מיפוי לסימון בלוטת הלימפה (בלוטת הזקיף) - מידע רפואי

Sentinel Node Scan

עדכון אחרון 23.06.22

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

מבט כללי

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.

ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.

החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m) עקב נטייתו הטבעית להתרכז בבלוטות. הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדקת.

בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי לסימון בלוטת הזקיף יבוצע כהכנה לנטילת דגימת רקמה (ביופסיה) מבלוטות החשודות כנגועות בסרטן שד. ההליך יבוצע עבור מטופלות שהתגלה אצלן סרטן שד בשלב מוקדם. במהלך המיפוי יסומנו הבלוטות החשודות. ההליך יבוצע מספר שעות או לכל היותר, יממה, לפני ביצוע הביופסיה.

מטרת הביופסיה היא לקבוע אם הסרטן התפשט מעבר לרקמת השד ואם קיימת מעורבות של בלוטות הלימפה שסמוכות לשד (בלוטות אלו נמצאות בבית השחי). בלוטות הזקיף הן בלוטות הלימפה הראשונות שמנקזות את השד ולכן תאי סרטן שיתפשטו מהגידול ראשית יגיעו אליהן.

במידה שהבלוטות תקינות, הסיכון להימצאות בלוטות לימפה אחרות נגועות קטן ביותר ולכן אין צורך בכריתה של בלוטות נוספות. במקרה

שבלוטות הזקיף נגועות בממאירות יהא צורך לכרות את כלל בלוטות הלימפה האזוריות על מנת למנוע התפשטות תאי גידול. במהלך הביופסיה יאתר ויסיר המנתח את הבלוטות ויבדוק אותן תחת מיקרוסקופ, כדי לאתר תאים סרטניים.

מהלך הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במכון לרפואה גרעינית בבית החולים 'אסותא' ובמרכזים הרפואיים הגדולים.

טרם הצילום יוחדר לגופה של הנבדקת החומר הרדיואקטיבי באמצעות הזרקה תת עורית ישירה לשד. לעתים יעורבב החומר הרדיואקטיבי תחילה עם דגימה מדמה של הנבדקת ואז יוזרק.

כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרקת לגוף קטנה מאד ובדרך כלל אינה גורמת לתופעות לוואי אם כי יתכנו פריחה בעור או גרד. לאחר הזרקת החומר יש להסתובב באזור המכון כשעתיים על מנת לאפשר את קליטתו.

הנבדקת אינה פולטת קרינה מסוכנת ולכן ניתן לשהות במחיצתה לאחר הזרקת החומר ובעת המיפוי. יחד עם זאת מומלץ שנשים בהריון תמנענה ממגע גופני ממושך עם הנבדקת במהלך השעות הראשונות שלאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי.

המיפוי יתבצע בשכיבה על הגב על גבי מיטת הבדיקה ומצלמת הגמא תכוון לאזור בית השחי והשדיים. במהלך המיפוי תתבקש הנבדקת להרים את ידיה מעל ראש. יבוצעו שלושה צילומים. בהתאם למיקום שיקבע בצילום עבור כל בלוטה חשודה תסומן נקודה בעט מיוחד על פני עור השד.

הליך זה אורך כחצי שעה ובסיומו יסייע הטכנאי לנבדקת לרדת ממיטת הבדיקה.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו מאחר שרמות הקרינה שנפלטות מגופה של הנבדקת אינן מסוכנות לסביבה. מומלץ להמנע ממגע ממושך עם נשים בהריון וילדים רכים במהלך השעות הראשונות שלאחר ההליך מאחר שחשיפה לקרינה עלולה להיות מסוכנת לעובר, לתינוקות ולילדים.

בשעות ובימים שלאחר הבדיקה יופרשו עודפי החומר הרדיואקטיבי מהגוף באמצעות השתן והצואה. על מנת לסייע בהפרשת עודפי החומר יש לשתות הרבה מים. כדי למנוע כל אפשרות לזיהום רדיואקטיבי של הסביבה הקרובה יש להקפיד על הורדת המים בבית השימוש פעמיים וליטול היטב ידיים.

תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים.

אזהרות והנחיות

הנחיות מדויקות ינתנו לנבדקת לפני הבדיקה עצמה.

תזונה

אין מניעה להמשיך בתזונה רגילה לפני בדיקה זו. ביום הבדיקה יש להקפיד לשתות הרבה נוזלים ומים. מומלץ להמנע מצריכת קפאין ומשקאות שמכילים קפאין כגון תה, קולה, משקאות אנרגיה ומשקאות מוגזים מסוימים.

תרופות

ניתן לצרוך תרופות מרשם כרגיל. יש ליידע את הרופא על נטילת תרופות מרשם או אם ידועה כל רגישות לתרופות או לחומרים אחרים. יש ליידע את הרופא על כל מחלה או ניתוח שארעו לאחרונה, ובפרט אסטמה או מחלת כליות.

אזהרות

יש להסיר תכשיטים, משקפיים, גשרי שיניים, אביזרי שמיעה, סיכות שיער ואביזרים מתכתיים אחרים לפני תחילת הבדיקה מאחר שהם עלולים לגרום לעיוותים בסריקה.

נשים הרות ומניקות

אישה הרה או מניקה תיידע על כך את הטכנאי. מומלץ להמנע מהנקה במשך 24 שעות לאחר סריקה שבוצעה עם חומר רדיואקטיבי מאחר שהוא עובר לחלב האם.

דגשים לנבדקת

  • הבדיקה עולה 36 שקלים (היטל רבעוני).
  • הבדיקה מתבצעת באסותא ובמכונים שבהסכם.
  • יש להצטייד בהפניה מרופא ולהגיע איתה למכון.
  • יש להביא תעודה מזהה (תעודת זהות או רישיון נהיגה).
  • יש להצטייד באישור ממרכז יעוץ ודימות, התחייבות או טופס 17.
  • יש להביא צילומים קודמים של איזור הבדיקה.
  • יש לשתות 4-6 כוסות מים לפני הבדיקה.
  • נשים בהריון – יש ליידע את הצוות הרפואי לפני ביצוע הבדיקה.
  • נשים מניקות – יש להמנע מהנקה במשך 24 שעות ממועד הזרקת החומר הרדיואקטיבי.

תוצאות

הממצאים יבדקו על ידי רדיולוג מומחה ברפואה גרעינית והתוצאה המפוענחת תימסר לנבדקת תוך מספר ימים.

כאשר הבדיקה מתבצעת בבית החולים 'אסותא', עם סיומה, תקבל הנבדקת דיסק (CD) המכיל את צילומי הדימות. בנוסף תקבל הנבדקת קוד וסיסמה לאתר האינטרנט של 'אסותא' על מנת שיוכל לקבל את תוצאות הפענוח של הבדיקה מהבית, בלי צורך להגיע שוב למערך הדימות.

במרבית המקרים ישלח הפענוח ישירות גם לרופא המפנה ב-'מכבי שרותי בריאות'.

משמעות התוצאות

אזורי גוף בהם חלה קליטה מוגברת (מעבר לתקין) של החומר הרדיואקטיבי (וקרינה מוגברת למצלמה) עלולים להצביע על תהליכים דלקתיים או גידוליים. אזורים בהם חלה קליטה מופחתת (מתחת לתקין) עלולים להצביע על ירידה באספקת הדם.

בדיקת מיפוי לסימון בלוטת הזקיף מהווה אמצעי סימון בלבד ואינה מוכיחה או מפריכה את קיומן של גרורות סרטניות בבלוטות. הסימון שיבוצע במהלך הליך זה יאפשר נטילת דגימות רקמה מדויקות לצורך איתור תאים סרטניים.

קבלת תוצאות הבדיקה

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות בדיקות online