25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דיסמנוראה, כאב מחזור - מידע רפואי

Dysmenorrhea, Painful Periods
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לכאב מחזור

במרבית המקרים כאב המחזור הוא חלק בלתי נפרד מהמחזוריות החודשיות המאפיינת את פוריותה של האישה. מצב זה מכונה 'דיסמנוראה ראשונית' ולרוב ניתן לטפל בו באמצעים ביתיים בלבד. כאב המחזור נגרם בעקבות כיווץ דופן הרחם השרירית.
לקראת הביוץ חלה התעבות של רירית הרחם כהכנה לקליטת ביצית מופרית והתפתחות הריון. שלב הדימום במחזור החודשי מהווה עדות לכך שהאישה לא התעברה. ללא הפריה של הביצית נושרת רירית הרחם המעובה כדימום המזוהה כווסת.
כדי לסייע בהשלת רירית הרחם חלות התכווצויות חוזרות של דופן הרחם. תוך כדי כיווץ נדחסים כלי הדם ברחם, אספקת הדם פוסקת באופן זמני וחלה ירידה באספקת החמצן לרחם. בתגובה משחררות רקמות הרחם חומרים שמעוררים תגובה של כאב. תוך כדי שחרורם של אלו חל ייצור של חומרים אחרים המכונים פרוסטגלנדינים שמעודדים את שרירי הרחם להוסיף ולהתכווץ ולכן תורמים להחמרה של תחושת הכאב.
עדיין לא ידוע מדוע חלק מהנשים יחושו כאב עז יותר מאחרות. יתכן שאצל חלקן חלה הצטברות של פרוסטגלנדינים ולכן הן חוות התכווצויות חזקות וכואבות ביותר.
טיפים להתמודדות עם כאבי מחזור, לחצו לצפיה >
 

 

כאב מחזור עקב מצבים רפואיים

לעתים עלול כאב המחזור להיות סימפטום של מצב רפואי אחר. מצב זה מכונה 'דיסמנוראה שניונית'. מצבים רפואיים שעלולים לגרום לכאב מחזור חמור כוללים:
  • אנדומטריוזיס. מצב בו תאי רירית הרחם משגשגים באברי גוף אחרים, בדרך כלל בשחלות ובחצוצרות. כשתאים אלו נושרים (במקביל לדימום הווסתי) הם עלולים לגרום לכאב עז.
  • שרירני רחם. שרירני רחם הם גידולים שפירים (שאינם סרטניים) ברחם. נוכחות שרירני רחם עלולה לגרום לדימומים כבדים וכואבים במיוחד במהלך הווסת.
  • מחלת אגן זיהומית (PID, Pelvic Inflammatory Disease). מצב זה מאופיין בזיהום חיידקי ברחם, בחצוצרות ובשחלות. אברים אלו הופכים מודלקים, נפוחים ורגישים מאד.
  • אדנומיוזיס. במצב זה חלה גדילה של רקמת הרחם בתוך הדופן השרירית של הרחם ולכן ההתכווצויות החלות במהלך הווסת עלולות לגרום לכאב עז מאד.
  • התקן תוך רחמי. חלק מהנשים שמשתמשות באמצעי מניעה זה חשות החמרה בעוצמת כאב המחזור ובעוצמת הדימום, בפרט בחודשים הראשונים לאחר החדרת ההתקן.
 
נשים שסובלות מדיסמנוראה שניונית עלולות לחוות סימפטומים נוספים לרבות:
  • מחזור לא סדיר.
  • דימומים בין מועדי המחזור.
  • הפרשה נרתיקית צמיגה ובעלת ריח לא נעים.
  • כאב במהלך קיום יחסי מין.
 
הסיכון ללקות בדיסמנוראה שניונית עולה עם הגיל. מרבית הנשים שסובלות מתופעה זו הן בגילאי 30 עד 45 שנים. רובן ידווחו על שינוי באופיו של הכאב במהלך המחזור החודשי: לדוגמה, כאב שעוצמתו גברה או כאב ממושך יותר מהרגיל.
מומלץ כי נשים שחוות שינוי בעוצמת או במשך כאב המחזור יפנו לבדיקה אצל רופא הנשים על מנת לאתר את הגורם לתופעה.