תרופות גנריות במכבי

עדכון אחרון 14.07.22

מהי תרופה גנרית? מהן חלופות גנריות?

חלופות גנריות הן תרופות המכילות אותו חומר פעיל באותה כמות וניתנות באותה צורת מתן.

מה ההבדל בין חלופה "מקורית" ל"גנרית"?

חברות תרופות מייצרות תרופות מקוריות המוגנות בפטנט. כל עוד הפטנט תקף בישראל אף חברה אחרת לא יכולה להתחרות בתרופה. תוקף פטנט הינו כ- 20 שנים ויכול אף להיות מוארך מעבר לכך. עם תום הפטנט על התכשיר המקורי, ניתן להתחיל בשיווק של חלופות גנריות לתכשיר זה. תרופה גנרית מיוצרת כך שהתנהגותה בגוף (ספיגתה, פיזורה, השפעתה הרפואית ופינויה) זהה להתנהגות התרופה המקורית. תהליך פיתוח ורישום תרופה גנרית אורך כ 3-4 שנים, המידע הנצבר מועבר למומחי משרד הבריאות אשר בודקים את הנתונים. רק לאחר שהתרופה הגנרית עמדה בכל קריטריוני הזהות מול תרופת המקור, מאשר משרד הבריאות את שיווקה, הפצתה ומכירתה בישראל.

האם העובדה שמחיר תרופה גנרית נמוך יותר מעיד על איכות נמוכה יותר?

בהחלט לא. תהליך הפיתוח של תרופה גנרית הוא קצר וזול יותר מכיוון שהיא מכילה את החומרים שבתרופת המקור אשר כבר נבדקו היטב בעת פיתוח תרופת המקור. מכיוון שבתרופה גנרית עלות הפיתוח נמוכה הרבה יותר, אזי המחיר שלה יכול להיות נמוך הרבה יותר. מרגע אישור שיווקה של תרופה גנרית, יורד מחיר התרופה וגם למטופל -באופן משמעותי.

מדוע חשוב לעודד שימוש בחלופות גנריות?

אנחנו רוצים לספק לך את הטיפול הרפואי הטוב ביותר המקובל בעולם הרפואה. לשם כך אנו מספקים לאלפי מטופלים גם תרופות אשר אינן כלולות בסל הבריאות ואשר מכבי לא מקבלת תקציב בעבורן. היכולת הכלכלית שלנו לעשות זאת ולהביא לשיפור באיכות חיים ולעיתים אף להציל את חייהם של חברים רבים טמונה בכך שבכל מקום שניתן אנחנו נמנעים מבזבוז כספים. מתן תרופה גנרית עוזר לנו לפנות תקציב גדול לטובת תרופות וטיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי. המציאות היא שכל עוד התכשיר המקורי הוא בלעדי בשוק, אזי מחירו גבוה, כי לא קיימת מולו תחרות. ברגע שמאושר שיווקן של חלופות גנריות, גם המחיר של תרופת המקור יורד בשל התחרות.

 

בנוסף, ירידת מחירי תרופות המקור, עם תום הפטנט עליהן, מדרבנת את החברות המפתחות תרופות חדשות, להמשיך ולפתח תכשירים חדשים המסייעים לחולים רבים ונותנים תקווה לאלפי חולים בישראל ובעולם.

החליפו לי חלופה גנרית אחת באחרת. החלופה החדשה נראית שונה לגמרי, איך זה יכול להיות?

חלופות גנריות עשויות להיות שונות בצורה, בגודל ובצבע שלהן, אולם שוני זה אינו משפיע על פעילות התרופה בגוף ויעילותה.

האם החלפת התרופות לא פוגעת בטיפול שאני מקבל?

כל החלופות הגנריות שמכבי משתמשת בהן נבדקות ומאושרות לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל.

 

תרופה גנרית הינה פרי פיתוח אשר מבטיח כי התרופה איכותית ומקבילה לתרופת הפטנט, מכל הבחינות: יעילות, איכות ובטיחות.

 

החלפה בין תרופת הפטנט לתרופה הגנרית ולהיפך לא צפויה להשפיע על תוצאות הטיפול התרופתי.

 

תרופה גנרית ותרופת הפטנט עשויות להיות שונות בצורה החיצונית של התרופה או בצורת האריזה, אולם לשינויים אלו אין משמעות מבחינת יעילות ובטיחות התרופה.