16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דימום וסתי מוגבר, מנורגיה - מידע רפואי

Menorrhagia, Heavy Menstrual Bleeding
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בדימום ווסתי מוגבר

לעתים קיים קושי לאבחן את התופעה מאחר שכמות הדם המופרשת בווסת משתנה בין אישה לרעותה. ללא קבלת אבחנה לא ינתן טיפול בתופעה. מטרות הטיפול כוללות:
 • הפחתה או עצירה של הדימום הווסתי המוגבר.
 • מניעה וטיפול באנמיה עקב חסר בברזל בשל הדימום הרב.
 • שיפור איכות חייה של האישה.
 
יתכן טיפול תרופתי או ניתוחי. אמצעי הטיפול יותאמו באופן אישי עבור כל אישה בהתאם לשיקולים הבאים:
 • יעילות הטיפולים השונים.
 • תופעות לוואי אפשריות.
 • האם יש צורך בהתאמת אמצעי מניעה.
 • השלכות הטיפול על פוריותה של האישה.
 

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי נחשב כקו הטיפולי הראשון בדימום ווסתי מוגבר אצל נשים ללא גורם ידוע או סימפטומים נוספים שעלולים להצביע על מצב רפואי אחר שגורם את הדימום המוגבר. תוך כדי תהליך הבירור יוצע לאישה טיפול תרופתי.
חלק מהתרופות עשויות להקל על הדימום ואילו אחרות עלולות לגרום להפסקתו כליל. טיפול תרופתי מתאים לנשים המעוניינות לשמר את פוריותן ולהמנע מטיפול ניתוחי. יש לקחת את התרופות לאורך זמן ויתכנו תופעות לוואי כגון כאב ראש, גודש בשדיים ועליה במשקל הגוף.

התקן תוך רחמי הורמונלי

ההתקן התוך רחמי הוא אביזר פלסטי קטן שמשחרר את ההורמון לבונורגסטרל (levonorgestrel). בישראל רשום התקן זה תחת השם המסחרי 'מירנה'. ההתקן מעכב את התפתחות רירית הרחם וגורם לעיבוי הריר המופרש בצוואר הרחם באופן שמקשה על מעבר תאי הזרע. ההתקן נחשב אמצעי יעיל שחסרונו העיקרי בכך שהחדרתו מתבצעת על ידי רופא נשים בלבד.
בסיום השימוש והוצאת ההתקן ניתן להכנס להריון. במהלך השימוש נחלש הדימום הווסתי ואצל חלק מהנשים אף עשוי להעלם לגמרי. תופעות לוואי של ההתקן כוללות:
 • דימום לא סדיר שעלול להמשך למעלה מחצי שנה.
 • רגישות בשדיים.
 • אקנה.
 • כאב ראש (קל וקצר בדרך כלל)
 • אל-ווסת.
 
ההתקן מסוגל לצמצם את שיעור הדימום ב- 71-90% ונחשב כיום כאמצעי הטיפולי הנבחר למנורגיה אם כי הוא מתאים אך ורק לנשים שמעוניינות באמצעי מניעה ארוך טווח (מיועד לשימוש למשך שנה לפחות).

חומצה טרנאקסאמית (שם מסחרי: הקסאקפרון, Hexakapron)

טבליות של חומצה טרנאקסאמית מקטינות את שיעור הדימום ב- 29-58% ומהוות פיתרון אם אין צורך באמצעי מניעה. חומצה טרנאסאקמית מתערבת במנגנון קרישת הדם ומסייעת לקרישת הדם ברחם.
יש ליטול 2-3 טבליות של 500 מיליגרם עם תחילת הדימום המוגבר 3 עד 4 פעמים ביום, במשך 3-4 ימים. בתחילת הטיפול יומלץ בדרך כלל על מינון נמוך של התרופה, היינו, 2 טבליות, 3 פעמים ביום למשך 4 ימים. אם לא חל שיפור בחומרת הדימום תוך 3 חודשים יש להפסיק את הטיפול. במידת הצורך ניתן לשלב את הטיפול בתרופה זו עם נטילת תרופה ממשפחת ה- NSAID’s.
תופעות לוואי של הטיפול בחומצה טרנאקסאמית כוללות קשיי עיכול, שלשול וכאב ראש (אם כי כאב הראש אינו תופעת לוואי שכיחה).

NSAID’s, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים

NSAID’s מהווים קו טיפולי שני אם התקן תוך רחמי הורמונלי אינו מתאים. נטילתם מקטינה את שיעור הדימום ב- 20-49%. תרופות אלו ניטלות כטבליות דרך הפה החל מהיום הראשון לדימום ועד לסיומו. אם לא חל שיפור בחומרת הדימום תוך 3 חודשים יש להפסיק את הטיפול.
NSAID’s שמתאימים לטיפול במנורגיה הם איבופרופן (שם מסחרי: נורופן, אדקס, אדוויל; 400 מיליגרם, 3-4 פעמים ביום) ונפרוקסן (נקסין, נרוסין, נפרוקסי; 500 מיליגרם תחילה ולאחר מכן 250 מיליגרם כל 6 עד 8 שעות).
תרופות אלו מקטינות את רמת הייצור של פרוסטגלנדינים בגוף שמחמירים את כמות הדימום. ל- NSAID’s גם פעילות משככת כאב אולם הם אינם מונעים הריון ולכן ניתן לשלבם עם גלולה למניעת הריון. תופעות לוואי שכיחות של תרופות אלו כוללות קשיי עיכול ושלשול.
השימוש ב- NSAID’s אינו מוגבל בזמן ומותר כל עוד מושג שיפור במצב ללא תופעות לוואי חמורות. יחד עם זאת אם לא חל שיפור בחומרת הדימום תוך 3 חודשים יש להפסיק את הטיפול.

