15 נובמבר 2018 ז' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

מיגרנה - מידע רפואי

(Migraines)
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

מבוא למיגרנה

מיגרנה היא כאב ראש כרוני חזק שעלול להימשך שעות ואפילו ימים. לעיתים קרובות מתלווים למיגרנה סימפטומים כמו בחילה, הקאה, רגישות מוגברת לאור ולרעש ובעיות ראיה. אצל חלק מהסובלים ממיגרנה יש תחושות מוקדמות או סימני אזהרה טרם התפתחות כאב ראש חזק, המכונים אאורה (aura). הם כוללים הבזקי אור, נקודות שחורות בשדה הראיה או תחושות עקצוץ בידיים או ברגליים. האאורה יכולה להופיע גם במהלך התפרצות כאב הראש.
למרות שלא ניתן לרפא מיגרנה לחלוטין, טיפול תרופתי נאות עשוי להפחית את תדירות התקפי המיגרנה ואת חומרתם. כאשר טיפול אינו יעיל דיו כדאי לפנות שוב לרופא או למרפאת כאב ייעודית על מנת לנסות טיפול תרופתי אחר. השילוב של טיפול תרופתי עם שינויים באורח החיים יכול להוביל להטבה משמעותית של הסימפטומים ולתרום לשיפור איכות החיים.

מי מועד למיגרנה?

מיגרנה היא תופעה שפוגעת באישה אחת מתוך 4, בשעה שהשכיחות אצל גברים נמוכה בהרבה, גבר אחד מתוך 12 מפתח מיגרנה. מדענים סבורים שנשים לוקות יותר במיגרנה עקב השפעת ההורמונים הנשיים. ידוע שחלק מהנשים מועדות להתקפי מיגרנה בסמוך להופעת הווסת.
למרות שמיגרנה יכולה להתפתח גם בקרב אנשים מבוגרים, על פי רוב ההתקפים מופיעים כבר בילדות או בשנות הבגרות המוקדמות. 90% מהסובלים מדווחים שההתקף הראשון התפרץ בטרם מלאו להם 40.

סוגי המיגרנה

מקובל לחלק את המיגרנות לשני סוגים, הקלאסי והנפוץ.
  • מיגרנה קלאסית – כאב הראש כולל גם סימפטומים של אאורה.
  • מיגרנה נפוצה – כאב הראש אינו מלווה בתחושות מוקדמות דוגמת אאורה.
 
אנשים מסוימים חווים התקפי מיגרנה בתדירות גבוהה, עד מספר פעמים בשבוע, ולעומתם יש כאלו החווים התקף רק מדי פעם, ולעיתים בהפרש של מספר שנים.

השלבים בהתפתחות מיגרנה

חמישה שלבים מאפיינים התקף המיגרנה, למרות שלא כל אדם שסובל ממיגרנה יחווה בהכרח את כולם.
  1. השלב המקדים. בשלב זה חלק מהאנשים חווים שינויים במצב הרוח, ברמת האנרגיה, בהתנהגות ובתיאבון. לפעמים עלולים להופיע כאבים שונים מספר שעות ואפילו ימים לפני התפרצות של התקף המיגרנה.
  2. שלב האאורה. במקרה אחד מתוך 5 מופיעה אאורה שמקדימה את התקף המיגרנה. הסימפטומים כוללים הבזקי אור או נקודות שחורות בשדה הראיה והפרעות ראיה אחרות דוגמת קושי במיקוד וראיה כאילו דרך מראה שבורה. שלב האאורה יכול להימשך בין 15 דקות לשעה.
  3. שלב כאב הראש. מאופיין בדרך כלל על ידי כאב ראש פועם בצד אחד של הראש. לעיתים קרובות עלולים להתלוות לכאב הראש סימפטומים הכוללים בחילה או הקאה, רגישות קיצונית לאור בהיר ולרעשים חזקים, רצון עז להסתגר ולשכב בשקט בחדר חשוך. שלב זה יכול להימשך בין 4 ל-72 שעות.
  4. שלב ההחלמה. רוב התקפי המיגרנה חולפים בהדרגה מעצמם. אצל חלק מהאנשים מסייעת השינה בהקלת הסימפטומים וחלק מדווחים על הפסקה פתאומית של כאבי הראש בעקבות הקאה.
  5. שלב ההתאוששות. חלק מהאנשים שחוו התקף מיגרנה עלולים לחוש בעקבותיו חולשה ותשישות.