ניתוח להסרת ציפורן חודרנית - מידע רפואי

Ingrown Toenail Surgery (קוד בדיקה: 86.23)

עדכון אחרון 08.05.22

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת להסיר ציפורן אשר חדרה לתוך העור בקצה הבוהן בכף הרגל.

מצב זה מתרחש כאשר צידי ציפורני כף הרגל צומחות לתוך העור הסובב את אזור הציפורן. הציפורן מנקבת את העור וגורמת לזיהום מקומי המאופיין באדמומיות, נפיחות, רגישות וכאב. במקרים חמורים תיתכן הפרשת מוגלה. ציפורן חודרנית שכיחה בעיקר בבוהן כף הרגל אך עלולה לקרות גם באצבעות אחרות. המצב עלול להיות חד או דו צדדי.

ציפורניים שאינן גזורות בקו ישר, ללא פינות חדות, עלולות ללחוץ על העור הסובב אותן ולגרום לחדירת הציפורן לתוכו. נעליים לוחצות עלולות אף הן לגרום לציפורן חודרנית, ובפרט אם הציפורן אינה גזורה כיאות וקצותיה אינם מזדקרים מעל לבשר האצבע.

הטיפול הראשוני בציפורן חודרנית כולל טיפול לשיכוך הכאב ולהפחתת מימדי הדלקת המקומית באמצעות נעילת נעל פתוחה או סנדל על מנת למנוע לחץ מקומי, השריית הרגל במים פושרים עם סבון ולעתים גם נטילת טיפול אנטיביוטי מקומי או בבליעה (סיסטמי). במקרים בהם טיפולים אלו אינם מביאים לשיפור עלול להיות צורך בניתוח להסרת שולי הציפורן החודרנית.

תאור ההליך

ניתוח להסרת ציפורן חודרנית יבוצע תחת הרדמה מקומית.

במהלך הניתוח ישחרר המנתח את שולי הציפורן שחדרו אל תוך העור. לאחר מכן יגזור את שולי הציפורן לכל אורכם ויסיר את חלק הציפורן אשר חודר לעור.

שורש הציפורן בצד החודר יומת באמצעות צריבה חשמלית, צריבה בלייזר או על ידי מריחת תמיסת פנול ('פנוליזצייה') על מנת שצד זה לא יצמח יותר. בדרך זו קטן הסיכון להישנות המצב אך הציפורן תעשה צרה יותר מהרגיל.

בסוף ההליך תחבש האצבע. בדרך כלל לא יהיה צורך בתפרים.

במה כרוך?

הליך זה אינו כרוך באשפוז בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כעשר דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח להסרת ציפורן חודרנית יבוצע תחת הרדמה מקומית.

הרדמה מקומית תבוצע באמצעות הזרקת חומר אלחוש אל אזור הדלקת באצבע. המטופל ישאר ער ובהכרה מלאה לאורך ההליך כולו אך לא יחוש כל כאב או אי נוחות.

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

אין צורך בביצוע בדיקות מיוחדות לפני ניתוח להסרת ציפורן חודרנית.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא. במקרים מסוימים ידרשו מטופלים שסובלים ממחלות נוספות לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור באצבע ממנו יש להסיר את הציפורן מדבקה מיוחדת על מנת לסמן את מקום הניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן ואינו גורם לכאב.

ביום הניתוח

אין צורך להיות בצום לפני ניתוח זה.

התאוששות והחלמה מההליך

לאחר הניתוח ימתין המטופל כחצי שעה כשרגלו מורמת כדי לוודא שאין דימום משמעותי. לאחר מכן הוא ישוחרר לביתו.

מומלץ להמעיט בהליכה במשך 48 שעות לאחר הניתוח ולהגביה את הרגל ככל שאפשר. ניתן ללכת על העקב. אין לנעול נעל סגורה בימים הראשונים לאחר הניתוח.

ניתן ליטול משככי כאב במידת הצורך.

אין להוריד, להרטיב או להחליף את החבישה באזור הניתוח עד לביקורת אצל המנתח, כשבוע לאחר הניתוח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לטיפול בציפורן חודרנית הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום, נפילה או עיוות של הציפורן, חזרה של הציפורן החודרנית, כאב, תגובה מקומית לחומר המעקר או בעיות בריפוי הפצע. סיבוכים אלו נדירים.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיבוכים עקב הרדמה מקומית הינם נדירים ביותר.

סיבוכים

במידה שמתפתחים סימפטומים כגון אודם, חום, הפרשה מרובה או דימום רב או אם הכאב מתגבר בצורה ניכרת יש לפנות לבדיקת רופא.

מקורות מידע נוספים

ציפורן חודרנית - מידע רפואי