ניתוח לתיקון בקע מפשעתי

Inguinal Hernia Repair Surgery (קוד בדיקה: 53.0)

עדכון אחרון 01.05.22

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת לתקן בקע מפשעתי.

בקע מפשעתי נגרם עקב חולשה מולדת של דופן הבטן בין באזור תעלת המפשעה. הבקע מאפשר לרקמות שומניות או איברים בחלל הבטן (כמו המעיים) לחדור דרך דופן הבטן ולהתבלט מתחת לעור. הדבר עלול לגרום לכאב ולאי נוחות במקום.

בקע הוא מצב שכיח מאד אצל גברים, בעיקר במפשעה. כ- 2-3% מהגברים צפויים לסבול מבקע מפשעתי בשלב כלשהו בחייהם אם כי בקע מפשעתי עלול להיווצר גם אצל נשים.

אצל גברים מכילה תעלת המפשעה את חבל הזרע שמוליך את נוזל הזרע מחלל הבטן אל שק האשכים. אזור זה חלש לעתים ולכן דרכו עלול לפרוץ בקע.

ככלל, מומלץ לטפל בבקע מפשעתי משום שהוא גורם לכאב ולאי נוחות, אינו מתרפא מאליו ואף עלול לגרום לכליאת המעי. אף שמדובר במקרים נדירים, כליאה היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח דחוף.

בקע הוא מצב רפואי שכיח מאוד והניתוח לתיקונו הוא ההליך הרפואי הנפוץ ביותר בתחום הכירורגיה הכללית. כ- 75% מכ- 20 אלף ניתוחי הבקע המבוצעים בישראל מדי שנה מיועדים לתיקון בקע מפשעתי.

קיימות כמה שיטות ניתוחיות לטיפול בבקע מפשעתי הנבדלות בסוג, בגודל החתך ובאופן המדויק בו מתוקן הבקע. תיקון זעיר פולשני של בקע מפשעתי הוא ניתוח חדשני בעל יתרונות רבים לרבות פצע ניתוחי קטן יותר, תוצאה חיצונית טובה יותר ותקופת התאוששות והחלמה קצרה יותר.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית), בגישה פתוחה או זעיר פולשנית (לפרוסקופית). ניתוח בגישה פתוחה יבוצע לרוב תחת הרדמה אזורית ואילו ניתוח זעיר פולשני יבוצע תחת הרדמה כללית.

בגישה הפתוחה יבצע המנתח חתך אחד (באורך כ- 5 סנטימטרים) באזור המפשעה. לאחר שיזוהה שק הבקע יפריד אותו המנתח מהרקמות הסובבות ויחזירו חזרה לחלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן יתפר או יסגר בעזרת רשת (Mesh) העשויה מחומר שאינו מתכלה ואיננו נדחה על ידי הגוף. עם הזמן תגדל רקמת הגוף אל תוך הרשת ותקבע אותה מעל אזור הבקע.

הרשת תקובע במקום הרצוי בעזרת סיכות ניתוחיות. לאחר סגירת הבקע יתפור המנתח את החתך והאזור יחבש.

בגישה הזעיר פולשנית יפתח המנתח שלושה נקבים זעירים במפשעה דרכם יוחדרו אל גוף המטופל מצלמת וידאו מיוחדת וכלי ניתוח ארוכים ומיוחדים. בזמן הניתוח תנופח הבטן על ידי פחמן דו חמצני (גז CO2) על מנת להקל על ביצועו. בסיום הניתוח יוצא הגז מהבטן.

בזמן הניתוח יתבונן המנתח בצילומי הוידאו שיוקרנו על גבי מסך בחדר הניתוח. לאחר שיזהה המנתח את תוכן הבקע הוא יפריד אותו מהרקמות הסובבות ויכניס אותו חזרה אל חלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן ייסגר בעזרת רשת ייחודית הבנויה מחומר בלתי מתכלה שאיננו גורם לתגובת דחייה על ידי הגוף.

הרשת תוחדר לאזור הבקע דרך הפתחים הזעירים ותקובע למקומה בעזרת סיכות ניתוחיות. רקמת הגוף תגדל אל תוך הרשת וכך תקבע אותה מעל אזור הבקע.

בסיום סגירת הבקע ולאחר שכל מכשירי הניתוח יוצאו מהבטן יחבוש המנתח את החתכים בעזרת אגד מדבק (פלסטר).

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-2 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא חצי שעה עד שעה.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (אפידורלית או ספינאלית). סוג ההרדמה יקבע בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ומצבו הרפואי של המטופל.

לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית) ישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני).

להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

שבוע לפני ביצוע הליך זה יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי נטילת תחליפים.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם הוחלט על הרדמה כללית).

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

בסיום ההתאוששות יועבר המטופל אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת מהמיטה ולשבת בכורסה. אם בוצע ניתוח בגישה זעיר פולשנית והוחדר גז לחלל הבטן יתכן כאב קל באזור הניתוח ובאזור הכתפיים במהלך 24-48 שעות לאחר הניתוח. במידת הצורך ניתן ליטול משככי כאב.

מומלץ להתנועע ולהזיז את הגוף כמה שיותר לאחר הניתוח.

יום לאחר הניתוח ניתן להתקלח.

יש להימנע מפעילות גופנית נמרצת ומהרמת משאות כבדים לפחות שבועיים לאחר הניתוח. לאחר מכן ניתן לחזור לפעילות שגרתית לרבות הרמת משאות, קיום יחסי מין, נהיגה ועלייה במדרגות.

כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום, פגיעה באברים סמוכים (מעיים, כיס השתן) וקושי בהטלת שתן שעלול לחייב החדרה זמנית של צנתר ניקוז (קטטר) לכיס השתן. סיבוכים אלו נדירים מאוד.

על פי נתוני הספרות הרפואית שיעור הניתוחים החוזרים עומד על 5%, בעיקר עקב הישנות של הבקע.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכוני ההרדמה כוללים ירידה בלחץ הדם וכאב ראש. סיבוכים נדירים יותר כוללים פגיעה עצבית, שיתוק, הפרעה במתן שתן, פרכוס והפרעות בקצב הלב.

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.

מקורות מידע נוספים

בקע מפשעתי - מידע רפואי