למה לי להתחסן נגד פפילומה?

עדכון אחרון 03.01.23

ד"ר טל פלג שולמן

למה לי להתחסן נגד פפילומה?

כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי במהלך חייהם. קונדום לא בהכרח ימנע הדבקה. בקרב מרבית הנדבקים בנגיף הפפילומה יחלוף הזיהום מאליו ולא יותיר כל סימן. עם זאת, מדי שנה מאובחנות בישראל כ- 2000 נשים הסובלות מנגעים טרום סרטניים בדרגה מתקדמת וכ- 200 נשים החולות בסרטן צוואר הרחם. ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף. לכן, הזמן הטוב ביותר הוא טרם תחילת קיום מגע מיני.

 נגרם על ידי זנים מסויימים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV, Human Papilloma Virus). תחילה גורם הנגיף לנגעים טרום-סרטניים, שעלולים להפוך סרטניים במידה שאינם מאובחנים בזמן או אינם מטופלים כנדרש. הדבקה בזנים אחרים של הנגיף עלולה להתבטא במחלת המין השכיחה קונדילומה, שסימניה החיצוניים הם  באברי המין. בישראל מאובחנים מדי שנה למעלה מ- 17,000 מקרים של יבלות באברי המין.

כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו במהלך חייהם בנגיף הפפילומה האנושי. בניגוד להדבקה במחלות מין רבות אחרות, לרבות ,  לא בהכרח ימנע הדבקה, האפשרית גם באמצעות מגע ידני בלבד. הבעיה האמיתית הטמונה בהדבקה בנגיף זה היא שזנים מסוימים שלו (בעיקר זנים 16ו- 18) עלולים לגרום לסוגי  שונים, ובפרט לסרטן צוואר , לסרטן הרקטום, לסרטן  ולסרטן הלוע.

הטיפול בקונדילומה מסיר רק את התופעות החיצוניות

הזנים שגורמים לקונדילומה אינם גורמים לסרטן צוואר הרחם. בקרב מרבית הנדבקים בנגיף הפפילומה יחלוף הזיהום מאליו ללא השארת סימנים. רק ב-4% - 1% מהמקרים עלולה ההדבקה להתבטא כיבלות הדומות לכרוביות קטנות, אשר עלולות להופיע בכמה מקומות בו זמנית. היבלות יכולות להופיע בגדלים שונים והופעתן לרוב אינה מלווה בכאב, אם כי עלולה לגרום לגרד ולאי נוחות.

 

אצל נשים עלולות היבלות להופיע בנרתיק, באזור הערווה, , בפי הטבעת ובחלל הפה. אצל גברים היבלות עשויות להופיע על איבר המין, על שק האשכים, באזור פי הטבעת ובחלל הפה גם כן. במקרים בהם היבלות מופיעות בבסיס איבר המין או על שק האשכים, קונדום לא יספק הגנה מלאה בפני הדבקה.

 

הטיפול בקונדילומה מסיר רק את התופעות החיצוניות שהנגיף גורם להן אך אינו מכחיד אותו לחלוטין. גם לאחר הטיפול ביבלות עצמן יתכן שהנגיף נותר בשולי הרקמות שהיו נגועות ולכן עלול להתפרץ שנית. הטיפולים ביבלות כוללים משחות, צריבה, טיפול בחשמל, טיפול בהקפאה וטיפול בלייזר. קונדילומה בפני עצמה אינה מצב ממאיר.

 

הדבקה בנגיף והופעת היבלות גורמת לפגיעה באיכות חיי הנדבקים. אנשים שנדבקו בקונדילומה נוטים לסבול מדיכאון, מחוסר חשק מיני מתמשך, מפחד מהדבקה חוזרת או פחד מהדבקה של בני הזוג ואפילו מדחייה על ידי בני זוגם בעקבות הופעות היבלות. במקרים מסוימים, חולים במחלה יפסיקו לקיים יחסי מין במשך חודשים, עד להעלמות היבלות.

 

נשים צעירות

כשמדובר בבנות ובנערות צעירות, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף

הסכנה: התפתחות גידול סרטני

הודות למערכת  אשר מפנה ביעילות את הנגיף מגופו של הנדבק, מרבית מקרי ההדבקה בזני הנגיף הקשורים בממאירויות לא יתפתחו לנגעים טרום סרטניים או לגידולים סרטניים ומרבית הנדבקים יחלימו מאליהם. עם זאת, אצל אחוז קטן מהנדבקים לא מתבצע פינוי יעיל של הנגיף מהגוף באמצעות מערכת החיסון. במקרה כזה טמונה סכנה של התפתחות נגעים טרום-סרטניים ואף מעבר למצב של  סרטני.

