ניתוח לתיקון היצרות של השופכה

Rethrotomy (קוד בדיקה: 56.2)

עדכון אחרון 02.05.22

רופא מייעץ: ד"ר רענן טל

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע על מנת לתקן היצרות של השופכה.

תפקידה העיקרי של השופכה הוא העברת השתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף. כאשר נוצרת היצרות של השופכה עלולה לחול הפרעה בזרימת השתן ולעתים אף תחסם הזרימה לחלוטין. מצב זה עלול לגרום לכאב, לקושי במתן שתן ולזיהום.

טרם קבלת ההחלטה על ניתוח זה מומלץ לבחון דרכי טיפול אחרות לטיפול בהיצרות של השופכה ולברר עם המנתח את שיעור הסיכון להישנות ההיצרות בעתיד.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון היצרות של השופכה יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית)

המנתח יחדיר לשופכה מכשיר דרכו יוכל להתבונן במצב ההיצרות (מכשיר זה מכונה ציסטוסקופ). בעזרת להב חד המוחדר דרך הציסטוסקופ יבצע המנתח חיתוך עדין באיזור ההיצרות ויפתח אותה. לאחר החיתוך יוחדר לשופכה צנתר (קטטר) על מנת לוודא כי המקום ישאר פתוח ויאפשר את החלמת החתך.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-2 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 30-60 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון היצרות של השופכה יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (אפידורלית או ספינאלית). סוג ההרדמה יקבע בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ומצבו הרפואי של המטופל.

לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית), ישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני).

להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ההתאוששות מניתוח זה מהירה. מרבית המטופלים ישתחררו מבית החולים יום לאחר הניתוח.

לרוב ישאר הצנתר במקומו במשך מספר ימים כדי לאפשר החלמה מלאה של אזור הניתוח. הדבר יקבע בהתאם לשיקול דעתו של המנתח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לתיקון היצרות של השופכה הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות היווצרות רקמת צלקת באיזור החיתוך והישנות של ההיצרות.

שיעור שכיחות ההישנות גבוהה ותלויה במיקום ההיצרות ובחומרתה. במקרה של היצרות חוזרת יש לשקול ביצוע ניתוח נוסף או לבחון אפשרויות טיפול אחרות.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכוני ההרדמה כוללים ירידה בלחץ הדם וכאב ראש. סיבוכים נדירים יותר כוללים פגיעה עצבית, שיתוק, הפרעה במתן שתן, פרכוס והפרעות בקצב הלב.

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.