ניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי - מידע רפואי

Laparoscopic Hiatal Hernia Repair Surgery (קוד בדיקה: 53.411)

עדכון אחרון 08.05.22

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) על מנת לתקן בקע סרעפתי.

בקע סרעפתי הוא מצב בו חלק מהקיבה נדחק אל בית החזה דרך פתח בסרעפת. הגורמים לבקע סרעפתי כוללים השמנת יתר, הריון, שיעול ממושך, שינויים ניווניים בעמוד השדרה, חבלה ומומים מולדים. פעמים רבות לא ידוע על כל גורם להיווצרות הבקע.

קיימים כמה סוגים של בקע סרעפתי. השכיח בהם (כ-95% מהמקרים) מכונה 'בקע גולש'. בקע זה נגרם עקב חולשה של השרירים סביב הפתח בסרעפת המונעת את היכולת לסגור אותו היטב ומאפשרת לשוער בתחתית הוושט להידחק דרך הפתח ולעלות אל חלל בית החזה. בפועל נוצרים מספר בקעים קטנים אשר 'גולשים' הלוך וחזור מחלל הבטן אל בית החזה.

הסוג השני של בקע סרעפתי, השכיח הרבה פחות, נקרא בקע פארא וושטי. בקע זה נגרם עקב דחיקת חלק מהקיבה והוושט דרך פתח בסרעפת, אל חלל בית החזה.

הסוג השלישי הוא שילוב של שני הסוגים הראשונים ואילו הסוג הרביעי מוגדר כמצב בו איברים נוספים מחלל הבטן עוברים דרך הפתח בסרעפת אל בית החזה. אלו הם לרוב בקעים גדולים. במקרים מסוימים חלה תזוזה של חלקי מעי גס אל חלל בית החזה.

בקע סרעפתי גולש שאינו גורם לסימפטומים אינו דורש כל טיפול. אם הבקע גורם לסימפטומים כגון צרבת ניתן להיעזר בתרופות סותרות חומצה ובשינויים באורח החיים. במידה שהטיפול השמרני נכשל יופנה המטופל לניתוח לתיקון הבקע ולתיקון השסתום בין הוושט לקיבה.

במקרה של שלושת סוגי הבקעים האחרים יהיה הטיפול הראשוני ניתוחי, במטרה למנוע סיבוכים כגון חסימת קיבה, הסתובבות הקיבה על צירה, אוטם (בשל לחץ על כלי הדם המזינים את כיס הקיבה) והתפתחות כיבים שעלולים לגרום לדימום ואף למוות.

קיימות כמה שיטות ניתוחיות לטיפול בבקע סרעפתי הנבדלות בסוג ובגודל החתך. לתיקון זעיר פולשני של בקע סרעפתי יתרונות רבים לרבות פצע ניתוחי קטן יותר, תוצאה חיצונית טובה יותר ותקופת התאוששות והחלמה קצרה יותר. במקרים מסוימים, בהתאם למצבו של המטופל ולשיקול דעתו של המנתח, עלול להיות צורך לעבור לניתוח בחתך פתוח גם אם הוחלט על ניתוח זעיר פולשני.

לניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי שיעורי הצלחה גבוהים העומדים על כ-95%.

מתוך הסדרה, המדריך הרפואי - אסותא: סרטון בנושא הרניה - בקע - HERNIA סימפטומים וטיפול.

תאור ההליך

ניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי יבוצע תחת הרדמה כללית.

המנתח יפתח שלושה נקבים זעירים בדופן הבטן דרכם יוחדרו אל גוף המטופל מצלמת וידאו מיוחדת וכלי ניתוח ארוכים ומיוחדים. בזמן הניתוח תנופח הבטן על ידי פחמן דו חמצני (גז CO2) על מנת להקל על ביצועו. בסיום הניתוח יוצא הגז מהבטן.

בזמן הניתוח יתבונן המנתח בצילומי הוידאו שיוקרנו על גבי מסך בחדר הניתוח. דרך חתכי הניתוח יחזיר המנתח את איברי הבטן שעלו לבית החזה דרך הפגם בסרעפת. לאחר מכן יתוקן הפגם הסרעפתי על ידי תפירה או באמצעות רשת שמטרתה לכסות על פגמים גדולים בסרעפת שאינם ניתנים לתפירה בלבד.

בסיום סגירת הבקע ולאחר שכל מכשירי הניתוח יוצאו מהבטן יחבוש המנתח את החתכים בעזרת אגד מדבק (פלסטר).

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-3 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא שעה עד שעתיים.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

יש להביא את תוצאותיהן של בדיקות שבוצעו למטרת אבחון הבקע לרבות אנדוסקופיה, גסטרוסקופיה וצילום בריום של מערכת העיכול העליונה.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

שבוע לפני ביצוע הליך זה יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי נטילת תחליפים.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

בסיום ההתאוששות יועבר המטופל אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת מהמיטה ולשבת בכורסה. יתכן כאב קל באזור הניתוח ובאזור הכתפיים (בשל הגז שהוחדר לבטן) במהלך 24-48 שעות לאחר הניתוח. במידת הצורך ניתן ליטול משככי כאב.

בימים הראשונים לאחר הניתוח רצוי לאכול ארוחות קטנות ותכופות.

כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.

סיכונים וסיבוכים

סיכונים הכרוכים בהליך

ניתוח זעיר פולשני לתיקון בקע סרעפתי הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום ופגיעה באברים סמוכים (בעיקר בקיבה ובוושט).

סיבוכים ייחודיים לניתוח זה כוללים בעיות עיכול (לרבות התנפחות הבטן), כאב בזמן בליעה והקאה. כ-10% מהמטופלים יסבלו מסיבוכים אלו. לרוב יחלפו התופעות הללו תוך מספר חודשים.

על פי נתוני הספרות הרפואית שיעור הניתוחים החוזרים עומד על 5%, בעיקר עקב הישנות של הבקע.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.

מקורות מידע נוספים

בקע סרעפתי