ניתוח להרמת החזה - מידע רפואי

Mastopexy (קוד בדיקה: 85.6)

עדכון אחרון 09.05.22

רופא מייעץ: ד"ר הראל מרקוס

הקדמה

ניתוח זה יבוצע על מנת להרים ולעצב מחדש שדיים נפולים. בהתאם למצב, החזה יוקטן או יוגדל ועודפי עור (אם קיימים) יוסרו. ניתן לבצע את הניתוח עבור חזה בכל גודל אך נשים בעלות חזה קטן ונפול יזכו בדרך כלל לשיפור המשמעותי ביותר בעקבות ניתוח זה. במקרה של חזה גדול מאד השיפור עלול להיות זמני בלבד.

גורמים שונים לרבות הריון והנקה, שינויים הורמונליים, הגמישות הטבעית של רקמת השד, תנודות במשקל הגוף וכוח הכבידה משפיעים עם השנים על מראה החזה של נשים. בעקבות שינויים אלו מאבד העור מגמישותו והשדיים לרוב מאבדים את זקיפותם וצונחים. אצל נשים בעלות נטייה תורשתית לחזה נפול, תהליך זה יהיה חמור במיוחד.

ישנן שיטות רבות לביצוע הרמת חזה אך המשותף לכולן הוא קביעת גובה הפטמה המתוכנן וכמות העור שיוסר. בהתאם לרצון המטופלת והצרכים הניתוחיים, ניתן לבצע הגדלה או הקטנת חזה במהלך ניתוח ההרמה. ניתוח זה אינו מומלץ עבור נשים המתכננות להרות בעתיד.

תאור ההליך

ניתוח להרמת חזה יבוצע לרוב תחת הרדמה מלאה אך יתכנו ניתוחים קטנים מאוד שיבוצעו תחת הרדמה מקומית עם טשטוש.

השיטות הניתוחיות להרמת החזה יקבעו בהתאם למידת הצניחה, גודל השד וכמות עודפי העור הקיימים. ההליך השכיח ביותר כולל חתך סביב לפטמה בלבד או חתך סביב הפטמה בתוספת חתך מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי.

לעתים יתבצע חתך נוסף לכול אורך הקפל התת שדי שצורתו צורת עוגן. החתכים מסמנים את האזור ממנו יוסרו עודפי העור ומגדירים את המיקום החדש של הפטמה.

לאחר הסרת עודף העור ימוקמו הפטמה והעטרה גבוה יותר והעור סביב העטרה יקודם כלפי מטה, בכיוון הצד הנגדי, כדי לעצב מחדש את השד.

אם בנוסף להרמת החזה יוכנס שתל סיליקון להגדלת החזה הוא ימוקם לרוב בכיס מיוחד מתחת לרקמת השד או מתחת לשריר החזה. השתל יוחדר דרך החתכים שבוצעו.

בסיום הניתוח יתפור המנתח את החתכים ויחבוש אותם באמצעות חבישה לוחצת.

במה כרוך?

הליך זה כרוך ביום אשפוז בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי הוא שעה עד שלוש שעות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח להרמת החזה יבוצע תחת הרדמה כללית או הרדמה מקומית עם טשטוש.

לפני תחילת הניתוח תחובר המטופלת לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתה.

הרדמה מלאה משמעותה שהמטופלת ישנה שינה עמוקה, שריריה רפויים והיא אינה חשה כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבה הגופני של המטופלת במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופלת. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) תחווה המטופלת ערפול הכרה ותשקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופלת תתעורר ותועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

אם תבוצע הרדמה מקומית, יזריק המנתח חומרי הרדמה מקומית לאזור ביצוע החתכים בלבד. טרם הניתוח יינתנו למטופלת חומרי הרגעה וטשטוש דרך הווריד ולכן במהלך הניתוח תהיה המטופלת ערה אך מטושטשת.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילה ולמצבה הרפואי תידרש המטופלת לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג.

במקרים מסוימים תתבקש המטופלת לעבור בדיקת ממוגרפיה שתושווה לבדיקות שיבוצעו לאחר הניתוח.

מטופלת שעברה ניתוחים קודמים, אושפזה בעבר, לוקה במחלות כרוניות, סובלת מאלרגיה או נוטלת תרופות מרשם או תוספי מזון תעדכן על כך את הרופא המטפל. מטופלת שסובלת ממחלות נוספות תידרש לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

בבוקר הניתוח מומלץ להתקלח. רצוי ללבוש חולצה שניתן להסיר מבלי ליצור מגע עם האזור המנותח, היינו חולצה מכופתרת.

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם יבוצע בהרדמה כללית).

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח תשהה המטופלת כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר מכן היא תועבר אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לה לרדת ממיטתה ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

בדרך כלל תשוחרר המטופלת לביתה יום לאחר הניתוח.

נוזלים ודם מהאזור המנותח ינוקזו באמצעות נקזים שיוחדרו למקום בסיום הניתוח. נקזים אלו יוסרו לרוב יום לאחר הניתוח.

כיומיים לאחר הניתוח יוסרו התחבושות.

בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכנו כאב ונפיחות בחזה. יתכנו גם שטפי דם באזור החזה. משככי כאב ינתנו לפי צורך.

יש ללבוש חזיית ספורט הדוקה במשך חודש ממועד הניתוח.

ניתן לחזור לעבודה כשבוע אחרי הניתוח. מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כשבועיים.

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח תיתכן רגישות יתר, או לחילופין, חוסר תחושה בשדיים. תחושות אלו תחלופנה תוך מספר חודשים.

הצלקות תהיינה נוקשות וצבען ורדרד במשך מספר שבועות. יתכן שגודלן לא ישתנה במשך מספר חודשים ואף יראה כאילו הן גדלות. עם הזמן יטשטשו הצלקות אף שלא ייעלמו לחלוטין.

במרבית המקרים היכולת להניק לא תיפגע בעקבות ניתוח זה.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח להרמת החזה הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום, פגיעה עצבית שתתבטא בירידה זמנית, בדרך כלל, בתחושה או ברגישות יתר בפטמות או באזורי הצלקת, הצטלקות וחוסר סימטריה בין שני השדיים.

בניתוחים בהם מוחדר שתל במסגרת ניתוח ההרמה עלול להיגרם סיבוך עקב דלף הסיליקון. במקרה של דליפה יש צורך בדרך כלל לבצע ניתוח נוסף על מנת להחליף את השתל.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

הרדמה מקומית נחשבת בטוחה ובעלת תופעות לוואי מועטות בלבד. במקרים נדירים תיתכן השפעה על קצב הנשימה, קצב הלב ועל לחץ הדם.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך, אדמומיות או ניקוז של כמות ניכרת של נוזלים מאזור הניתוח יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.