18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש הרביעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש הרביעי לחייו: למה לצפות מבחינת התפתחות התנועה, יכולת המשחק, השינה ויכולות הראייה? האם התינוק אמור להתהפך בגיל ארבעה חודשים? מתי ואיך להעביר את התינוק לאכילה מכפית? וגם טיפים להורים לטיפול בתינוק בחודש הרביעי, ותשובות מומחים לשאלות נפוצות וזכויות חברי מכבי בנושאי היריון, לידה ופעוטות.
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

 התפתחות התנועה (מוטוריקה) בגיל 4 חודשים

יכולות השימוש של התינוק בידיו הולכות ומשתפרות והוא מסוגל התינוק לאחוז בצעצוע קטן או ברעשן ולהעסיק את עצמו באמצעות ידיו ורגליו במשך מספר דקות בכל פעם. התינוק יושיט את ידיו וינסה לתפוס כמעט כל חפץ, צעצוע או שיער שימצאו בתחום ראייתו ובהישג ידיו. לכן כדאי לאסוף שיער ארוך ובמידת הצורך אף להסיר שרשראות או עגילים ארוכים כדי למנוע נסיונות משיכה ותלישה מכאיבים. 
כשהוא שוכב על בטנו מסוגל התינוק להרים היטב את ראשו בגיל זה ולתמוך בו כשהוא מתרומם על זרועותיו. חלק מהתינוקות אף יחלו להתהפך בחופשיות וינועו על משטח הפעילות. 
כל חפץ שיצליח התינוק לתפוס ולאחוז יגיע לפיו מאחר שבאמצעות הפה וחוש הטעם  חוקר התינוק את סביבתו. יש לאפשר לתינוק להכניס חפצים לפיו אך לוודא שאין בקרבתו כפתורים, מטבעות או חפצים קטנים שהוא עלול לבלוע ולהחנק. חפצים שקוטרם אינו עולה על זה של גליל הקרטון בנייר הטואלט קטנים מדי עבור תינוקכם בגיל זה. 
ככל שיכולת המשחק של תינוקכם תשתכלל תיווכחו כי הוא מסוגל להעסיק ולשעשע את עצמו במשך מספר דקות. התינוק יהנה מאד לחזור על אותן פעולות שוב ושוב. זוהי דרכו להתאמן ואף לחזק את בטחונו העצמי ביכולותיו. שחקו עם התינוק במשחקי 'קוקו'. כסו את פניו בחיתול או בגד רך ותנו לו לנסות להסירו באמצעות ידיו. תינוקכם יהנה לחשוף את פניו ולראות אתכם מולו. 

 שינה של תינוקות בחודש הרביעי

 
בגיל ארבעה חודשים ישנים מרבית התינוקות שנת לילה רציפה במשך כ- 7-8 שעות. במשך היום יישן התינוק פעמיים ובסך הכל יישן כ- 14 שעות ביממה. במהלך היום יהיה ערני יותר ויותר. 
הנחילו לתינוק שגרה של ערב והכנה לשינה כדי לסייע לו במעבר משעות הערות והפעילות לשעות השינה והלילה. שגרת שינה אפשרית תכלול האכלה, רחצה, לבישת בגדי שינה או פיג'מה, קריאת סיפור, כניסה למיטה, השמעת מוזיקה מרגיעה ושכיבה לישון. שגרת השינה עשויה לסייע לתינוק ללמוד להרדם בעצמו. קראו עוד על שינה של תינוקות >>

 התפתחות החושים של תינוקות בגיל ארבעה חודשים

בשלושת החודשים הראשונים לחייו התקשה התינוק להבחין בין צבעים וגוונים והעדיף להתמקד בתמונות וצעצועים בשחור-לבן-אדום ובצעצועים בצבעים בעלי ניגודיות גבוהה. בגיל ארבעה חודשים מתחדדת ראייתו של התינוק והוא מסוגל להבחין לא רק בגוונים שונים אלא גם בצבע-על-צבע (לדוגמה בכפתור אדום על גבי חולצה אדומה). כמו כן מסוגל התינוק לראות למרחקים גדולים יותר אך יעדיף עדיין להתמקד בפרצופים ובעצמים קרובים. 
עיניו של התינוק עוקבות באופן רציף אחר תנועתם של אנשים ועצמים בקרבתו. אם נדמה לכם שתינוקכם עדיין פוזל קחו אותו לבדיקת רופא עיניים מומחה לילדים מאחר שמרבית תופעות הפזילה חולפות עד גיל ארבעה חודשים. 
צבע העיניים של תינוקכם עשוי להשתנות כעת ועד לגיל חצי שנה לערך. סביב גיל חצי שנה הופך צבע העיניים של מרבית התינוקות קבוע.
התפתחות הילד: הבנת מושגים - למידע נוסף

