22 פברואר 2019 י"ז אדר תשע"ט
מעודכן לתאריך  24.07.2014 

בריאות הפין - כול השאלות, כול התשובות

הפין אינו שריר והוא עלול להישבר. האם שתן יכול להתערבב עם נוזל זרע ומהו גודל תקין של פין. כיצד ניתן לפתור בעיות של איכות הזקפה ומדריך קצר לפירסינג ולמחלות מין

אריאל אשל, M.Sc

מעודכן לתאריך  24.07.2014 

מיתוסים ואמיתות

הפין הוא אבר בעל שני תפקידים, הולכת השתן אל מחוץ לגוף והולכת נוזל הזרע שנפלט בעקבות אורגזמה (אביונה). שתי הפעולות מתבצעות באמצעות צינור השופכה העובר לאורכו, ושפתחו החיצוני נמצא בעטרת הפין.
הפין עשוי מרקמה ספוגית (הוא אינו רקמת שריר כך שאין טעם לנסות לאמן אותו), כלי דם ועצבים. זקפה נגרמת כאשר אדם חש ריגוש מיני ואז בעקבות מסר עצבי מתרחבים כלי הדם בפין, יותר דם זורם לפין באמצעות העורקים מאשר מנוקז ממנו באמצעות הוורידים. הדם ממלא את הרקמה הספוגית ובעקבות כך מתרחשת זקפה שמשמעותה התנפחות, התארכות והתקשות האבר. עם חלוף הזקפה העורקים שוב מוצרים.
 

לגבר יש מספר אירועי זקפה במהלך השינה

לגבר בריא יש בממוצע 3-5 אירועי זקפה במהלך שנת לילה מלאה, כשכול אירוע כזה אורך 25-30 דקות. אין זה נדיר שגבר יתעורר עם זקפה המכונה 'זקפת בוקר'. חוקרים סבורים שהזקפה במהלך השינה מופיעה בשלב ה- REM, הוא שלב החלומות שבו מתרחשות גם תנועות עיניים מהירות. זקפת לילה מעידה על תפקוד תקין של הפין.

הפין (בזקפה) עלול להישבר

אם הפין מכופף באופן אלים שעה שהוא בזקפה, הוא עלול להישבר. אמנם אין בו עצמות העלולות להישבר, אבל האזורים הספוגיים המתמלאים בדם במהלך הזקפה עלולים להתפקע והדם שבהם ידלוף לתוך הפין ויגרום לנפיחות מכאיבה מאד. שליש מהאירועים המדווחים נובעים ממצב בו בת הזוג נמצאת למעלה והשבר מתרחש כאשר הפין מחליק מהפות ובת הזוג נעה כלפי מטה תוך הטיה אלימה של הפין.

האם שתן יכול להתערבב עם נוזל זרע?

אין חשש שהשתן יתערבב עם נוזל הזרע שנפלט בעת אורגזמה, כיוון שאצל אדם בריא, בעת התרחשות אורגזמה ופליטת נוזל זרע, נחסמת דרכו של השתן בעזרת השריר 'הנועל' את שלפוחית השתן. עם זאת ייתכנו עקבות של נוזל זרע בשתן כאשר ההשתנה מתבצעת לאחר פליטת נוזל זרע וזה תקין לחלוטין.
יחד עם האמור, במצב המכונה 'שפיכה נסוגה' יהיה מתן השתן מלווה בנוזל זרע. במצב זה, במקום שנוזל הזרע יפלט החוצה בעת אורגזמה, הוא נע לאחור לעבר שלפוחית השתן ואז בעת הטלת שתן הוא יוצא עם השתן. הדבר נובע מתפקוד לקוי של השריר הסוגר את שלפוחית השתן והסיבה לכך יכולה לנבוע ממגוון גורמים לרבות טיפול תרופתי, פגיעה עצבית או פגיעה בשריר.
'שפיכה נסוגה' אינה מהווה בעיה עד שהגבר מעוניין בילדים, ואז הטיפול תלוי בגורם ובחומרת הפגיעה. מקרים קלים ניתנים לטיפול על ידי תרופות ובמקרים חמורים יותר יזדקק הגבר לסיוע של מומחה פריון שינקה מהשתן את הזרע ויבצע הפריה מלאכותית.
עקבות של נוזל זרע בעת מתן שתן שלא לאחר פליטה נובעים במקרים רבים מפרוסטטה מוגדלת, ולמצב זה מתלווה בדרך כלל צורך תכוף ודחוף לתת שתן, ללא יכולת לרוקן באופן מלא את שלפוחית השתן.
הגודל של הפין הוא דבר שמעסיק את מרבית הגברים, בהיותו סמל לגבריות
 

מהו גודל פין תקין?

