ניתוח לכריתת אשך

Radical Inguinal Orchiectomy (קוד בדיקה: 62.3)

עדכון אחרון 01.05.22

רופא מייעץ: פרופ' יעקב בניאל

הקדמה

ניתוח לכריתת אשך יבוצע במקרה של גידול סרטני באשך או תסביב האשך.

תסביב האשך הוא מצב בו האשך מסתובב סביב צירו וכתוצאה מכך נפגעת אספקת הדם לאזור ועלול להתפתח נמק. אם התפתח נמק אין מנוס מכריתת האשך על מנת למנוע פגיעה נרחבת בגופו של המטופל.

סרטן האשכים מהווה גם כן הוריה (אינדיקציה) לניתוח זה. סיכויי ההחלמה מסרטן האשכים המתגלה בשלב ראשוני הם כ- 90%. בחלק מניתוחי כריתת האשך עקב סרטן אשכים יוסרו גם חלק מקשרי הלימפה הנמצאים בעומק הבטן.

כריתת אשך אחד אינה פוגעת בפוריות הגבר או בתפקודו המיני מאחר שאשך אחד מייצר כמות מספקת של זרעונים ושל הורמוני מין זכריים.

תאור ההליך

ניתוח לכריתת אשך יבוצע תחת הרדמה כללית.

המנתח יבצע חתך באזור הבטן התחתונה, בצד הגוף בו נמצא האשך אותו יש לכרות. לאחר שבוצע החתך ידחוף המנתח את האשך כלפי מעלה בכיוון החתך. דרך החתך יתפוס המנתח את האשך ויסיר אותו בעזרת מספר חתכים נוספים. לאחר הכריתה יסגור המנתח את האזור באמצעות תפרים.

במקרים מסויימים, בהתאם למצב הרפואי, יהיה צורך להסיר גם חלק מבלוטות הלימפה באזור הניתוח. כל הרקמות שנכרתו ישלחו לבדיקה פתולוגית על מנת לבחון את מצבן תחת מיקרוסקופ. לפי תוצאות הבדיקות יקבע המשך הטיפול הנדרש.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כ- 50 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לכריתת אשך יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

שבוע לפני הניתוח יש להפסיק נטילת נוגדי קרישה (כמו אספירין או קומדין). יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תרופות חלופיות.

במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האשך המיועד לכריתה מדבקה מיוחדת למטרת סימון מקום הניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן ואינו גורם לכאב.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

בסיום ההתאוששות יועבר המטופל אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת מהמיטה ולשבת בכורסה.

בימים הראשונים לאחר הניתוח נדרש בדרך כלל טיפול לשיכוך כאב. בהתאם לצורך ינתנו למטופל תרופות לשיכוך כאב.

קצב ההחלמה אישי ותלוי במטופל. ניתוח לכריתת האשך מלווה לא פעם בקושי נפשי ורגשי, בנוסף לקושי הגופני. על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה מומלץ לחזור לשגרה כמה שיותר מהר ולנקוט בגישה חיובית. גישתו של המטופל משפיעה רבות גם על תהליכי הריפוי הגופניים. לפי רצונו של המטופל ניתן לבצע השתלת אשך תותב. השתלת התותב עשויה לתרום לבטחונו העצמי והמיני של המטופל.

בדרך כלל ניתן לשוב לתפקוד יומיומי שגרתי ולעבודה משרדית קלה תוך כ- 10 ימים עד שבועיים.

יש לשמור על ניקיון מרבי באזור הניתוח ולהקפיד על רחצה יומיומית במים ובסבון.

מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, מהרמת משאות כבדים או מפעילות גופנית מאומצת במשך כשבועיים ממועד הניתוח כדי למנוע התפתחות שבר (הרניה) במקום.

על מטופלים הסובלים מתשישות או מסחרחורת לאחר הניתוח להימנע מנהיגה עד לחלוף תחושות אלו.

בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ ללבוש מכנסי הזעה כדי לתמוך את אזור האשכים.

כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לכריתת אשך הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות זיהום ודימום באזור המנותח.

אם המטופל סבל מבעיות פוריות או מבעיות בתפקוד המיני לפני הניתוח, תיתכן החמרה של בעיות אלו.

במקרים בהם נכרתים גם חלק מקשרי הלימפה הנמצאים בעומק הבטן תיתכן פגיעה בפליטת הזרע שעלולה לגרום לבעיות פוריות.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.

מקורות מידע נוספים

תסביב האשך - מידע רפואי