תסביב האשך - מידע רפואי

Testicular Torsion

עדכון אחרון 13.02.22

הקדמה

תסביב האשך קורה כשהאשך מסתובב וגורם לפיתול צינור הזרע שמספק את הדם לאשכים ולשק האשכים. הירידה באספקת הדם גורמת לכאב פתאומי וחזק ולנפיחות.

תסביב האשך נפוץ ביותר בגילאי 12-16 אך עלול לקרות בכל גיל, אפילו עוד לפני מועד הלידה, כשהעובר עדיין ברחם.

תסביב האשך מחייב לרוב ניתוח חירום תוך מספר שעות שמטרתו הצלת האשך. המתנה ממושכת יותר עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ולפגוע ביכולת הפוריות העתידית. אם אספקת הדם נפגעת למשך זמן ממושך עלול להיגרם נזק נרחב לאשך עד כדי הצורך לכרות אותו.

סימפטומים

  • כאב פתאומי או חמור בשק האשכים.
  • נפיחות בשק האשכים.
  • כאב בטן.
  • בחילה והקאה.
  • אשך שממוקם גבוה מהרגיל או בזווית יוצאת דופן.

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי במקרה של כאב חזק או פתאומי באשך. טיפול מהיר עשוי למנוע נזק חמור ואף את אובדן האשך.

יש לפנות לקבלת סיועי רפואי בהקדם גם במקרה של כאב פתאומי באשך החולף מאליו. מצב זה עלול לקרות כשהאשך מסתובב או מתפתל ואז חוזר למצבו המקורי בעצמו.

למרות שהאשך מסוגל להסתובב חזרה לרוב יהיה צורך בניתוח כדי למנוע הישנות של תסביב האשך.

גורמים

תסביב האשך מתרחש כשהאשך מסתובב על צינור הזרע המספק דם לאשכים מהבטן. אם האשך מסתובב מספר פעמים עלולה אספקת הדם להיחסם לחלוטין ונזק יגרם במהירות רבה.

רוב הבנים והגברים שלוקים בתסביב האשך ירשו תכונה המאפשרת לאשכיהם להסתובב בחופשיות בתוך שק האשכים. מצב מולד זה פוגע לעיתים בשני האשכים. עם זאת, לא כל ילד או גבר שנולדו עם תכונה זו יסבלו מתסביב האשך.

 

לא ידוע מה גורם לתסביב האשך אך סימפטומים עלולים להתפתח בעקבות:

  • פעילות גופנית.
  • פגיעה בשק האשכים.
  • מזג אוויר קר.
  • גדילה מהירה של האשכים במהלך גיל ההתבגרות.
  • שינה.

גורמי סיכון

  • גיל. תסביב האשך שכיח בעיקר בגילאי 12-16.
  • תסביב אשך קודם. אנשים שחוו כאב באשכים שנעלם ללא טיפול נמצאים בסיכון מוגבר להישנות המצב. ככל שהתקפי הכאב תכופים יותר כך גובר הסיכון לנזק בלתי הפיך לאשך.
  • רקע משפחתי. יתכן שקיימת שכיחות של המצב במשפחות מסוימות.

אבחון

הרופא יתשאל את המטופל כדי לברר האם הסימפטומים נגרמים על ידי תסביב האשך או על ידי גורם אחר. בדרך כלל יאובחן תסביב האשך באמצעות מישוש שק האשכים, האשכים, הבטן והמפשעה. הרופא גם עשוי לבחון את הרפלקסים על ידי שפשוף או צביטה קלה בחלק הפנימי של הירך בצד הפגוע. במצב תקין תגרום פעולה זו להתכווצות האשך. במקרה של תסביב האשך עלול רפלקס זה להיעלם.

 

לעתים יופנה המטופל לבדיקות רפואיות נוספות על מנת לאשר את האבחנה או לברר גורמים אחרים לסימפטומים. בדיקות אלו עשויות לכלול:

  • בדיקת שתן לאיתור זיהומים.
  • סריקת אולטרה סאונד של האשכים שמטרתה לבדוק את זרימת הדם. ירידה בזרימת הדם אל האשך מהווה סימן לתסביב האשך. עם זאת, לא בכל המקרים תודגם ירידה בזרימת הדם ולכן תוצאות הבדיקה עלולות להיות לא חד משמעיות.
  • ניתוח. לעיתים יש צורך בניתוח על מנת לקבוע האם הסימפטומים נגרמים על ידי תסביב האשך או על ידי גורם אחר.

במקרה של מטופל הסובל מכאב במשך מספר שעות וקיים חשד לתסביב האשך הוא ינותח ללא דיחוי וללא בדיקות נוספות. עיכוב הניתוח עלול להוביל לאובדן האשך.

טיפול

תסביב האשך יטופל באמצעות ניתוח. במקרים מסוימים יצליח המנתח להתיר את פיתול האשך על ידי לחיצה חיצונית על שק האשכים אך גם במקרה זה יהיה צורך בניתוח כדי למנוע מהאשך להסתובב שוב.

לרוב יבוצע הניתוח תחת הרדמה כללית. הניתוח כרוך בביצוע חתך קטן בשק האשכים, בהתרת הפיתולים בצינור הזרע ובתפירת האשך או שני האשכים לחלק הפנימי של שק האשכים כדי למנוע מהם להסתובב שוב בעתיד.

ככל שהפיתול ישתחרר מהר יותר כך גדלים הסיכויים להציל את האשך. שיעור ההצלחה עומד על 95% כשהטיפול מבוצע תוך 6 שעות אך יורד ל- 20% בלבד לאחר 24 שעות.

תסביב האשך אצל ילודים ותינוקות

במקרים נדירים עלול תסביב האשך להתפתח גם אצל ילודים ותינוקות. במקרה זה יהיה האשך של התינוק קשה, נפוח או בעל גוון כהה. לא תמיד ניתן לגלות ירידה בזרימת הדם לשק האשכים אצל התינוק באמצעות סריקת אולטרה סאונד ולכן עלול להיות צורך בניתוח כדי לברר את הגורם למצב.

קיימת מחלוקת לגבי הטיפול בתסביב האשך אצל תינוקות. אם התינוק נולד עם סימפטומים המעידים על תסביב האשך, ניתוח חירום כבר לא יוכל לעזור. במקרים מסוימים יומלץ על ניתוח במועד מאוחר יותר (ולא כניתוח חירום). עם זאת, ניתוח חירום עשוי להציל לפעמים חלק מהאשך ולמנוע תסביב של האשך השני של התינוק.

טיפול בתסביב האשך אצל תינוקות עשוי למנוע בעיות בייצור הורמוני המין הזכריים ובכושר הפוריות בעתיד.

סיבוכים

תסביב האשך עלול לגרום לסיבוכים הבאים:

נזק לאשך ואף מוות של האשך

אם המצב אנו מטופל תוך מספר שעות עלולה חסימת זרימת הדם לאשך לגרום נזק בלתי הפיך ואף למות האשך. אם הנזק לאשך חמור מאד יהיה צורך לכרות אותו בניתוח.

עקרות

במקרים מסוימים, נזק או אובדן האשך עלולים לפגוע בפוריות של הגבר וביכולתו להוליד ילדים.

מניעה

יכולת האשכים לנוע ולהסתובב בחופשיות בשק האשכים היא תכונה מולדת. במקרה זה, הדרך היחידה למנוע את תסביב האשך היא באמצעות ניתוח לחיבור האשכים לחלק הפנימי של שק האשכים.