20 ינואר 2018 ד' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות ה 

בורסיטיס (דלקת אמתחת, דלקת כסת)

Bursitis

מבוא לבורסיטיס

בורסיטיס הוא מצב של זיהום, דלקת ונפיחות של הבורסה. הבורסה (ביוונית, 'כיס') היא שק תת עורי קטן המלא בנוזלי סיכה החוצץ בין המפרקים והגידים לעצמות, במטרה להקטין את החיכוך ביניהם. בשל הסמיכות בין הבורסה לעור, כל פציעה בעור עלולה לגרום לזיהום של הבורסה ולהתפתחות בורסיטיס. בעברית מכונה הבורסה 'אמתחת' או 'כסת'.
זיהום בבורסה עלול להתפתח בעקבות פציעה או תנועות החוזרות על עצמן ושוחקות את העור. כך למשל, אצנים נמצאים בסיכון מוגבר לבורסיטיס בקרסוליים. במקרים מסוימים עלול להתפתח בורסיטיס גם עקב סיבוך של מצבי מחלה מסוימים דוגמת דלקת מפרקים שגרונית.
הדלקת גורמת לכאב ולנפיחות בחלק הגוף שנפגע. לרוב חל שיפור בסימפטומים תוך מספר שבועות. מנוחה מרובה ונטילת תרופות נוגדות כאב כגון איבופרופן עשויים להקל על הסימפטומים ולזרז את תהליך ההחלמה.

הבורסה

בגוף האדם כ-160 בורסות הנמצאות בכל מקום בו עלול להיווצר חיכוך.
הבורסה מרפדת את שטחי הפנים של רכיבי השלד (עצמות, שרירים, מפרקים וגידים) בנקודות בהן עלול להיות חיכוך. התאים הסינוביאליים (synovial cells) המצפים את הבורסה מייצרים נוזל סיכוך המונע חיכוך בין החלקים הנעים בגוף.

היכן יתכן בורסיטיס?

בורסיטיס עלול להתפתח בכל אחת מהבורסות בגוף, לרבות ב: 
  • כתף.
  • מרפק.
  • קרסול.
  • ברך.
  • ירך ומפרק הירך.
 
הסיכון להתפתחות בורסיטיס עולה אם מבצעים פעילות גופנית קבועה הכרוכה בתנועות חוזרות. לדוגמה, אנשים שכורעים על ברכיהם לעיתים קרובות, כמו עובדי גינון או מתקיני רצפות ושטיחים, נמצאים בסיכון מוגבר לבורסיטיס בברכיים.
נקיטת אמצעי זהירות הכוללים שימוש ברפידות הגנה על הברך וכן ביצוע חימום לפני אימון גופני עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות בורסיטיס.