05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  27.04.2011  באדיבות ה 

תפרחת חיתולים - מידע רפואי

(Diaper rash, Nappy rash)
מעודכן לתאריך  27.04.2011  באדיבות ה 

טיפול בתפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים קלה

מקרים קלים של תפרחת חיתולים אינם זקוקים לטיפול מיוחד. ניתן לבצע מספר פעולות פשוטות על מנת למנוע החמרה ולהשיג שיפור יעיל במצב.

אפשרו לתינוק לשהות ללא חיתול ככל שניתן.

העדר חיתול מאפשר אוורור יעיל של אזור הישבן ואברי המין ומונע מגע של העור עם שתן או צואה. על מנת למנוע תקלות בלתי רצויות רצוי להשכיב את התינוק על מגבת, חיתול או משטח החתלה סופג (חד פעמי).

המנעו משימוש בסבון על עורו של התינוק.

שטפו את התינוק במים בלבד. ניתן להוסיף מעט שמן מסוג 'בלנאום' או 'אמול' למי האמבט. כדי לייבש את עורו התינוק טפחו קלות באמצעות מגבת רכה. המנעו משפשוף של עור התינוק במגבת.
מומלץ לא לעשות לתינוק יותר משתי אמבטיות מדי יום על מנת למנוע ייבוש עודף של העור. אם יש צורך תכוף לשטוף את ישבנו של התינוק ניתן לעשות זאת תחת מי ברז זורמים.

הקפידו למרוח שכבה מגנה של משחה בכל החתלה.

המשחה מספקת שכבה מגנה שמונעת מגע בין השתן והצואה לבין עורו של התינוק. התייעצו עם הרוקח לגבי סוגי המשחות הקיימות בשוק ובחרו בזו שמתאימה ביותר עבור תינוקכם.
לעתים רצוי לשלב שימוש בין מספר משחות. קיימות משחות על בסיס שמן דגים שעשויות להועיל במקרים קלים של תפרחת חיתולים ולמנוע החמרה. כמו כן ניתן לרכוש משחות אנטי פטרייתיות שאינן דורשות מרשם רופא שיעילות לטיפול בתפרחת על רקע פטרייתי. אם אל מושג שיפור תוך 10 ימים יש לפנות לבדיקת רופא.

הקפידו על החלפות תכופות של החיתול.

על מנת לצמצם את הסיכון לתפרחת חיתולים הקפידו על החלפות תכופות של החיתול. בדרך זו תמנעו מגע ממושך בין עור התינוק לבין החיתול הספוג בשתן או צואה. אם תינוקכם סובל מתפרחת חיתולים הקפידו על החלפות תכופות עוד יותר.

בחרו חיתול סופג שמתאים לתינוקכם.

מידת הספיגה של חיתולים חד פעמיים משתנה לעתים בהתאם לדגם, לסוג ולמחיר. אם עורו של תינוקכם רגיש ונוטה לתפרחת חיתולים נסו לשנות את סוג החיתול בו אתם משתמשים. העדיפו חיתול בעל דרגת ספיגה גבוהה שגזרתו מתאימה לתינוק, ואינה לוחצת או משפשפת את עורו.

תפרחת חיתולים חמורה

תפרחת חיתולים חמורה מצריכה שימוש באמצעים תרופתיים. במרבית המקרים יותאמו לתינוק משחות שמכילות סטרואידים או משחות אנטי פטרייתיות לטיפול מקומי לצורך מריחה על אזור התפרחת.
פנו לרופא הילדים להתייעצות והתאמה של הטיפול התרופתי הרצוי.

משחות שמכילות סטרואידים

סטרואידים מסייעים בצמצום המצב הדלקתי בעור ומקלים על גרד ואודם. מקובל לטפל בתפרחת חיתולים באמצעות מריחה פעם ביום של משחה שמכילה הידרוקורטיזון. אין להשתמש במשחות אלו במשך למעלה משבעה ימים. עם השגת שיפור במצב ניתן להפסיק את השימוש במשחה.

משחות אנטי-פטרייתיות

משחות שמכילות חומרים אנטי-פטרייתיים יקלו על מקרי תפרחת חיתולים שמערבים זיהום פטרייתי. יש למרוח משחות מסוג זה 2-3 פעמים ביום למשך 7-10 ימים. על מנת למנוע השנות יש לסיים את הטיפול גם אם מושג שיפור.