ניתוח לתיקון מסובבי הכתף

Rotator Cuff Repair Surgery (קוד בדיקה: 81.831)

עדכון אחרון 02.05.22

רופא מייעץ: ד"ר גבריאל מוזס

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע לתיקון קרע בשרירי או בגידי מסובבי הכתף.

גידי ושרירי מסובבי הכתף (Rotator Cuff) עוטפים את ראש עצם הזרוע של הכתף (החלק העליון שלה, באזור המפגש עם עצם השכמה) ומקנים למפרק הכתף יציבות ותנועתיות לאורך טווח תנועתו. שרירים אלו אף מקנים את היכולת להרים ולסובב את הזרוע.

עקב סיבות מבניות, לעתים נוצר גירוי בגיד אשר מתבטא בדלקת, בכאב ובהגבלת יכולת התנועתיות של הכתף. במקרים מסוימים כגון תהליך דלקתי ממושך או פציעה חריפה עלול להיווצר קרע הדורש התייחסות, אבחון ולעתים אף טיפול ניתוחי. הקרע עלול להיות חלקי או מלא.

קרעים בשרירי מסובבי הכתף שכיחים בעיקר בקרב אנשים לאחר גיל 40, עקב תהליך שחיקה הדרגתי הקורה עם השנים. בקרב צעירים, קרעים בכתף נפוצים בעיקר אצל ספורטאים או במקרה של חבלה ישירה לכתף.

ניתן לטפל בקרעים במסובבי הכתף באמצעות טיפול שמרני הכולל שימוש במתלים, תרופות נוגדות דלקת וכאב, מנוחה, הגבלת תנועות הרמת הזרוע, הזרקת סטרואידים למפרק ופיזיותרפיה.

 

ניתוח יבוצע בדרך כלל במקרים הבאים:

קרע חריף אצל אנשים צעירים.

ספורטאים הזקוקים לתפקוד תקין של הכתף.

אנשים צעירים שהיד שנפגעה היא היד העיקרית בה הם משתמשים (לדוגמה, יד ימין אצל 'ימניים').

כשטיפול שמרני נכשל ולא הביא להקלה על הסימפטומים.

ניתוח לתיקון מסובבי הכתף נחשב להליך יעיל בעל שיעורי הצלחה העולים על 80% בהקלת או בהעלמת הסימפטומים.

הטיפול הראשוני בפגיעות כתף הוא טיפול תרופתי נוגד דלקת ופיזיותרפיה ולעיתים תוספת של הזרקות סטרואיד מקומיות. במקרים דחופים כגון שברים לרוב מומלץ לחולה טיפול ניתוחי. הניתוח יכול להתבצע בשיטה הפתוחה או בשיטה הארתוסקופית. ברוב המטופלים צפויה חזרה לתפקוד מלא וחופשי של הכתף, אך ההחלמה אורכת מספר חודשים.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון מסובבי הכתף יבוצע תחת הרדמה כללית.

ניתן לבצע את הניתוח במספר שיטות, בהתאם לגודל הקרע ולתחלואה הנלווית לו.

במקרה של קרע קטן יתפר הקרע בשריר או בגיד. אם קיימים במקום חלקי רקמה 'צפים', הם יוסרו (Debridement). לעיתים יחליט המנתח לשייף חלקי עצם באזור כדי למנוע חיכוך עם גידי ושרירי מסובבי הכתף בעתיד. בסוף הניתוח יתפרו החתכים ויחבשו.

במקרים מסוימים יבוצע ניתוח ארתרוסקופי (בעיקר במקרה של קרעים קטנים ופשוטים) בגישה זעיר פולשנית. במהלך הארתרוסקופיה יבצע המנתח מספר חתכים קטנים סמוך למקום הדורש טיפול, דרכם יחדיר את האתרוסקופ. זהו צינור מתכת צר שבקצהו מצלמה או כלי ניתוח. דרך הארתרוסקופ יתבונן המנתח במקום ויאבחן את המצב. המידע שיתקבל יוצג על גבי מרקע.

בגישה פתוחה יבוצע חתך באורך כ- 4-6 סנטימטרים, דרכו יבוצע האיחוי הנדרש. אורך החתך יקבע בהתאם לחומרת המצב ולשיטות התיקון הנדרשות. בסיום הניתוח החתכים יסגרו ויחבשו.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-2 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 120-150 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לטיפול בקרע במסובבי הכתף יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה תבוצע באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות

לפני הניתוח

קרעים במסובבי הכתף יאובחנו על ידי אורתופד, בהתאם לבדיקת המקום ולתוצאותיהן של בדיקות דימות כגון צילום רנטגן, סריקת אולטרה סאונד ודימות בתהודה מגנטית (MRI).

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים (לרבות סידן, מגנזיום וזרחן), תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.

במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור המיועד לניתוח מדבקה מיוחדת על מנת לסמן מקום הניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן או גורם לכאב.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק או מעישון.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ידו של המטופל תושם במתלה והוא יופנה לסדרת טיפולי פיזיותרפיה בדרגת קושי עולה.

במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה קלה מספר ימים לאחר הניתוח.

עבודה מאומצת עם היד לרבות פעילויות ספורט או הרמת משאות כבדים תתאפשר בדרך כלל כעבור מספר שבועות עד חודשים ממועד הניתוח, בהתאם להיקף הניתוח.

יש להימנע מספורט מגע (דוגמת כדורגל או כדורסל) במשך שישה חודשים לפחות.

המטופל יוזמן לביקורת אצל המנתח שבועיים לאחר ההליך.

סיכונים וסיבוכים

זהו הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום (בפצע הניתוחי או במפרק עצמו), פגיעה עצבית, פגיעה בגיד או בשריר, הגבלה הגורמת לכאב וניכרת בתנועת הכתף (מצב המכונה 'כתף קפואה') ולעיתים אף צורך בניתוח נוסף עקב כישלון הניתוח להקל על הסימפטומים בגינם בוצע.

 

סיבוכי הניתוח נדירים.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או אדמומיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.