שעלת - נוגדנים מסוג IgM (בדם)

Pertussis IgM (קוד בדיקה: 66151)

עדכון אחרון 19.07.22

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון הדבקה חדה בחיידק השעלת.

סקירה

שעלת היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק Bordetella pertussis ופוגעת בעיקר בילדים קטנים ובתינוקות, אך גם במבוגרים צעירים.
למחלה שלושה שלבים. השלב הראשון דומה לצינון קל ומלווה בנזלת, שיעול קל, עיטוש וחום נמוך. בשלב השני מופיעים התקפי שיעול חריפים אשר יכולים לגרום להפרעות וקשיים בנשימה לילדים קטנים. בשלב השלישי, שלב ההחלמה, התקפי השיעול נחלשים ותדירותם פוחתת.

חיידק השעלת הינו מדבק. החיידק מועבר מאדם למשנהו על ידי הפרשות מערכת הנשימה ובמגע קרוב. אבחון וטיפול מוקדם מקטינים את חומרת המחלה ועוזרים להגביל הדבקה של אנשים אחרים בחיידק.

קיימים שלושה סוגי נוגדנים נגד החיידק, IgM , IgA ו-IgG. בבדיקה זו נבדקת נוכחות נוגדנים מסוג IgM המכוונים נגד החיידק שגורם למחלה. נוגדנים אלו מתפתחים בסמוך לזמן החשיפה לחיידק ונעלמים לרוב כעבור חודשים ספורים. זיהוי נוגדנים אלו מסיייע לקבוע האם קיים זיהום חד בחיידק.

כיום ניתן חיסון לשעלת בילדים בגילאים חודשיים, 4 ו- 6 חודשים ובגיל שנה במסגרת הזריקה המשולשת. מתן החיסון הפחית בצורה משמעותית את שכיחות המחלה.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לנבדק

הכנות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.

תוצאות

המידע מתייחס להסבר כללי על אפשרויות התוצאות המתקבלות בבדיקה זו ואין לראות במידע זה כתוצאות הבדיקה של המטופל. יש לפנות אל הרופא המטפל ולדון עמו בתוצאות שהתקבלו.

ערכים תקינים

pertussis IgM Negative (שלילי).

ערכים שאינם תקינים

pertussis IgM Positive (חיובי).

הסבר לתוצאות

המשמעות של ערך שלילי (תקין) היא כי אין עדות להדבקה חדה בחיידק השעלת.

ערך חיובי מעיד כי קיימת אפשרות של הדבקה חדה בחיידק, או שהבדיקה התבצעה בסמוך לקבלת החיסון נגד הנגיף.