ניתוח לטיפול בפריקת כתף - מידע רפואי

Repair of Recurrent Shoulder Dislocation (Broca-Perthes-Bankart Procedure (קוד בדיקה: 81.82)

עדכון אחרון 09.05.22

רופא מייעץ: ד"ר גבריאל מוזס

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אצל מטופל הסובל מפריקה חוזרת של מפרק הכתף.

פריקות חוזרות קורות לרוב אצל אנשים צעירים אשר סבלו מפריקת כתף בעברם, בדרך כלל עקב חבלת כתף. עם זאת, אצל אדם שחווה בעבר פריקת כתף תיתכן פריקה חוזרת גם בעקבות פעילות יומיומית רגילה, ולא רק כתוצאה מחבלה חזקה לאזור הכתף.

פעמים רבות, בעיקר אצל צעירים וספורטאים, טיפול שמרני אינו יעיל ולכן נדרש ניתוח שמטרתו החזרת יציבות המפרק.

מבנה מפרק הכתף וטווח התנועה הרב שלו מעמידים את הכתף בסכנה של חוסר יציבות עד כדי תת פריקה או פריקה מלאה. במצב של תת פריקה, ראש הזרוע מחליק באופן חלקי אל מחוץ למכתש, ואילו בפריקה מלאה ראש הזרוע מתנתק מהמכתש עד כדי איבוד מגע ביניהם. מצבים אלו יופיעו בדרך כלל בעקבות חבלת כתף.

מעבר לאי הנוחות הנגרמת למטופל גורמים מצבים אלו נזק למייצבי המפרק המוביל לאי יציבות קבועה ולפריקות חוזרות ונשנות של מפרק הכתף.

ניתוח לטיפול בפריקת כתף נחשב להליך יעיל בעל שיעורי הצלחה גבוהים מאוד של 90-95%. בעקבות הניתוח יחדל המטופל לסבול

מהסימפטומים האופייניים לפריקת כתף חוזרת.

תאור ההליך

ניתוח לטיפול בפריקת כתף יבוצע תחת הרדמה כללית.

ניתן לבצע את הניתוח בגישה פתוחה או ארתרוסקופית (זעיר פולשנית).

בשיטה הפתוחה יבוצע חתך אחד באזור הכתף. בניתוח תבוצע הצמדה של הסחוס הקדמי (הנקרא לברום, Labrum) העוטף כטבעת את המשטח המפרקי של עצם השכמה למיקומו הטבעי. כמו כן תקוצר הרצועה הקדמית והקפסולה שמקיפה את המפרק תנותק ותחובר מחדש בצורה שתשפר את יציבות המפרק.

במידת הצורך יתוקנו קרעים בשריר או ברצועות של מפרק הכתף. בסוף הניתוח יתפרו החתכים ויחבשו.

בשיטה הארתרוסקופית יבוצעו מספר חתכים קטנים דרכם יוחדר הארתרוסקופ. זהו צינור מתכת צר שבקצהו מצלמה או כלי ניתוח. המידע שיתקבל מהארתרוסקופ יוצג על גבי מרקע ויאפשר לצוות המנתח להתבונן במצב המפרק ולבצע את התיקון הנדרש. בסיום הניתוח יודבקו החתכים ויחבשו.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-2 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 120-150 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לטיפול בפריקת כתף יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה תבוצע באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

לקראת הניתוח יש לבצע בדיקות דימות של אזור הכתף. בהתאם למצב יופנה המטופל לביצוע צילום רנטגן, סריקת אולטרה אסאונד או דימות בתהודה מגנטית (MRI), במטרה להדגים את האזור המיועד לניתוח.

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים (לרבות סידן, מגנזיום וזרחן), תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.

במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור המיועד לניתוח מדבקה מיוחדת על מנת לסמן מקום הניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן או גורם לכאב.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק או מעישון.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ידו של המטופל תושם במתלה והוא יופנה לסדרת טיפולי פיזיותרפיה בדרגת קושי עולה.

במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה קלה מספר ימים לאחר הניתוח.

עבודה מאומצת עם היד לרבות פעילויות ספורט או הרמת משאות כבדים תתאפשר בדרך כלל כעבור מספר שבועות עד חודשים ממועד הניתוח, בהתאם להיקף הניתוח. יש להימנע מספורט מגע (דוגמת כדורגל או כדורסל) במשך ארבעה חודשים לפחות.

המטופל יוזמן לביקורת אצל המנתח שבועיים לאחר ההליך.

סיכונים וסיבוכים

סיכונים הכרוכים בהליך

זהו הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום (בפצע הניתוחי או במפרק עצמו), פגיעה עצבית, פגיעה בגיד או בשריר, הגבלה הגורמת לכאב וניכרת בתנועת הכתף (מצב המכונה 'כתף קפואה') ולעיתים אף צורך בניתוח נוסף עקב כישלון הניתוח להקל על הסימפטומים בגינם בוצע.

סיבוכי הניתוח נדירים.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או אדמומיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.