27 מאי 2022 כ"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.08.2011  באדיבות ה 

וגיניזמוס, וגיניזם - מידע רפואי

Vaginismus
מעודכן לתאריך  23.08.2011  באדיבות ה 

הטיפול בווגיניזמוס

הטיפול בווגיניזמוס תלוי בגורם לבעיה. אם קיימת סיבה גופנית ברורה הגורמת לווגיניזמוס, כגון זיהום או פציעה, טיפול תרופתי מתאים עשוי לפתור את הבעיה.

טיפול מיני

במקרים בהם לא ניתן לקבוע את הסיבה חד משמעית, שיטות אימון עצמי יכולות להקל על הסימפטומים. מדובר בשיטות המאפשרות לאמן מחדש את הנרתיק להגיב בצורה מתאימה לחדירה. ניתן להסתייע ברופא מומחה בייעוץ פסיכו-סקסואלי או במטפל מיני, שניתן לאתר בעזרת רופא הנשים או באופן פרטי.
בנוסף לשיטות האימון העצמי יומלץ לעיתים על ייעוץ פסיכולוגי, במטרה להתמודד טוב יותר עם פחד או חרדה. אף טיפול הכרתי-התנהגותי שמטרתו שינוי תפישות לא נכונות או לא הגיוניות בנוגע למין, כולל השלמת מידע בנוגע ליחסי מין, עשוי להיות מועיל.
כיוון שהתעללות מינית, תקיפה מינית או אונס עלולים אף הם לגרום להתפתחות של וגיניזמוס כדאי לעיתים לשקול פיתרון הכולל גם טיפול באירוע או באירועים שהובילו להיווצרותה, למשל בעזרת מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית.
רצוי שהטיפול יהיה מותאם אישית ויאפשר לכל אישה שליטה מלאה על אפשרויות הטיפול ועל קצב התקדמות הטיפול. ניתן לשתף בטיפול את בן הזוג, לפי בחירתה של האישה.

אימון הנרתיק (אימון וגינאלי)

השיטה להרפיית שרירי הנרתיק מבוססת על ערכה בה ניתן להשתמש בפרטיות, בביתה של האישה. הערכה מכילה ארבעה חרוטים חלקים, מעוצבים בצורת איבר מין גברי, בגדלים הולכים ועולים. תחילה יש להחדיר את החרוט הקטן ביותר לנרתיק, במידת הצורך בעזרת שימוש בחומר סיכה. לאחר שהנרתיק מסתגל לתחושה של החרוט הקטן ביותר ניתן לעבור לחרוט הגדול יותר, וכך הלאה.
החרוטים עוזרים 'ללמד' את הנרתיק לאפשר חדירה מבלי לכווץ באופן בלתי רצוני את שרירי רצפת האגן. חשוב שכל אישה תתקדם בקצב האישי שלה, בין אם זה לוקח ימים או אף חודשים.
כאשר מתאפשרת החדרה של החרוט הגדול ביותר בערכה ללא כאבים או תחושת חרדה, ניתן לנסות לקיים יחסי מין הכוללים חדירה. ראוי להדגיש שהחרוטים אינם מרחיבים נרתיק צר מידי וכי נשים הסובלות מווגיניזמוס הינן בעלות נרתיק בגודל תקין.

הרפיה ומגע

אם הערכה לאימון הנרתיק אינה מתאימה, ניתן לתרגל הרפיה ומגע עצמי.
אמבטיה, עיסוי או תרגילי נשימה הינן דרכים מומלצות לשם התרגעות במהלך אוננות.
ניתן גם ללמוד אצל מטפל מיני שיטה לכווץ ולהרפיית שרירים שונים של רצפת האגן, לפי סדר מסוים. אפשר לתרגל שיטה זו לפני החדרת אצבע או חרוט לנרתיק. לאחר שניתן להחדיר אצבע לנרתיק ללא כאב או חרדה, אפשר להחדיר טמפון אגב שימוש בחומר מסכך (במידת הצורך).
חשוב מאוד להתקדם בקצב אישי ואיטי ככול שנדרש, ולנהוג בעדינות רבה. כאשר האישה מרגישה שהיא מוכנה להתנסות ביחסי מין מומלץ מאוד להגיע לעוררות מינית מספקת לפני ניסיון החדירה.

