03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020 

חיסון נגד דלקת עוצבה מנינגוקוקית (דלקת בקרומי המוח)

Meningococcal Vaccine
מעודכן לתאריך  30.12.2020 

מבוא

החיסון נגד חיידקי מנינגוקוק (ניסריה מנינגיטידיס) נועד למנוע דלקת חריפה של קרומי המוח המכונה דלקת עוצבה מנינגוקוקית. מחלה זו נדירה מאד בישראל ולכן חיסון זה אינו כלול בשגרת החיסונים לילדים. מדי שנה מדווחים רק כמה עשרות מקרים.
החיסון מומלץ למספר קבוצות סיכון ולמטיילים שעלולים להיחשף לחיידקי מנינגוקוק בעת ביקור במדינות מסוימות בחו"ל. רשימה מעודכנת של המדינות בסיכון מופצת על ידי המחלקה לאפידמיולוגיה והמחלקה למחלות זיהומיות במשרד הבריאות. למידע אודות אזורים בעולם בהם קיימת שכיחות גבוהה של המחלה במדריך החיסונים ליוצאים לחו"ל
בהתאם לצורך, החיסון ניתן לרכישה באופן עצמאי.

המחלה

דלקת עוצבה מנינגוקוקית בקרומי המוח היא מחלה קשה המהווה מצב חירום רפואי. המחלה נגרמת על ידי הזנים W, A, Y, C ו- B של חיידקי מנינגוקוק ופוגעת בקרומים שעוטפים ומגנים על המוח ועל חוט השדרה. סיבוכי המחלה כוללים נזק לעצבים ולמוח, הרעלת דם ואף מוות.
המחלה מועברת בעת מגע קרוב וממושך עם רסיסי רוק של אדם חולה החודרים לדרכי הנשימה העליונות של אדם בריא. דלקת בקרומי המוח וזיהום של הדם מתפתחים רק כשהחיידקים מצליחים לחדור למחזור הדם מתוך האף, הגרון או הלוע.
 תינוקות וילדים קטנים נמצאים בסיכון גבוה ביותר להידבק בחיידק מסוג מנינגוקוק. עם זאת, למעלה ממחצית מהמקרים של דלקת עוצבה מנינגוקוקית מתרחשים בקרב מבוגרים ובני נוער. ישנם דיווחים על עלייה בשכיחות הזיהום בקרב אנשים לאחר גיל 65. מטיילים השוהים תקופה ארוכה בקרב אוכלוסייה מקומית באזורים נגועים נמצאים אף הם בסיכון מוגבר להידבק בדלקת עוצבה מנינגוקוקית.
 דלקת עוצבה מנינגוקוקית עלולה לגרום לסימפטומים כגון:
 • כאב ראש חזק.
 • הקאה.
 • חום גבוה (מעל 38 מעלות צלזיוס).
 • נוקשות בצוואר.
 • רגישות לאור.
 • כאב חזק בשרירים ובמפרקים (ברגליים או בידיים).
 • פריחה אופיינית בעור (אצל חלק מהחולים).
 
בהמשך עלולים להתפתח גם בלבול, קשיי ריכוז, עוויתות, פרכוסים ופריחה בעור בצורת כתמים אדומים גדולים.
 הטיפול בדלקת עוצבה מנינגוקוקית כולל מתן אנטיביוטיקה וכרוך בדרך כלל באשפוז בבית חולים. כ- 10% מהחולים מתים מהמחלה, בעיקר עקב הרעלת דם חריפה. כרבע מהמחלימים מפתחים סיבוכים קשים הנובעים מהנזק למוח לרבות איבוד שמיעה, אפילפסיה, פיגור או שיתוק.

תפוצת המחלה

על פי נתוני המרכז לבקרת ולמניעת מחלות בארצות הברית ונתוני משרד הבריאות הישראלי שכיחות המחלה גבוהה באזורים שלהלן:
 • מדינות מסוימות באפריקה (בין מדבר סהרה לבין קו המשווה) הנמצאות באזור שמכונה גם meningitis belt, ובמדינות הנמצאות דרומית לקו המשווה. בעונת היובש (בין החודשים דצמבר –יוני) מספר מקרי המחלה עלול להגיע מ-5-10 ל-1000 לכל 100,000 תושבים. לרוב מדובר בחיידקי מנינגוקוק מתת קבוצה A, אך לעתים גם חיידקים מקבוצות C, X ו- W-135.
  הסיכון גבוה במיוחד בקרב ילדים קטנים ומטיילים שבאים במגע עם אוכלוסייה מקומית באזורים הללו לאורך זמן, ובפרט בעונה בה שכיחות המחלה גבוהה.
 • ערב הסעודית. קיימים דיווחים על התפרצויות של המחלה בקרב עולי רגל שחזרו ממכה ובקרב אנשים שבאו איתם במגע קרוב. בערב הסעודית רוב מקרי המחלה נגרמים על ידי חיידקים מתת קבוצה A.
 • מדינות רבות באסיה ובמזרח הרחוק.
 • דרום אמריקה (בעיקר בברזיל ובצ'ילה).
 
למידע אודות אזורים בעולם בהם קיימת שכיחות גבוהה של המחלה: מדריך החיסונים ליוצאים לחו"ל> 
בישראל שכיחות המחלה נמוכה מאד (בין 40 ל- 80 מקרים בשנה). רוב מקרי המחלה נגרמים על ידי חיידקים מזן B וקיים חיסון פעיל נגד רוב תתי הזנים של מנינגוקוק מזן B.

החיסון ומטרותיו

החיסונים הניתנים כיום בישראל הם חיסונים פעילים הגורמים לגוף לייצר נוגדנים נגד חיידקי מנינגוקוק מ-2 סוגים: חיסון מצומד נגד זנים W,A,Y,C (שמות מסחריים לדוגמה: MENACTRA, MENCEVAX, NIMENRIX) וחיסון נגד זן B (שם מסחרי: BEXSERO). כך החיסונים מונעים את התפתחות המחלה ואת סיבוכיה.
חיסונים אלה מכילים מרכיבים מסוימים של מעטפת חיידקי מנינגוקוק. כאשר מערכת החיסון נחשפת לרכיבים אלו באופן מלאכותי מתפתחים נוגדנים נגד החיידק מבלי לגרום לסימפטומים של המחלה.
חיסונים אלה אינם מחסנים מפני גורמים אחרים של דלקת קרום המוח לרבות חיידקי פנאומוקוק, חיידקי המופילוס אינפלואנזה B או נגיף ההרפס.

החיסון בישראל

חיסונים אלה אינם כלולים בשגרת החיסון במדינת ישראל לאור שכיחותה הנמוכה של המחלה בארץ. החיסונים מומלצים רק לאנשים שנוסעים למדינות שבהן קיימת שכיחות גבוהה של זיהומים מנינגוקוקיים וכן למספר מצומצם של קבוצות סיכון.
 על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא יינתן החיסון הנדרש.