25 מרץ 2017 כ"ז אדר תשע"ז
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השלישי

הורות

פתרונות לקראת חזרה לעבודה

אם את מתכוונת לחזור לעבודה זהו הזמן להתחיל לשקול את הפתרונות המתאימים ביותר עבורכם. חופשת
הלידה
בישראל נמשכת ארבעה-עשר שבועות. בסיום תקופה זו תוכלי לבחור אם לשוב לעבודה או להמשיך להשאר בבית במסגרת חופשה ללא תשלום. נשים שבוחרות להשאר ולטפל בתינוקן זכאיות להתפטר לשם כך ממקום עבודתן ולקבל את פיצויי הפיטורין כחוק.
קיימים מספר פתרונות לקראת חזרה לעבודה לרבות מטפלת (בביתכם או בביתה), פעוטון, משפחתון או מסגרת גדולה יותר דוגמת מעונות היום של ויצ"ו או נעמ"ת. ההבדלים המהותיים נובעים ממספר הילדים, ממספר המטפלות ומהעלות החודשית.
כדאי להתייעץ עם הורים טריים אחרים, להסתובב ולהתרשם. רצוי לבוא להתרשמות מספר פעמים בשעות שונות של היום ולשים לב היטב לאופן הטיפול בתינוקות במסגרות השונות.
אם את בוחרים בטיפול אישי של מטפלת או בייביסיטר בדקו המלצות והביאו אותה לתקופת נסיון במהלכה תשהו יחדיו כדי לצפות באופן הטיפול שלה בתינוק.

הקריאו סיפורים

מומלץ להקריא סיפורים קצרים לתינוק כבר בגיל זה. שמיעת סיפור חושפת את התינוק לשפה המדוברת, לשינויים בקולות ובצלילי הדיבור (אינטונציה), לדרכי היגוי ומבטא שונים ותורמת לחיזוק הקשר בין ההורה לילד.
הקפידו לבחור סיפורים קצרים ופשוטים בלבד שמתאימים לגילו הרך של התינוק. קריאת סיפורים בגיל רך מקנה לתינוק את ההרגל לשמוע סיפור שילווה אותו נאמנה כשיגדל. לוו את תהליך הקריאה עם צפייה בתמונות בספר. הקפידו לבחור ספרים עם תמונות ברורות, חדות וצבעוניות.

התאמת
אמצעי מניעה
לאחר הלידה

גם אם את מניקה וגם אם טרם קיבלת את הווסת לאחר הלידה את עלולה להכנס שוב להריון. בנגוד לדעות הרווחות
הנקה
אינה מונעת כניסה להריון. נשים רבות חוזרות לבייץ עוד טרם קבלת
המחזור החודשי
. אלא אם
הריון
נוסף מתאים לכם בשלב זה חשוב להתאים אמצעי מניעה כדי להמנע מתקלות בלתי צפויות.
קיימות גלולות למניעת הריון שמתאימות גם עבור נשים מניקות. כמו כן ניתן להתאים
התקן תוך רחמי
. אף
קונדומים
עשויים לספק פתרון זמני מתאים מאחר שהם אינם משפיעים כלל על החלב (אם את מניקה), הם זולים, זמינים ואינם דורשים התאמה של רופא הנשים.

עצות סבתא

נדמה שלאחר לידת תינוק חדש לכולם סביבך יש מה לאמר ולתרום. כולן אמהות ותיקות, כולן ילדו, הניקו וגידלו ילדים לתפארת. אף שכבודן במקומן מונח חשוב שאת, או אתם כזוג, תחליטו עם מי אתם מתייעצים ולעצות של איזו דודה, אמא או סבתא אתם מתייחסים. מכל השאר פשוט התעלמו.
למרות הכוונות הטובות אין כמו עצות הסבתא כדי לערער את הבטחון האישי והעצמי בטיפול בתינוק ולהפוך עד מהרה לעצות אחיתופל. סמכו על עצמכם ועשו רק מה שטוב ונכון עבורכם.