גלולות למניעת הריון

גלולות למניעת הריון שמכילות אסטרוגן ופרוגסטרון מתאימות לטיפול בדימום ווסתי מוגבר. יש ליטול גלולה אחת מדי יום במשך 21 יום ואז להפסיק למשך שבוע ימים. יש לחזור על מחזור הטיפול כל עוד יש צורך.
הגלולה מהווה אמצעי מניעה הפיך בהשוואה לטיפול באמצעות התקן למניעת הריון. במקרים רבים מאפשרת הגלולה הסדרה של מועדי הווסת והפחתה בשיעור הכאב הנגרם במהלך הדימום. עם הפסקת נטילת הגלולות ניתן להרות.
תופעות לוואי שכיחות של גלולות משולבות למניעת הריון כוללות שינויים במצב הרוח, כאב ראש, בחילה, אגירת נוזלים ורגישות בשדיים.

טבליות פרוגסטרון

טבליות פרוגסטרון ניטלות דרך הפה פעמיים עד שלוש פעמים ביום במשך הימים 5-26 למחזור החודשי (היום הראשון של הדימום הווסתי נספר כיום מספר 1). נטילת הפרוגסטרון מונעת את שגשוג רירית הרחם לקראת הריון אולם זהו אינו אמצעי מניעה יעיל.
לטיפול זה תופעות לוואי שעלולות להיות קשות לרבות:
 • עליה במשקל.
 • נפיחות.
 • רגישות בשדיים.
 • כאב ראש.
 • אקנה.
 
פרוגסטרון במינון גבוה הוכח כיעיל במיוחד בעצירת שטפונות של דימום ווסתי והקטין את שיעור הדימום ב- 83%.

פרוגסטוגן בהזרקה (Injected Progestogen)

פרוגסטוגן הוא נגזרת שאינה טבעית של הורמון המין הנשי פרוגסטרון. שמה המסחרי של התרופה הוא דפו-פרוברה והיא ניתנת בהזרקה תת עורית. פרוגסטוגן מונע את שגשוג רירית הרחם לקראת הריון. בסיום השימוש ניתן להרות אם כי יחלוף בדרך כלל זמן עד שתתאפשר השרשה של הריון.
תופעות לוואי של טיפול זה כוללות עליה במשקל, מחזורים בלתי סדירים, אל-ווסת, עיכוב של 6-12 חודשים עד שמתאפשר להרות בסיום השימוש וכן נפיחות, אגירת נוזלים ורגישות בשדיים.

טיפולים ניתוחיים

אם הטיפולים התרופתיים אינם יעילים ימליץ הרופא על טיפול ניתוחי. אף שיעילותם מוכחת טיפולים ניתוחיים יבוצעו אך ורק לאחר מיצוי כלל האפשרויות האחרות מאחר שהם מציעים פתרונות בלתי הפיכים. קיימים מספר טיפולים ניתוחיים לטיפול בדימום ווסתי מוגבר לרבות גרידה, הרס רירית הרחם בשיטות שונות (חימום, בלון), כריתת שרירני רחם, היסטרוסקופיה ולעתים אף כריתת הרחם עצמו.

גרידה

אצל נשים שלא הגיבו לטיפול התרופתי, דימום ווסתי חמור שמחייב התערבות רפואית מיידית יטופל בדרך כלל באמצעות גירוד של רירית הרחם (מכאן שמה של הפעולה, 'גרידה'). גרידה תבוצע תחת הרדמה כללית.

היסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה היא הליך ניתוחי שמבוצע באמצעות היסטרוסקופ. זהו מכשיר שמחודר לרחם דרך צוואר הרחם ומאפשר הסתכלות מדוקדקת ברחם וברירית הרחם. דרך ההיסטרוסקופ יכול הרופא לצרוב את רירית הרחם על ידי מקור של חום. היסטרוסקופיה ניתוחית תבוצע תחת הרדמה כללית. יעילות ההליך היא כ- 75-85% אך יתכנו סיבוכים כגון ניקוב דופן הרחם, דלקת או דימום.

ניתוח לכריתת הרחם

ניתוח זה יבוצע אך ורק אצל נשים לאחר תום פוריותן או אצל נשים שאינן מעוניינות עוד להרות. הניתוח יבוצע תחת הרדמה כללית ובמהלכו יוסר הרחם בשלמותו. בעבר בוצע הניתוח בגישה פתוחה שמשמעותה פתיחה של הבטן אולם בשנים האחרונות מבוצע הניתוח בגישה לפרוסקופית שמאפשרת התאוששות קלה ומהירה יותר מההליך.

טיפול חדשני להרס רירית הרחם באמצעות בלון טרמי (Thermachoice)

בשנים האחרונות מבוצע הליך זה בבית החולים 'וולפסון' בחולון. במהלך הטיפול מוחדר בלון סטרילי אל הרחם דרכו מוזרם נוזל חם. החום המופק באמצעות הבלון גורם להרס רירית הרחם. בעקבות ההליך חלה נשירה של רירית הרחם שמופרשת כדימום ווסתי.
אצל מרבית הנשים לא תחול התחדשות של רירית הרחם לאחר טיפול זה. טיפול זה מבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית ומאפשר חזרה מהירה לשגרת החיים. שיעור ההצלחה של הטיפול הוא כ- 94% והוא מבוצע בנשים שאינן מעוניינות עוד להרות.