איסוף תרופות למען איכות הסביבה

עדכון אחרון 14.07.22

מכבי מציעה לכלל הציבור שירות חשוב: איסוף תרופות פגות תוקף

כיצד תרופות יכולות להזיק לאיכות הסביבה?

רבים נוהגים לזרוק את שאריות התרופות הישנות לפח האשפה או לשירותים, אך מחקרים מצביעים על פוטנציאל הנזק הסביבתי והבריאותי העצום שיש בחומרים אלו. שאריות החומרים הפעילים בתרופות מזהמים את הסביבה ולא מטופלים על ידי מכוני הטיהור ולכן עלינו להתאמץ ולמנוע מהם להגיע לסביבה.

יש לכם תרופות ישנות? הביאו אותן למחזור במכבי

במרכזים הרפואיים של מכבי שירותי בריאות ובבתי המרקחת של מכבי פארם מוצבים מיכלי איסוף מיוחדים המיועדים לקלוט תרופות ישנות שפג תוקפן או תרופות שאין לכם שימוש בהן. התרופות שתביאו יאספו על ידי גורם מוסמך לטיפול בחומרים מסוכנים ויועברו להטמנה או שריפה באתר ייעודי ברמת חובב.

 

השירות אינו כרוך בתשלום. כל מה שצריך הוא מודעות ונכונות לאסוף את התרופות הישנות שיש לנו בבית במגירה, להביא אותן לסניף או לבית המרקחת של מכבי ולדעת שעשינו משהו טוב למען איכות הסביבה.

מחזור סוללות ומכשירים אלקטרוניים - גם במכבי

בבתי המרקחת של מכבי פארם פרושים גם פחים ייעודיים אליהם ניתן להשליך פסולת סוללות (שאינה מזיקה).

 

רוכשי מוצרים חשמליים ואלקטרוניים בבתי המרקחת של מכבי פארם זכאים למסור, במעמד הרכישה, פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני (שאינה מזיקה) הדומה למוצר שנרכש, וזאת ללא עלות נוספת.

 

בנוסף, עד לסוף חודש יוני 2020 ניתן למסור פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני (שאינה מזיקה), הדומה למוצרים חשמליים ואלקטרוניים הנמכרים בבתי המרקחת של מכבי, גם ללא רכישת מוצר חשמלי או אלקטרוני.

היכן מוצבים מיכלי האיסוף?

במרכזים הרפואיים של מכבי

 

הרקע המדעי לכתבה ניתן באדיבות ד"ר דרור אבישר והמעבדה להידרוכימיה של החוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת ת"א.

לאתר המעבדה>

תרופות פגות תוקף - שאלות ותשובות

לא, השרות מוצע לכלל הציבור בחינם.

התיבות מוצבות במקום בולט ונגיש בכל מרכז רפואי. במרכזים הרפואיים ישנם גם שלטים שמפנים לתיבה ומפרטים היכן בדיוק היא ממוקמת במרכז הרפואי.

לא. חברי הקופות כולן יכולים להביא את התרופות למרכזים הרפואיים של מכבי.

התרופות יאספו על ידי חברה המורשית לכך על ידי המשרד להגנת הסביבה ולאחר מכן יועברו לטיפול ברמת חובב. חלקן יועבר לשריפה וחלקן להטמנה בטוחה.

אין להביא סבונים מסוגים שונים, משחת שיניים וחומרי ניקוי.

ניתן בהחלט להביא גם אמפולות. מכיון שהן עשויות מזכוכית, מוטב לוודא שהן עטופות ומוגנות על מנת להקטין את הסיכוי שישברו במהלך ההשלכה לפח.

כאשר תרופות מושלכות לפחי אשפה רגילים ולשירותים, שאריות החומרים שבתרופות מגיעות לאתר הטיפול בשפכים אשר אינו יודע כיצד לאתר או לטפל בהם. חומרים אלו מגיעים בסופו של דבר חזרה אלינו, באמצעות מי ההשקיה המיועדים לחקלאות.

 

השלכה מבוקרת של תרופות, שריפתן והטמנה בטוחה שלהן תמנע זיהום של מקורות המים הטבעיים .

מכבי מפגינה אחריות סביבתית ואינה מייצרת רווח כלכלי מאיסוף התרופות.

לא. התרופות שנאספות מועברות על ידי גורם מוסמך לטיפול בחומרים מסוכנים להטמנה או שריפה באתר ייעודי ולא חוזרות לשוק.