 תזונת התינוק בחודש הרביעי

בסביבות גיל ארבעה עד שישה חודשים משקלו של התינוק כפול ממשקלו בלידה.
בהתאם להמלצות משרד הבריאות מדצמבר 2012, לאחר גיל 6 חודשים יש לשלב באופן מדורג מזונות משלימים בתזונתו של התינוק (תוך המשך ההנקה או תרכובת מזון לתינוקות מאחר שהזנה בלעדית בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוק אינה מספק עוד את כל צרכיו בגיל זה.
חשיפת התינוק למזונות משלימים לפני גיל 6 חודשים תעשה בכמויות מזעריות בלבד, אך בכל מקרה, לא לפני גיל 4 חודשים. לאחר גיל חצי שנה יש להגדיל את כמות המזון המשלים בהדרגה, עד לכמות המהווה ארוחה מלאה.
מחקרים מראים כי מזון משלים/מוצק לא ממלא את התינוק לאורך זמן בצורה טובה יותר בהשוואה להנקה או תרכובת מזון תינוקות ולכן אינו פתרון לתינוקות שאינם ישנים במשך הלילה.
מגיל 6 חודשים כדאי להתחיל לחשוף את התינוק למזונות משלימים שמותאמים עבורו (מחיות או מזונות רכים) יש לחשוף את התינוק בכל פעם לסוג אחד בלבד של מזון כך שבמידה שתתפתח תגובה אלרגית תוכלו לבודד בקלות את הגורם האחראי.
בהמשך להמלצות של משרד הבריאות יש להתחיל מתן של ברזל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל 18 חודשים (כולל). ניתן להפסיק את מתן תוסף הברזל בגיל 12 חודשים אם בוצעה בדיקת דם ונמצא כי התינוק לא סובל מחסר בברזל.
יש להרגיל את התינוק בהדרגה להאכלה מכפית. חלק מהתינוקות ידחקו את הכפית החוצה עם לשונם מיד כשתנסו להכניסה לפיהם. ניתן להרגיל את התינוק לכפית בהדרגה. רצוי להשתמש בכפית לתינוקות רכה וארוכה אם התינוק אינו מסתדר עם הכפית המתינו שבוע ונסו שנית.

 התפתחות השפה והתקשורת בחודש הרביעי

בגיל ארבעה חודשים מסוגל התינוק לצחוק בקול רם ומבטא שמחה, הנאה ושעשוע באמצעות צחוק מתגלגל וחיוך רחב מלווה בקולות גרגור של שביעות רצון. עודדו אותו לצחוק ולחייך. חייכו אליו והשיבו לו בצחוק כשהוא צוחק אליכם. גרו אותו על ידי מגוון רחב של קולות וצלילים. צקצקו בלשון, שירקו והשמיעו קולות של בעלי חיים. 
החל בתקופה זו ועד גיל חצי שנה לערך ילמד התינוק לבטא את כל הצלילים שנחוצים לו להתפתחות השפה והדיבור. עודדו את תינוקכם לפתח יכולות תקשורת עם סביבתו. כשהתינוק משמיע קולות או מנסה 'לדבר' היו קשובים וענו לו כמיטב יכולתכם. התינוק יחקה את הקולות שתשמיעו ואף את העוויות פניכם. עד מהרה ילמד התינוק כי ביכולתו לעורר את תשומת ליבכם ולהסביר את עצמו גם ללא בכי.  
כעת אף מתחיל התינוק לתפוס את עצמו כישות נפרדת מאמו ולומד להבחין בתגובות של אנשים כלפיו וכלפי מעשיו. התינוק מבין שבתגובה לבכיו יגשו אליו הוריו וכשיזרוק מידיו חפץ ירימו אותו עבורו וישיבו לידיו. תינוקכם יהנה לזרוק חפצים שוב ושוב על מנת שתרימו ותחזירו לו. למעשה זהו אחד המשחקים האהובים ביותר על תינוקות בני ארבעה חודשים.
התפתחות הילד: דיבור - למידע נוסף

מעקב טיפת חלב

בגיל זה יקבל התינוק מנה שנייה של החיסון המחומש, מנה שנייה של חיסון פרבנר ומנה שנייה של חיסון רוטה. בביקור תיערך בדיקת רופא טיפת חלב שנייה, ובמנהלכה יוודא הרופא כי התינוק השיג את אבני הדרך בהתפתחותו. בביקור זה תמליץ האחת על תחילת מתן ברזל - 3 טיפות פעם ביום עד גיל חצי שנה, ועלייה ל-6 טיפות ביום מגיל חצי שנה עד גיל שנה וחצי.

