ניתוח לחיתוך צינור הזרע (וזקטומיה) - מידע רפואי

Vasectomy (קוד בדיקה: 63.73)

עדכון אחרון 09.05.22

רופא מייעץ: ד"ר רענן טל

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע כאמצעי למניעת הריון.

זהו הליך פשוט וקצר הכרוך בניתוק הצינורות המובילים זרע מהאשכים אל השופכה כדי למנוע מעבר של תאי זרע. חיתוך צינור הזרע אינו פוגע בתפקודו המיני של הגבר, אינו פוגע ביצור הורמוני המין הגבריים על ידי האשך ואינו משנה את מראה ומרקם נוזל הזרע שלו. עם זאת, בעקבות הליך זה לא יכיל עוד נוזל הזרע תאי זרע.

חיתוך צינור הזרע הינו בלתי הפיך ולכן מומלץ רק לגברים שאינם מעוניינים עוד להביא ילדים לעולם. הניתוח אינו מומלץ בשום אופן כאמצעי מניעה זמני.

תאור ההליך

ניתוח לחיתוך צינור הזרע יבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית.

המנתח יבצע חתך זעיר בשק האשכים. לאחר שיזהה המנתח את צינורות הזרע בשני הצדדים הוא יחתוך ויצרוב אותם. בסיום הניתוח יסגר החתך.

במה כרוך?

הליך זה אינו כרוך באשפוז בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 15-30 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לחיתוך צינור הזרע יבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית.

הרדמה מקומית תבוצע באמצעות הזרקת חומר אלחוש אל בסיס שק האשכים. המטופל ישאר ער ובהכרה מלאה לאורך ההליך כולו אך לא יחוש כל כאב או אי נוחות.

אם תבוצע הרדמה כללית יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל, טרם תחילת הניתוח.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

אם הוחלט על הרדמה כללית יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח. לפני ניתוח המבוצע תחת הרדמה מקומית אין צורך להיות בצום.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

מרבית המטופלים שבים לביתם מייד לאחר הניתוח. רצוי להימנע מנהיגה.

מומלץ לנוח במשך 1-3 ימים לאחר הניתוח ולהימנע מפעילות מאומצת.

תאי הזרע ישארו במערכת הרבייה הגברית כ- 6 שבועות לאחר הניתוח. לפני הפסקת השימוש באמצעי מניעה אחרים יש לוודא שנוזל הזרע אינו מכיל עוד תאי זרע. יש לעשות זאת באמצעות 2 בדיקות זרע עוקבות.

סיכונים וסיבוכים

סיכונים הכרוכים בהליך

ניתוח לחיתוך צינור הזרע הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיבוכים הכוללים כאב באשכים בעקבות הניתוח, אם כי תופעה זו נדירה.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיבוכים עקב הרדמה מקומית הינם נדירים ביותר.

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.