05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.02.2013  באדיבות 

ניתוח לאבחון וטיפול במפרק הברך (ארתרוסקופיה, ארטרוסקופיה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' שמואל דקל

(Knee Arthroscopy (80.203
מעודכן לתאריך  10.02.2013  באדיבות 

מבוא לניתוח לאבחון וטיפול במפרק הברך

הליך זה יבוצע אצל מטופל שפעולת מפרק הברך שלו נפגמה או גורמת לו לכאב עז. בהליך זה ניתן לאבחן מצבי מחלה במפרק ולברר את הגישה הטיפולית הנדרשת, לרבות האם נדרש טיפול תרופתי, האם ניתן לתפור קרעים או להסיר חלקים נגועים או שאין מנוס מהחלפת המפרק או חלק ממנו. במהלך הניתוח ניתן לערוך תיקונים קלים במפרק. ההליך מבוצע בגישה זעיר פולשנית.
מפרק הברך מהווה את החיבור בין תחתית עצם הירך ועצם השוק. המפרק מוחזק באמצעות סחוס וגידים המחברים בין תחתית עצם הירך ועצם השוק וכך מאפשרים את כיפוף הברך. פיקת הברך (המכונה 'פאטלה') מכסה את אזור החיבור ונעה מעלה ומטה במהלך כיפוף הברך. המפרק כולו מכוסה על ידי קרום גמיש המסייע אף הוא בכיפוף הברך.
הסחוס בין העצמות פועל כבולם זעזועים וסופג את כוחות הפגיעה בקרקע בזמן הליכה, קפיצה או ריצה. אם סחוס זה נהרס, העצמות תתחככנה זו בזו, דבר אשר יוביל לשחיקתן ויגרום לכאב עז ולהגבלת תנועה.
הסחוס עלול להיהרס כתוצאה מחבלה, מדלקת מפרקים או מתקיפה עצמית של הגוף את הסחוס והמפרק עצמו (מחלה הנקראת אוסתיאוארתריטיס). שחיקת סחוס היא תופעה שכיחה ביותר. מעריכים שכ- 80% מהאוכלוסייה תסבול משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו בגוף עד גיל 65.
לא ניתן לרפא את הסחוס או להפוך את תהליך שחיקתו. בעזרת טיפול תרופתי ניתן לשכך את הכאב הנגרם עקב כך.
ארתרוסקופיה של מפרק הברך נועדה לאבחן האם העצמות חולות או שחוקות, האם הרצועות המייצבות את הברך נקרעו או עומדות להיקרע, האם קיימים רסיסי עצם או סחוס בתוך המפרק והאם הסחוס קרוע או שחוק. בהתאם לממצאי הבדיקה יוחלט על הטיפול הנדרש. חלק מהטיפולים יבוצעו במהלך הארתרוסקופיה עצמה.