מיפוי בלוטות רוק - מידע רפואי

Salivary Gland Scan

עדכון אחרון 21.06.22

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

מבט כללי

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.

ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף הנבדק נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.

בדרך כלל החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m). הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדק.

בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי של בלוטות הרוק יבוצע לאבחון המצבים הבאים:

  • נפיחות בבלוטות הרוק שתיתכן עקב תהליך דלקתי בבלוטות או עקב ציסטה בבלוטות הרוק.
  • גידול שפיר או ממאיר בבלוטות הרוק.
  • יובש בפה שיתכן עקב חסימה בצינוריות הרוק או עקב גידול בבלוטות.

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במכון לרפואה גרעינית בבית החולים 'אסותא' ובמרכזים הרפואיים הגדולים.

טרם הצילום יוחדר לגופו של הנבדק החומר הרדיואקטיבי, או על ידי הזרקה ישירה לווריד או שתחילה יעורבב החומר עם דגימה מדמו של הנבדק ואז יוזרק.

כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרקת לגוף קטנה מאד ובדרך כלל אינה גורמת לתופעות לוואי אם כי יתכנו פריחה בעור או גרד. לאחר הזרקת החומר יש להסתובב באזור המכון כשעתיים עד 5 שעות על מנת לאפשר את קליטתו בכדוריות הדם ופיזורו בגוף.

הנבדק אינו פולט קרינה מסוכנת ולכן ניתן לשהות במחיצתו לאחר הזרקת החומר ובעת המיפוי. יחד עם זאת מומלץ שנשים בהריון תמנענה ממגע גופני ממושך עם הנבדק במהלך השעות הראשונות שלאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי.

המיפוי יתבצע בשכיבה על הגב או בישיבה, על גבי מיטת הבדיקה, ומצלמת הגמא תכוון לצוואר. בהתאם לצורך הרפואי יבוצע המיפוי לאחר זמן ההמתנה או מיד עם הזרקת הסמן וגם לאחר זמן ההמתנה, זאת על מנת לעקוב אחר שינויים.

לעתים, לאחר תחילת המיפוי וביצוע מספר צילומים, ידרש הנבדק למצוץ פלח לימון על מנת להגביר את שחרור הרוק מבלוטות הרוק. לאחר מכן תבוצע סידרת צילומים נוספת.

מיפוי אורך כחצי שעה ובסיומו יסייע הטכנאי לנבדק לרדת ממיטת הבדיקה.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו מאחר שרמות הקרינה שנפלטות מגופו של הנבדק אינן מסוכנות לסביבה. מומלץ להמנע ממגע ממושך עם נשים בהריון וילדים רכים במהלך השעות הראשונות שלאחר הבדיקה, מאחר שחשיפה לקרינה עלולה להיות מסוכנת לעובר, לתינוקות ולילדים.

בשעות ובימים שלאחר הבדיקה יופרשו עודפי החומר הרדיואקטיבי מהגוף באמצעות השתן והצואה. על מנת לסייע בהפרשת עודפי החומר יש לשתות הרבה מים. כדי למנוע כל אפשרות לזיהום רדיואקטיבי של הסביבה הקרובה יש להקפיד על הורדת המים בבית השימוש פעמיים וליטול היטב ידיים.

תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים.

אזהרות והנחיות

הנחיות מדויקות ינתנו לנבדק לפני הבדיקה עצמה.

תזונה

אין מניעה להמשיך בתזונה רגילה לפני בדיקה זו. ביום הבדיקה יש להקפיד לשתות הרבה נוזלים ומים. מומלץ להמנע מצריכת קפאין ומשקאות שמכילים קפאין כגון תה, קולה, משקאות אנרגיה ומשקאות מוגזים מסוימים.

תרופות

ניתן לצרוך תרופות מרשם כרגיל. יש ליידע את הרופא על נטילת תרופות מרשם או אם ידועה כל רגישות לתרופות או לחומרים אחרים. יש ליידע את הרופא על כל מחלה או ניתוח שארעו לאחרונה, ובפרט אסטמה או מחלת כליות.

אזהרות

יש להסיר תכשיטים, משקפיים, גשרי שיניים, אביזרי שמיעה, סיכות שיער ואביזרים מתכתיים אחרים לפני תחילת הבדיקה מאחר שהם עלולים לגרום לעיוותים בסריקה.

נשים הרות ומניקות

אישה הרה או מניקה תיידע על כך את הטכנאי. מומלץ להמנע מהנקה במשך 24 שעות לאחר סריקה שבוצעה עם חומר רדיואקטיבי מאחר שהוא עובר לחלב האם.

דגשים לנבדק

  • מחיר הבדיקה הוא 36 שקלים (היטל רבעוני).
  • הבדיקה מתבצעת במכוני מכבי ובמכונים שבהסכם.
  • יש להצטייד בהפניה מרופא.
  • יש להביא תעודה מזהה (תעודת זהות או רישיון נהיגה).
  • יש להצטייד באישור ממרכז יעוץ ודימות, התחייבות או טופס 17.
  • יש להביא צילומים קודמים של איזור הבדיקה.
  • יש להצטייד בלימון.
  • יש לשתות 4-6 כוסות מים לפני הבדיקה.
  • נשים בהריון – יש ליידע את הצוות הרפואי לפני ביצוע הבדיקה.
  • נשים מניקות – יש להמנע מהנקה במשך 24 שעות ממועד הזרקת החומר הרדיואקטיבי.

תוצאות

הממצאים יבדקו על ידי רדיולוג מומחה ברפואה גרעינית והתוצאה המפוענחת תימסר לנבדק תוך מספר ימים.

כאשר הבדיקה מתבצעת בבית החולים 'אסותא', עם סיומה, יקבל הנבדק דיסק (CD) המכיל את צילומי הדימות. בנוסף יקבל הנבדק קוד וסיסמה לאתר האינטרנט של 'אסותא' על מנת שיוכל לקבל את תוצאות הפענוח של הבדיקה מהבית, בלי צורך להגיע שוב למערך הדימות.

במרבית המקרים ישלח הפענוח ישירות גם לרופא המפנה ב- 'מכבי שרותי בריאות'.

משמעות התוצאות

אזורי גוף בהם חלה קליטה מוגברת (מעבר לתקין) של החומר הרדיואקטיבי (וקרינה מוגברת למצלמה) עלולים להצביע על תהליכים דלקתיים או גידוליים. אזורים בהם חלה קליטה מופחתת (מתחת לתקין) עלולים להצביע על ירידה באספקת הדם.

בהתאם לממצאים שיועלו בסריקה זו יופנה הנבדק לבצע בדיקות דימות נוספות שיסייעו בקבלת אבחנה מדויקת של מצבו הרפואי.

קבלת תוצאות הבדיקה

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות בדיקות online