30 מרץ 2020 ה' ניסן תש"פ

צוואר הרחם (Cervix)

אבר צינורי אשר מחבר בין גוף הרחם ובין הנרתיק.
צוואר הרחם ואיברי הרבייה הנקביים
באופן רגיל, הפתח החיצוני של צוואר הרחם, היינו הצד הנרתיקי שלו, חסום על ידי ריר צמיגי שמתחדש כול העת, במטרה להגן על צוואר הרחם ועל חלל הרחם מחדירת זיהומים.

אצל אישה פורייה, כשהביצית בשלה להפריה, פוחתת צמיגות הריר והרכבו משתנה כדי לאפשר מעבר של זרע דרך צוואר הרחם. בעת ההריון נוצר בתוך צוואר הרחם "פקק" המכונה operculum שמגן על הרחם מפני כניסת זיהומים וחוסם מפני בריחת נוזלים מהרחם עד הלידה.

הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי (HPV) גורמת לשינויים בשכבת התאים אשר מצפה את דופן צוואר הרחם. זיהוי מוקדם של שינויים כאלו בעזרת בדיקת פאפ עשוי למנוע את סרטן צוואר הרחם ולהציל חיים.

קשירת צוואר הרחם בהריון

קשירת צוואר הרחם היא הליך רפואי המבוצע במהלך הריון, במקרים בהם עולה חשש לאי ספיקה של צוואר הרחם, תופעה שעלולה לגרום להפלה. משמעות ההליך היא תפירה של תפר טבעתי סביב צוואר הרחם. ההליך מתבצע תחת הרדמה כללית בין השבוע ה- 12 ל- 14 של ההריון. התפר מוסר לקראת השבועות 37-38 של ההריון או בכול מקרה של הופעת צירים. קראו על זכויות חברות מכבי לביצוע ההליך >>

בדיקות וחיסונים - צוואר הרחם

בדיקת פאפ לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

'בדיקת פאפ' היא השיטה הטובה ביותר כיום לאבחון שינויים בתאי צוואר הרחם כבר בשלבים מוקדמים. בבדיקה זו מגורדים פני השטח של צוואר הרחם ונלקחת דגימת תאים לבדיקת מעבדה על מנת לזהות נגעים טרום סרטניים. יתרונה הגדול של הבדיקה הוא שהבדיקה מונעת את הצורך בנטילת דגימת רקמה מלאה (ביופסיה) מצוואר הרחם. 90% ממקרי סרטן צוואר הרחם ניתנים למניעה או לטיפול פשוט ויעיל יחסית בעקבות אבחון מוקדם.
הבדיקה מתבצעת כחלק משגרת הבדיקה הגינקולוגית. לצורך ביצוע הבדיקה מחדיר הרופא מפשק (ספקולום) לנרתיק על מנת לאפשר גישה מלאה לצוואר הרחם. דגימת התאים נלקחת על ידי מברשות מיוחדות שמוחדרות בתנועה סיבובית לצוואר הרחם. הבדיקה אינה כואבת אך תיתכן אי נוחות.
ביצוע בדיקת פאפ באופן שיגרתי מדי שלוש שנים, ללא קשר להופעת סימפטומים, הוכח כיעיל בהורדת התחלואה והתמותה מסרטן צוואר הרחם.

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם (חיסון פפילומה)

כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי במהלך חייהם. בישראל ובעולם קיימים כיום שני חיסונים פורצי דרך נגד נגיף הפפילומה האנושי אשר יכולים לסייע במניעת נגעים טרום סרטניים שעלולים להתפתח לסרטן צוואר הרחם. ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף. לכן, הזמן הטוב ביותר הוא טרם תחילת קיום מגע מיני.
מידע נוסף על חיסון פפילומה >>

סרטן צוואר הרחם

לפני התפתחות הממאירות עצמה, חלים שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. בלי טיפול מתאים, עלולים נגעים אלו להפוך לסרטניים, אולם אצל מרבית הנשים, לא יתפתח סרטן בצוואר הרחם. שינויים טרום סרטניים אלו מכונים CIN (Cervical Intra Epithelial Neoplasia), או נאופלזיה תוך אפיתליאלית בצוואר הרחם.
שכיחות הנגעים הטרום סרטניים בצוואר הרחם, שנגרמים על ידי נגיף הפפילומה HPV, גבוהה במדינת ישראל, ודומה לשכיחותה באירופה. לפיכך, מומלץ כי נשים בגיל הפוריות תעבורנה בדיקות תקופתיות של צוואר הרחם, שמטרתן גילוי מוקדם של כל שינוי או נגע טרום סרטני. בדיקה זו כוללת בדיקה גינקולוגית מלאה, וכן משטח פאפ.
הסימפטומים המוקדמים של סרטן צוואר הרחם אינם בולטים. בדרך כלל עלולה האישה שלא להבחין בכל תופעה חריגה, עד שהסרטן התפשט לאברים סמוכים. מכאן חשיבותה הרבה של הבדיקה התקופתית, שהיא מפתח לגילוי מוקדם.