01 דצמבר 2021 כ"ז כסלו תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.11.2012  באדיבות ה 

רגלי X - מידע רפואי

(Knock Knee)
מעודכן לתאריך  07.11.2012  באדיבות ה 

מבוא רגלי X

רגלי איקס (X) הוא מושג המתאר עקמומיות בחלק התחתון של הרגליים המתבטאת כרווח שנוצר בין כפות הרגליים והקרסוליים כאשר הברכיים צמודות ונוגעות זו בזו. המונח הרפואי לרגלי X הוא genu valgum.
עד גיל שלוש, רגליהם של רוב הילדים הן בעלות קימור מסויים, עקב היותן מקפלות ברחם, בתקופת ההריון. בגילאי 4-5 שנים, אם אין בעיות אורתופדיות מיוחדות, מקבלות הרגליים צורת X, ומתחילות להתיישר לקראת גיל 6 או 7.
מסיבות שאינן ידועות, אצל חלק מהילדים לא חל שיפור במצב רגלי ה- X, או שהתופעה מתרחשת בשלב מאוחר בהתפתחות הילד. לעתים עלולה הבעיה להיות עקב מחלות עצם כגון רככת או צפדינה או עקב עיוותים תורשתיים במבנה העצמות.

סימפטומים של רגלי X

במרבית המקרים יתיישרו רגלי הילדים לקראת גיל 6 או 7, ותופעת רגלי ה- X לא תגרום לכל בעיה משמעותית. עם זאת, אם הבעיה נמשכת או שהעיוות משמעותי עלול הילד לסבול מקשיי הליכה או שהליכתו תהיה מגושמת. עומס מוגזם על הברכיים עלול לגרום לכאב במפרק הברך.

טיפול ברגלי X

אם המצב נגרם עקב מחלת רקע ידרש טיפול במחלה עצמה:
  • רככת תטופל על ידי מתן תוספי סידן וויטמין D.
  • צפדינה תטופל באמצעות תוספים של ויטמין C.
 
אם רגלי X הן תוצאה של עיוות תורשתי בעצמות וגורמות לכאב חמור בברכיים ולקשיי הליכה יומלץ על ניתוח לתיקון המצב. ישנן מספר גישות ניתוחיות אך הנפוצה ביותר מכונה אוסטאוטומיה (osteotomy). בניתוח זה חותכים ומיישרים את החלק התחתון של עצם הירך (העצם העליונה של הרגל) כדי לתקן את מנח הרגל ולווסת את העומס הנישא על ידי הברך.