מחלות מין ומערכת הרבייה

מחלות מין ומערכת הרבייה

המדריך המלא למחלות מין ומערכת הרבייה: אילו מחלות מועברות באמצעות מגע מיני? מי עלול להידבק במחלות מין ומה הטיפולים המתאימים? מה התסמינים של מחלות המין הנפוצות ביותר ואיך מאבחנים אותן? וגם – מידע על מחלות של מערכת הרבייה של נשים וגברים, כמו קנדידה, וגניזימוס, סרטן צוואר הרחם, בעיות שפיכה ואין אונות ועוד.

מהן מחלות מין?

מחלות מדבקות המועברות באמצעות מגע מיני ונגרמות על ידי חיידקים, נגיפים וטפילים. קיימים למעלה מעשרים סוגי מחלות המועברות במגע מיני לרבות קלמידיה, זיבה, עגבת, שלבקת (הרפס), איידס, נגיף הפפילומה וטריכומוניאזיס.

לרוב נשים סובלות מסיבוכים משמעותיים יותר מגברים הנדבקים במחלות המועברות באמצעות מגע מיני. אישה הרה החולה במחלה המועברת במגע מיני עלולה להדביק את תינוקה ולגרום לבעיות בריאות חמורות אצלו.

גורמי סיכון להדבקות במחלות המועברות במגע מיני כוללים קיום יחסי מין בלתי מוגנים, ריבוי שותפים מיניים ושימוש בסמים ובאלכוהול. אוכלוסיות סיכון נוספות כוללות נערים ונערות מתבגרים ותינוקות.

מחלות המין הנפוצות ביותר

ריכזנו עבורך את כל המידע על מחלות המין הנפוצות ביותר, בהן הרפס באיברי המין, זיבה, עגבת (סיפיליס), איידס, כלמידיה, פטרת (קנדידה), סקביאס ועוד. איך מחלות המין האלה מועברות ואיך להתגונן מפניהן? מתי להיבדק ומהם הטיפולים המומלצים?

איידס (HIV)

"איידס" נגרם מנגיף ה-HIV, שלרוב מועבר במגע מיני לא מוגן או על ידי שימוש משותף במזרקים. קראו על דרכי ההדבקה ב-HIV, הסימפטומים בשלבים הראשונים והמתקדמים של מחלת האיידס, בדיקות דם לאבחון הנגיף, טיפולי מניעה לאחר חשיפה לנגיף וטיפולים תרופתיים בנשאים ובחולים.

יבלות באברי המין (קונדילומה)

יבלות באיברי המין נגרמות עקב זיהום העור על ידי נגיף הפפילומה האנושי (HPV). היבלות לרוב לא גורמות לכאב ואינן מסוכנות וניתן לטפל בהן באמצעות קרם וטיפול בקור. קראו על הטיפול בקונדילומה ועל מניעה באמצעות חיסון נגד נגיף הפפילומה.

הרפס באיברי המין (הרפס גניטלי)

הרפס באיברי המין הוא זיהום שכיח הנגרם על ידי נגיף הרפס סימפלקס ועלול לעבור במגע מיני. מה התסמינים של הרפס גניטלי והאם הוא מגרד? איך לטפל ומה לעשות במקרה של הרפס גניטלי בהריון?

כלמידיה

כלמידיה היא אחת ממחלות המין השכיחות ביותר. לרוב אין סימנים לכלמידיה, אך חלק מהנשאים יסבלו מכאב בזמן הטלת שתן, הפרשות מהנרתיק ודימומים. קראו על סימפטומים נוספים של כלמידיה, על אבחון באמצעות בדיקת שתן ועל הטיפול התרופתי.

הרפס סימפלקס (שלבקת)

מה ההבדל בין הרפס סוג 1 להרפס סוג 2? מהם הסימפטומים של הדבקה ראשונית ושל התפרצויות חוזרות? איך לטפל בהרפס ואיך למנוע הדבקה של הרפס באזור הפה ובאיברי המין? וגם מידע על הסיבוכים של הרפס סימפלקס בהריון ואצל תינוקות.

סקביאס (גרדת)

סקביאס היא מחלת עור מדבקת שגורמת לגרד עז. לרוב נדבקים בסקביאס במהלך מגע ישיר וממושך כמו יחסי מין או שינה במיטה משותפת. היכנסו למידע נוסף על סקביאס, כולל תסמינים, אבחון, מניעה וטיפול באמצעות תכשירים חיצוניים.

זיבה (גונוריאה)

זיבה (גונוריאה) היא מחלה זיהומית שעוברת במגע מיני. התסמינים של זיבה כוללים הפרשות מאיברי המין וכאבים בזמן מתן שתן. קראו על אבחון זיבה וטיפול בה, על הסימפטומים אצל נשים וגברים ועל שכיחות המחלה בישראל.

עגבת (סיפיליס)

עגבת (סיפיליס) שאינה מטופלת עלולה לגרום לפגיעה בלב ובמוח. קראו עוד על מניעת עגבת, גורמי סיכון, סימפטומים, אבחון, דרכי טיפול, סיבוכים אפשריים וגם על סיבוכים במקרה של עגבת בהריון.

טריכומוניאזיס (טריכומונס, טריכו)

טריכומוניאזיס (מכונה גם טריכמונס או טריכו) הוא זיהום נפוץ המועבר במגע מיני והתסמינים שלו כוללים גרד סביב הנרתיק אצל נשים וכאב לאחר מתן שתן אצל גברים. קראו על הגורמים לטריכומנס, הטיפול והסיבוכים האפשריים, בפרט בהריון.

פטרייה בנרתיק (קנדידה)

פטרת היא זיהום שנגרם על ידי פטריית השמר קנדידה אלביקנס השוכנת בגופם של רוב בני האדם. קנדידה אינה עוברת במגע מיני, אך תיתכן הדבקה או החמרה בעקבות קיום יחסי מין. כל הדרכים למנוע פטרייה בנרתיק ומידע על בדיקות דם לאבחון הפטרייה ועל הטיפול בה באמצעות שינוי תזונה, משחות ושמירה על היגיינה.

מחלות מערכת הרבייה הנשית

מחלות במערכת הרבייה הנקבית יכולות להופיע בכל אחד מאיברי הרבייה הנשיים, בהם השחלות, החצוצרה, הרחם, צוואר הרחם והנרתיק.כאן תוכלי לקרוא על המחלות והמצבים הבריאותיים הנפוצים ביותר של מערכת הרבייה הנשית, בהן תסמונת השחלה הפוליציסטית, אנדומטריוזיס, סרטן צוואר הרחם וסרטן השחלה, ללמוד על האבחון והטיפול במחלות אלו ועל השפעתן על חיי היום-היום ועל הפוריות.
קראו עוד>>

מחלות מערכת הרביה הגברית

גם גברים עלולים לסבול ממחלות במערכת הרבייה, לרבות בעיות בתפקוד המיני (אין אונות, בעיות שפיכה) ומחלות ומצבים בריאותיים בפין ובאשכים, בהם אשך טמיר, דלקת בבלוטת הערמונית וסרטן הערמונית (פרוסטטה). כאן תוכלו לקבל מידע על כל המחלות האופייניות למערכת הרבייה הזכרית, ללמוד על התסמינים שלהן, על דרכי האבחון והטיפול ולברר באילו מצבים יש לפנות לטיפול רפואי.
קראו עוד>>