בילירובין ישיר (בדם)

Bilirubin Conjugated (קוד בדיקה: 2253)

עדכון אחרון 26.05.22

מבט כללי

מטרת הבדיקה

סיוע באבחון מחלות הכבד ודרכי המרה.

סקירה

בילירובין הוא חומר הנמצא בכדוריות הדם האדומות ונוצר מפירוק של חלבון ההמוגלובין. במצב בריאותי תקין, כדוריות הדם האדומות מתפרקות לאחר זמן מה בטחול. ההמוגלובין שבתוך הכדורית משתחרר ומתפרק לשתי תת-יחידות: heme וגלובין. פירוק תת-היחידה heme מביא ליצירת בילירובין בלתי ישיר וזה נהפך לבילירובין ישיר באמצעות אנזים מיוחד שנמצא בכבד בתהליך שנקרא "הצמדה".

בילירובין הוא פסולת שנועדה לסילוק מן הגוף. תהליך ההצמדה בכבד מסייע בפינוי בילירובין מהגוף. הבילירובין הישיר נהפך במעי על ידי חיידקים לאורובילינוגן, שמקנה לצואה את צבעה הכהה.

רמת הבילירובין הכללי בדם היא הסכום של רמת הבילירובין הישיר והבלתי ישיר. כאשר רמת הבילירובין הכללי גבוהה מהנורמה, נבדקת רמתו של כל מרכיב בנפרד, כפי שנעשה בבדיקה זו. סוג הבילירובין שרמתו גבוהה מסייע באבחון הגורם לצהבת.

בילירובין וצהבת

צהבת היא תוצאה של עליית רמת הבילירובין בדם ושקיעתו בעור, בעיניים ובריריות, ועל-פי רוב היא סימן למצב שאינו תקין.
עלייה ברמת הבילירובין הישיר עשויה להתרחש עקב שני סוגים של צהבת, כבדית וחסימתית.

צהבת כבדית

נגרמת כתוצאה מנזק לתאי הכבד. כאשר הנזק לתאי הכבד מוגבל, תיפגע יכולת הפרשת הבילירובין הישיר מן הכבד למרה ולכן תתרחש עלייה ברמת הבילירובין הישיר בדם. כאשר הנזק לכבד הוא חמור, תיפגע גם פעילות האנזים שהופך בילירובין בלתי ישיר לבילירובין ישיר ולכן תעלה רמת הבילירובין הבלתי ישיר בדם. לרוב תופיע עלייה של שני הסוגים במקביל.

צהבת חסימתית

נגרמת כתוצאה מחסימת מעבר הבילירובין הישיר מתאי הכבד לדרכי המרה. צהבת זו מאופיינת ברמת בילירובין ישיר גבוהה בדם. בילירובין ישיר הוא מסיס במים ולכן כאשר רמתו בדם עולה הוא יופרש בשתן ויקנה לשתן גוון כהה. עקב החסימה לא יגיע בילירובין למעי, לא ייווצר אורובילינוגן וצבע הצואה יהיה בהיר. הסימפטומים של צהבת חסימתית הם שתן כהה, צואה בהירה ולעתים קרובות גם גרד.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

הבדיקה היא בחינם.
הבדיקה מתבצעת במעבדות מכבי.
לא נדרשת הכנה מיוחדת לבדיקה.

תוצאות

מועד קבלת תוצאות הבדיקה

תוצאות הבדיקה יתקבלו תוך יום יעבודה אחד מיום ביצוע הבדיקה.

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות בדיקות online