תרגול שרירי רצפת האגן

ישנם תרגילים לכיווץ והרפיה של שרירי רצפת האגן היכולים להקל על סימפטומים של וגיניזמוס, וניתן ללמוד אותם מפיזיותרפיסט שהתמחה בנושא זה.
בנוסף ניתן לתרגל את שרירי רצפת האגן והנרתיק בעזרת מכשיר ביופידבק ממוחשב (ישנם גם מכשירים ביתיים כאלו). בשיטה זו המושתתת על חיישן המוחדר לנרתיק ומשדר למחשבון נתונים אודות מידת כיווץ השרירים, מקבלת האישה משוב אגב תרגול. ניתן לראות מכשירים כאלו מסוגים שונים למשל באתר הבריטי www.stressnomore.co.uk .

טיפול תחושתי

טיפול תחושתי הינו חלופת טיפול עבור נשים הנמצאות במערכת יחסים כיוון שהוא משתף את שני בני הזוג. ראשית על בני הזוג לקבל החלטה שלא לנסות לקיים יחסי מין במשך תקופה של מספר שבועות או אף חודשים. במשך תקופה זו מותר לגעת אחד בשני אבל לא באברי המין (כולל שדיים).
בשלב השני, על בני הזוג להקדיש זמן לאינטימיות, במסגרתו ילטפו, יגעו או יעסו אחד את השני, עם או ללא בגדים. כך לומדים שני בני הזוג להכיר אחד את הגוף של השני תוך ידיעה ברורה שלא יקיימו יחסי מין.
בשלב השלישי, לאחר תום התקופה המוגדרת להימנעות מיחסי מין, יתחילו בני הזוג לגעת באברי המין של בן או בת הזוג. כדאי להקדיש לכך פרקי זמן הולכים ומתארכים. בשלב זה אפשר להשתמש בלשון על מנת לענג את בן או בת הזוג, לנשק או ללקק חלקי גוף שונים. כאשר שני בני הזוג יחושו שהם מוכנים לחדירה ניתן יהיה לבצע זאת.

טיפול ניתוחי

טיפול ניתוחי עשוי להיות פתרון יעיל במקרה של ווגיניזמוס הנגרם מכאב שמקורו במצב גופני כלשהו.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רקמת רחם גדלה ומתפתחת מחוץ לרחם, בחלקים שונים של חלל הבטן והאגן. אנדומטריוזיס הינו מצב שפיר שגורם ברבים מהמקרים לכאב מתמשך באגן אשר מוחמר בעת קיום יחסי מין. בעזרת ניתוח ניתן להסיר מוקדים של רקמת רחם כזו שגורמים לבעיה.

הגדלת הנרתיק

בדרך כלל נשים הסובלות מווגיניזמוס הינן בעלות נרתיק בגודל תקין. יחד עם זאת במקרים מסוימים נרתיק קטן מהרגיל הוא הגורם לכאב ולהתכווצויות שרירים בלתי רצוניות, ואז ניתן להיעזר בניתוח לשם פיתרון הבעיה.
נרתיק קטן עלול להיווצר אצל נשים שעברו ניתוח באזור אברי המין ובמהלך ההחלמה מן הניתוח נוצרה רקמת צלקת שחוסמת או מצרה את הנרתיק. חסימה על ידי רקמה צלקתית יכולה להופיע גם אצל נשים שעברו במהלך לידה רגילה חתך בפרינאום (חיץ הנקבים) אשר מכונה אפיזיוטומיה.
לשם הסרת הרקמה הצלקתית מתבצע ניתוח קטן שנקרא הליך פנטון. הליך זה מבוצע תחת הרדמה מקומית או תחת הרדמה כללית ולאחריו ייתכנו כאבים שיטופלו בעזרת משככי כאבים כגון פאראצטמול. במידה שמופיע דימום מומלץ להשתמש בפדים סטריליים ולא בטמפונים.