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות תינוקות בני 4 חודשים

האם פזילה בגיל 4 חודשים נחשבת תקינה?

בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק תיתכן פזילה מאחר שיכולת המיקוד של התינוק עדיין אינה מפותחת לגמרי. לפיכך פזילה בגיל חודשיים עדיין אינה נחשבת בעייתית. במידה שהבעיה נמשכת לאחר גיל ארבעה חודשים יש צורך לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים. פזילה שאינה מטופלת עלולה לגרום להתפתחות עין עצלה.

קראו עוד על התפתחות הראיה אצל תינוקות.

מהם סימנים שמעידים על בעיית ראייה אצל תינוק קטן?

קיימים סימנים התנהגותיים וסימנים חיצוניים שעלולים להצביע על בעיה בכושר הראיה של התינוק. סימנים התנהגותיים כוללים שפשוף של העיניים, מצמוץ תכוף, הטיה של הראש לצד אחד וסגירה של עין אחת בלבד. סימנים חיצוניים כוללים פזילה, ריצוד של העין, אישון לבן, הפרשה תמידית מהעין שעלולה להיות מוגלתית או דמעת.

אם הבחנתם בסימנים אלו פנו לבדיקת רופא עיניים מומחה לתינוקות וילדים לצורך ברור מקיף. טיפול מוקדם עשוי למנוע בעיות בהמשך דוגמת התפתחות עין עצלה.

קראו עוד על התפתחות הראיה אצל תינוקות.
קראו עוד על פזילה >

כיצד להרגיל תינוק בן ארבעה חודשים שינק לעבור לתזונה מבקבוק?

תינוקות שינקו הנקה מלאים מתקשים לעתים לעבור להזנה מבקבוק ואף עלולים לסרב לגמרי לשתות מהבקבוק. חלק מהתינוקות יעדיפו תחילה 'לצום' ולחכות עד שאימם תשוב. יש להתעקש עם התינוק ולהמשיך לנסות.

בשלב ראשון רצוי שאדם שאינו אימו של התינוק ירגיל אותו לבקבוק. ניתן לנסות את ההאכלה מבקבוק בזמנים שונים במשך היום ולהתנסות בפטמות שונות (ישנן פטמות שאמורות לדמות את צורת ומרקם פטמת השד).

במידה שקיים קושי והתינוק מסרב בכל תוקף לשתות מבקבוק ניתן להסמיך את תרכובת המזון עם מעט דייסה ולהאכיל את התינוק בכפית.

קראו עוד על גמילה ומעבר למזון מוצק.

בני בן 4 חודשים. הוא שוכב אך ורק על גבו ואינו מוכן כלל לשכב על הבטן. הוא אף אינו מתגלגל על צידו (לקראת התהפכות). מה ניתן לעשות?

תוכלו לבצע עם תינוקכם תרגילים כדי להרגיל אותו לשכב על הבטן, לחזק את שרירי צווארו ואת חגורת הכתפיים ולעודד אותו להתהפך. את התרגילים מומלץ לבצע על מזרון או משטח פעילות.

על מנת להקל על התינוק את השכיבה על הבטן ולהרגיל אותו לתנוחה הניחו גליל מגבת (קחו מגבת מטבח וגלגלו לגליל בקוטר כ- 5 סנטימטרים) מתחת לבית השחי של התינוק כדי לתמוך בבית החזה. הניחו מול התינוק צעצוע או שכבו מולו על הרצפה, פנים מול פנים, כשאתם נמצאים בקשר עין. אפשרות אחרת היא להשכיב את התינוק על אזור החזה שלכם, כשפניכם זה מול זה, ואתם נמצאים בקשר עין.

פעמים רבות כשהתינוק מתבונן בפני הוריו דעתו מוסחת וקל לו יותר לשכב על הבטן.