16 דצמבר 2017 כ"ח כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  17.03.2013 

וולבר ווסטיבוליטיס, דלקת מבוא העריה - מידע רפואי

Vulvar Vestibulitis

מבוא לדלקת מבוא העריה

דלקת מבוא העריה, או ווסטיבוליטיס של פתח הנרתיק (Vulvar Vestibulitis), הינו מצב של תחושתיות לא תקינה בפתח הנרתיק.
מבוא העריה (vulvar vestibule) הוא הפתח של הנרתיק אצל האישה הממוקם פנימית לשפתיים הקטנות, שם ניתן למצוא גם את הפתח של צינור השתן. מקורה של המילה ווסטיבוליטיס במונח הלועזי vestibule שמשמעותו פתח כניסה. במונחים רפואיים המילה יכולה להתייחס גם לפתח של האוזן או הפה, למשל.
דלקת מבוא העריה הינה מצב רפואי כרוני (מתמשך) ומתמיד, המאופיין בתחושת כאב חזקה כתוצאה ממגע עם פתח הנרתיק או ניסיון חדירה לווגינה (פות), וברגישות מיוחדת למגע של צמר גפן עם פני פתח הנרתיק. בבדיקה גופנית ניתן לראות רק אדמומיות (אריתמה, erythema) על פני פתח הנרתיק.
רוב הנשים הסובלות מדלקת מבוא העריה הינן ממוצא 'לבן', בשנות ה- 20 וה- 30 לחייהן. בשנים האחרונות עלתה נפיצותה של דלקת מבוא העריה, והיא מגיעה לכ- 15% מהפונות לרופאי נשים. הדלקת נחשבת לגורם הנפוץ ביותר לכאב במהלך יחסי מין (Dysparunia) אצל נשים בשנות הפוריות, ומהווה תת סוג מרכזי של כאב כרוני בפות (Vulvudynia).
הכאב בפתח הנרתיק יכול להשתנות ולהיות הדרגתי או פתאומי, להופיע לאחר תקופה של קיום יחסי מין מהנים ללא כאבים, או כבר בניסיון הראשון לקיים יחסי מין.
העדר סימפטומים הנראים לעין, למעט אדמומיות, מוביל לכך שלעיתים נאמר לאישה על ידי הרופא שאין לה שום בעיה רפואית ומדובר בבעיה פסיכולוגית. אבחון נאות של דלקת מבוא העריה עלול לארוך זמן רב, במהלכו האישה מטופלת בעזרת קרמים ותרופות שאינם מועילים לה.