 

לנשים מגיל 25 ומעלה מומלץ לבצע בדיקת HPV (משטח צוואר הרחם) אחת לשלוש שנים. בבדיקה זו, המתבצעת בעת ביקור תקופתי אצל , דוגמים תאים מצוואר הרחם (לא כואב!) ושולחים למעבדה, המסייעת לאבחן שינויים ראשוניים, אם קיימים כאלו, במבנה התאים בצוואר הרחם. בדיקה זו מחליפה את בדיקת פאפ (PAP) שהיתה בשימוש עד כה.

הזכאות המלאה למשטח צוואר הרחם (HPV Test)

בקרב חלק מהנשים שנדבקו בנגיף הפפילומה עלולים להתרחש שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. מדי שנה מאובחנות בישראל כ- 2000 נשים הסובלות מנגעים טרום סרטניים בדרגה 2-3, ואילו כ- 200 נשים מאובחנות מדי שנה כלוקות בסרטן צוואר הרחם עצמו. גורמי הסיכון שעלולים לגרום למעבר הנגעים הטרום סרטניים למצב הממאיר כוללים קיום יחסי מין עם בני זוג רבים, מחלות מין, עישון, נטילת גלולות במשך למעלה מ- 10 לשנים וכן אי ביצוע בדיקות ומעקב גינקולוגי סדיר.

החיסון

ארגון הבריאות העולמי ומחקרים רחבי היקף מאשרים את הבטיחות של החיסון, וקובעים שמדובר באחד החיסונים הבטוחים שקיימים כיום.

בגיל 15-26 החיסון נמצא יעיל אצל 99% מהנשים

בישראל ובעולם קיימים כיום מספר חיסונים פורצי דרך נגד נגיף הפפילומה האנושי אשר יכולים לסייע במניעת נגעים טרום סרטניים שעלולים להתפתח לסרטן צוואר הרחם.

 

החיסון הראשון שאושר בישראל היה GARDASIL המיועד לילדות, נערות ונשים בגילאי 9 עד 45 שנים ולילדים וגברים מגיל 9 עד 26 שנים.

 

עד 2019 היה שימוש בחיסון גרדסיל-4 היעיל נגד ארבעה זנים של וירוס הפפילומה האנושי (זנים 6,11,16,18), אך החל מ-2019 ניתן החיסון גרדסיל-9 המגן מפני 9 זנים של נגיף הפפילומה: 6,11,16,18 (בדומה לגרדסיל-4) וכן זנים 31,33,45,52,58 המעורבים בעיקר בסרטן צוואר הרחם.

 

החיסון מיועד לנשים ולגברים בגילאי 9-26.

 

כשמדובר בבנות ובנערות צעירות, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף ולכן הזמן הטוב ביותר להתחסן הוא טרם תחילת קיום מגע מיני. בישראל עומד הגיל הממוצע לתחילת קיום יחסי מין על 17 שנים.

 

עבודות מחקר בהן נבדקו כ- 50,000 נשים ברחבי העולם הראו שהחיסון הניתן לנערות ונשים בגיל 15-26 יעיל אצל 98% מהנשים במניעת נגעים טרום סרטניים בדרגה גבוהה בצוואר הרחם וכן יעיל ב- 99% נגד יבלות באיברי המין. כמו כן קיימת הגנה, אם כי פחותה, גם נגד זנים אחרים של נגיף הפפילומה.

 

מחקרים שבוצעו בקרב נשים בגילאי 26-45 מצאו שיעילות החיסון מגיעה ל- 90% בכול האמור למניעת נגעים הנגרמים על ידי הזנים הכלולים בחיסון.

גם אצל גברים החיסון עובד

במספר מדינות בעולם קיימת המלצה של מוסדות הבריאות הממלכתיים לחסן גם גברים. זאת לאור תוצאות של מחקרים קליניים בהם נטלו חלק 4000 גברים הטרוסקסואלים והומוסקסואלים, אשר הראו שאצל גברים בגילאי 16 עד 26 החיסון היה יעיל במניעת כ- 90% מהנגעים הנגרמים על ידי ארבעת זני הפפילומה מסוג 6, 11, 16 ו- 18.

 

חיסון גברים הטרוסקסואלים מונע הדבקה לא רק בקרב הגברים המחוסנים, אלא תורם להקטנת שיעורי ההדבקה בקרב הנשים, מאחר שהנגיף עובר אל בנות הזוג בעת קיום יחסי מין.

 

גם גברים הומוסקסואלים עשויים לצאת נשכרים מקבלת החיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי. בקרב הקהילה ההומוסקסואלית נמצאו שיעורי חשיפה גבוהים במיוחד לסרטן החלחולת (הרקטום), סרטן פי הטבעת ולסרטן הלוע, הנגרמים על ידי הנגיף, בהשוואה לכלל האוכלוסייה. מתן החיסון לגברים עשוי לתרום להורדת השכיחות של סרטני הלוע והרקטום בקרב הקהילה ההומוסקסואלית.

 

בישראל החיסון מאושר מגיל 9, וניתן במסגרת תכנית החיסונים של בתי ספר בכיתות ח' הן לבנים והן לבנות.