01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

עילפון, התעלפות - מידע רפואי

(Fainting, Syncope)
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

טיפול בהתעלפות

אם מישהו בסביבתכם התעלף:

אם מישהו בסביבתכם התעלף ואינו שב להכרה בתוך 2 דקות:
 1. השכיבו את המתעלף על צידו.
 2. וודאו דרכי נשימה פתוחות על ידי שחרור עניבה (אם יש) או פתיחת כפתור חולצה סמוך לצוואר, הטיית הראש לאחור והרמת הסנטר.
 3. בדקו נשימות ודופק והזעיקו מיידית אמבולנס של מגן דוד אדום. הישארו ליד המתעלף עד להגעת צוות עזרה ראשונה.
 

אתם עומדים להתעלף:

כאשר אתם חושדים שאתם עומדים להתעלף, עברו למצב שכיבה בו הרגליים מורמות אל מעל גובה הראש (ניתן לשים כרית מתחת לרגליים). מצב זה ישפר את זרימת הדם למוח. אם אין אפשרות לשכב, שבו והטו את הראש אל בין הברכיים.
לאחר החזרה להכרה (בהנחה שזו אירעה בתוך 2 דקות) כדאי לתת למתעלף לשתות מים ולנוח.

התעלפות ונהיגה

אם התעלפתם עלול הדבר להשפיע על יכולת הנהיגה שלכם. אל תסכנו את חייכם ואת חיי הקרובים ללבכם. היוועצו בעניין עם רופא המשפחה.

התעלפות ובטיחות בעבודה

אם התעלפתם עלול הדבר להשפיע על בטיחותכם בעבודה, בייחוד כאשר אתם מפעילים ציוד כלשהו. אל תסכנו את חייכם ואת חיי הקרובים ללבכם. היוועצו בעניין עם רופא המשפחה.

הטיפול לאחר האירוע והאבחון 

הטיפול תלוי בסיבת ההתעלפות. כאשר הרופא אבחן שהסיבה להתעלפות היא מחלת הסוכרת או מחלת לב, הוא ימליץ על המשך טיפול המתאים למחלות אלו.

טיפול בהתעלפות הנובעת מכשל זמני של מערכת העצבים האוטונומית

מרבית המקרים של איבוד ההכרה נובעים מכשל זמני של מערכת העצבים האוטונומית ולא יידרש טיפול. יחד עם זאת מומלץ להימנע ממצבים שאתם חושדים שהביאו לאיבוד ההכרה. למשל: 
 • מצבי לחץ. 
 • עמידה ממושכת.
 • שהיה במקום חם ומחניק.
 • התייבשות.
 • מראה מחט של בדיקת דם. עדכנו את הרופא או את האחות מראש כך שתוכלו לעבור את ההליך או את הבדיקה בשכיבה. אגב, במקרים רבים ניתן להיפטר מפחד כזה בעזרת טכניקות היפנוזה והרגעה עצמית.
 • מצבים של פעילות גופנית העלולים לגרום להתעלפות ושניתן להימנע מהם.
 

הטיפול בהתעלפות על רקע תסמונת הסינוס הקרוטי

ההתעלפות במקרה זה נובעת מלחץ המופעל על הסינוס הקרוטי שבצוואר (בעקבות רגישות יתר). הטיפול המקובל במרבית המקרים הוא פשוט להימנע מלשים, לענוד או ללבוש דברים 'חונקים' – צווארון מהודק, עניבה, שרשרות. במקרים מסוימים ייתכן שהרופא ימליץ לשקול התקנת קוצב מיוחד בחזה המטופל.

טיפול בהתעלפות על רקע לחץ דם נמוך

כאשר אירעה התעלפות כתוצאה מקימה מהירה, ייתכן שהיא נובעת מלחץ דם נמוך. על ידי נקיטת פעולות המונעות ירידת לחץ הדם ניתן למנוע אירועים של התעלפות, וכמובן על ידי הקפדה על קימה איטית דרך צד הגוף. 
פעולות המונעות ירידה בלחץ הדם יכולות לכלול מניעת התייבשות (בין השאר על ידי צמצום כמות האלכוהול הנצרכת וצריכת כמות נאותה של מים) ואי נטילת תרופות או תוספי מזון העלולים להוריד את לחץ הדם (בכול מקרה של תרופת מרשם אין להפסיק לנוטלה ללא התייעצות עם הרופא).
בנוסף, נמצא שמספר תרגילים עשויים לגרום לעלייה בלחץ הדם ולהפחתת סיכון להתעלפות. תרגילים אלו כוללים:
 • הצלבת רגליים
 • הידוק (מתיחת) שרירים בחלק התחתון של הגוף (גפיים תחתונות, ישבן)
 • קימוץ ידיים לאגרוף
 • מתיחת שרירי הזרועות
יש לקבל הדרכה באשר לתרגילים אלו, ואז בכול עת של תחושת עילפון קרבה ניתן לבצעם ביעילות ולמנוע את ההתעלפות.
מספר תרופות נוסו כאמצעי למניעת התעלפויות אולם מרביתן הראו תוצאות מאכזבות. יחד עם זאת, הרופא יכול להמליץ במקרים מסוימים על טיפול תרופתי בעזרת התרופה מידודרין (שם מסחרי גוטרון) המשמשת לטיפול בתת-לחץ דם בעמידה, שמתבטא בהופעת סחרחורת במעבר משכיבה לעמידה (תת לחץ דם אורתוסטטי).
תרופה זו אינה מאושרת לשימוש בחלק ממדינות אירופה המערבית. במהלך השימוש בתרופה יש לבצע ניטור לחץ הדם, תפקודי כליות, לב וכבד ואין היא מומלצת לכול מטופל.