גרידה לאבחון דמם נרתיקי - מידע רפואי

Dilation and Curettage, D&C (קוד בדיקה: 69.0288)

עדכון אחרון 01.05.22

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

הקדמה

הליך זה יבוצע כאשר מטופלת סובלת מדימום נרתיקי בלתי סדיר אשר יש צורך לאבחן את סיבתו ואת מקורו. בעגה הרפואית מכונה הליך זה 'הרחבה וגרידה' (Dilation and curettage, D&C).

במהלך הליך זה נלקחות דגימות רקמה מרירית צוואר הרחם ומרירית חלל הרחם. שתי הדגימות נשלחות לבדיקה מעבדתית שמטרתה לברר את מקור הדימום על מנת שניתן יהיה לטפל בו.

תאור ההליך

גרידה לאבחון דמם נרתיקי תבוצע תחת הרדמה מלאה.

בשלב הראשון יקח המנתח דגימה מרירית צוואר הרחם באמצעות מגרדת בקוטר קטן.

אם צוואר הרחם לא הורחב טרם ההליך באמצעים כגון למינריה ירחיב המנתח את צוואר הרחם של המטופלת באמצעות מרחיבים עשויים ממתכת על מנת לאפשר גישה נוחה לתוך הרחם.

בעזרת מגרדת שתוחדר לחלל הרחם יקח המנתח דגימה מרירית הרחם.

הדגימות שנלקחו תישלחנה לבדיקה פתולוגית במעבדה.

במה כרוך?

הליך זה כרוך בשהייה במשך שעתיים עד שלוש בבית החולים לאחר תום ההליך.

משך הפעולה הצפוי הוא כ- 30 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

גרידה לאבחון דמם נרתיקי תבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת ההליך תחובר המטופלת לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתה.

הרדמה מלאה משמעותה שהמטופלת ישנה שינה עמוקה, שריריה רפויים והיא אינה חשה כלל את מהלך ההליך. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבה הגופני של המטופלת במשך הפעולה כולה.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופלת. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) תחווה המטופלת ערפול הכרה ותשקע בשינה עמוקה. בסיום ההליך יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופלת תתעורר ותועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

הגינקולוג המטפל ידון עם המטופלת בעברה המיילדותי, סדירות ואופי המחזור החודשי, ניתוחי ואשפוזי עבר (אם היו), מחלות כרוניות או אלרגיה מהן היא סובלת ותרופות מרשם או תוספי מזון שהיא נוטלת.

בהתאם לגילה ולמצבה הרפואי תידרש המטופלת לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך. אלא אם קיימת התווייה רפואית לכך, בדרך כלל אין צורך לבצע אק"ג או צילום חזה.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

במקרים מסוימים (בעיקר אצל נשים שטרם ילדו) יורחב צוואר הרחם כיממה לפני ביצוע הפסקת ההריון על מנת למנוע חבלה לצוואר הרחם עקב הרחבה מכשירנית מהירה.

ההרחבה תבוצע באמצעות מרחיב סופג לחות (היגרוסקופי) שיוחדר אל צוואר הרחם. המרחיב נראה כקיסם קטן הסופח אליו נוזלים, תוך שהוא מרחיב באיטיות את צוואר הרחם. שני סוגי המרחיבים הנפוצים נקראים 'למינריה' (מרחיב העשוי מאצות ים) ו- 'דליפן' (העשוי מחומרים שאינם טבעיים).

ביום ההליך

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת ההליך.

טרם ההליך יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק. מומלץ להימנע מעישון.

לאחר ההליך

לאחר סיום ההליך תשהה המטופלת כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. בדרך כלל כעבור שעתיים עד שלוש מתום ההליך ניתן להשתחרר מבית החולים ולחזור הביתה.

התאוששות והחלמה מההליך

בימים הראשונים לאחר הגרידה תיתכנה תופעות לוואי הכוללות חולשה, בחילה, דימום קל וכאבים דמויי כאבי מחזור. ניתן ליטול משככי כאב במידת הצורך. לעתים יהיה צורך בנטילת אנטיביוטיקה על מנת למנוע זיהום.

על המטופלת לשים לב היטב למצבה מאחר שהיא אינה נמצאת תחת השגחה רפואית. בכל מקרה של דימום נרתיקי משמעותי, הקאה בלתי פוסקת, כאב חמור, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס או כל שינוי משמעותי ופתאומי אחר בהרגשה הכללית (לרבות כאב ראש חזק) יש לפנות לרופא המטפל או למוקד החירום.

יום לאחר ההליך רצוי לנוח ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך מספר ימים נוספים. מומלץ להימנע מקיום יחסי מין במשך שבוע.

המטופלת תוזמן אל הרופא המטפל עם קבלת תשובות המעבדה.

סיכונים וסיבוכים

זהו הליך פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות פגיעה באיברים סמוכים, דימום, זיהום ופגיעה בצוואר הרחם בעת הרחבתו. סיבוכים אלו מתרחשים ב- 5% מהמקרים. תיתכן אי ספיקה של צוואר הרחם בעקבות הרחבה מכשירנית שתגרום ללידה מוקדמת בהריונות הבאים.

לעתים נדירות מאוד (פחות מ- 1% מהמקרים) עלול להיגרם ניקוב של דופן הרחם. במקרה זה ידרש הליך ניתוחי נוסף לתפירת הקרע ברחם. הליך זה כרוך באשפוז במשך 48 שעות בבית החולים.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המטפל, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או כאב חמור יש לפנות לרופא המטפל בהקדם.