הגודל של הפין הוא דבר שמעסיק את מרבית הגברים, בהיותו סמל לגבריות. למתבגרים לא הוגדר 'גודל תקין' כי כול אחד גדל בקצב שונה. אצל מבוגרים הגודל הממוצע בעת זקפה הוא 14-16 סנטימטרים. הנתונים מבוססים על סקירת מחקרים שנערכו מאז שנת 1942 ובחנו למעלה מ- 11,000 גברים, אותה ביצע פרופ' קבאן וויילי מאוניברסיטת שפילד בבריטניה.
בעת זקפה, פין קצר (במצב רפוי) מתארך הרבה יותר מפין ארוך. מחקרים הראו שפין קצר מתארך בממוצע ב- 86% בעוד שארוך מתארך בממוצע ב- 47% בלבד. פין יחשב לקצר באופן חריג רק כאשר אורכו בעת זקפה קטן מ- 7.6 סנטימטרים (3 אינטש).
למרות שגודלו של הפין הרפוי כמעט חסר משמעות, עדיין הנושא מטריד גברים רבים ומפרנס תעשייה שלימה המוכרת מתקנים מאריכי פין ומשאבות וואקום – הכול תוך הבטחה "להגדיל מהר אורך או הקף, או הכסף בחזרה". מסתבר שמרבית הגברים אומדים את גודל הפין שלהם פחות מגודלו האמיתי כי כשמביטים על הפין מלמעלה הוא נראה קטן מגודלו האמיתי, ואילו כשמביטים במקלחת או בשירותים ציבוריים מהצד על השכנים, נראה ששלהם 'גדול יותר'.
אין טעם למדוד את אורך הפין כשהוא רפוי כי הטמפרטורה החיצונית משפיעה רבות על אורכו - כשקר יותר הוא מתכווץ ובחום מתארך. למי שמעוניין למדוד, מומלץ לעשות זאת רק בעת זקפה, מבסיס הפין בצד של הבטן. נדגיש כי לאורך הפין אין כול השפעה על הפוריות כי זו תלויה באיכות הזרע ובתקינות דרכי הולכתו.
לדברי פרופ' וויילי כול המחקרים שביצע ואשר בחנו למעלה מ- 50,000 נשים וגברים באמצעות שאלון מקוון, הראו שלמרבית המכרעת של הנשים (85%) יש עניין זעום בלבד בגודל הפין והן מרוצות מגודל הפין של בן זוגן. למרבה הצער 45% מהגברים חפצו בפין גדול יותר ודאגה זו אפיינה דווקא גברים בעלי גודל תקין ופחות את אלו עם גודל מתחת לממוצע.
בנושא זה נעיר כי במרבית המקרים (כול עוד לא מדובר בפין בעל גודל קצר באופן חריג) איכות הסקס אינה מושפעת מגודל הפין אלא מלימוד העדפותיה של בת הזוג והתחשבות בהן, מגיוון תנוחות ובכלל מתקשורת בינזוגית. לפין ארוך אין כול יתרון כי מוקדי הגירוי של האישה באזור הפות הם הדגדגן ונקודת G שנמצאת בחלק העליון של תוך הנרתיק, סמוך לפתחו.

האם אפשר להגדיל את הפין?

במקרים רבים גודל הפין הנו נורמאלי לחלוטין והרצון להגדילו נובע מסיבות פסיכולוגיות. בנסיבות אלו כדאי לפנות לייעוץ פסיכולוגי ולא לפנות לניתוח או לאמצעי אחר. לפני טיפול בגודל הפין כדאי לטפל בתפיסה העצמית הכוללת (כולל הגופנית) ובמרבית המכרעת של המקרים זה יעזור.
אם אתם מודאגים מגודל הפין התחילו בהסרת שיער הערווה וכבר תראו איבר גדול יותר. במקרים של משקל עודף כדאי להפחיתו כי בטן משתפלת לא גורמת לכם לראות את גודלו האמיתי של הפין. ככלל, פעילות גופנית (אירובית בעיקר) תיטען אתכם בחיוניות, תגרום לכם לחוש יותר מושכים ותסיר את הדאגה מגודל הפין.
כדאי להיזהר משפע ההצעות שאתרי אינטרנט רבים מציעים. מדובר בקרמים שמכילים בדרך כלל מינרלים, ויטמינים, צמחים ואף הורמונים - אין שום הוכחה מדעית לגבי יעילותם ובטיחותם וחלקם עלול להזיק. בדיקה שבצעו חוקרים מאוניברסיטת מרילנד בארה"ב מצאה בחלק לא מבוטל מהתכשירים עופרת, חומרי חיטוי, חיידקים וצואת בעלי חיים.

משאבות וואקום

משאבת הוואקום הוא התקן צינורי אליו מחוברת משאבת וואקום ידנית. ההתקן מולבש על הפין וכאשר נוצר וואקום על ידי הפעלת המשאבה הרי הוא מושך דם לפין וגורם בשל כך להתנפחותו.
למרות שלעיתים המשאבה מהווה כלי לטיפול בבעיות זקפה בטווח קצר (לפני קיום יחסי מין), הרי שימוש קבוע בה שלא לפני קיום יחסי מין עלול לפגוע ברקמות הפין ודווקא להוביל לבעיות זקפה. מעבר לכך, שימוש יומי בן מספר דקות במשאבת וואקום לא יגרום לשום שינוי בגודל הפין.

מתקני הארכה

מתקני הארכה למיניהם מותחים את הפין בעת שהוא רפוי. חלק מהמתקנים משלבים שימוש במשקולות ולגבי אלו אין שום הוכחה מדעית הנוגעת ליעילותם והשימוש בהם עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לפין. לגבי השימוש במתקני מתיחה ללא משקולות דווחו הצלחות מסוימות, בעיקר במקרים של פין קטן במיוחד. לאחר שימוש בן 6 חודשים דווחה הארכה של 1-2 סנטימטרים. טיפול שכזה אסור לבצע ללא פיקוח רפואי ולא ברורה מידת השפעתו לטווח ארוך.

ניתוח להארכת הפין

הגדלה של אורך הפין מסיבות קוסמטיות אפשרית על ידי ניתוח. ניתוח זה אינו חף מסיכונים ובנוסף אין נתונים מדעיים אודות בטיחותו או שיעורי ההצלחה שלו. במהלך הניתוח מנתקים את הרצועות התומכות אשר גורמות לפין להזדקר כלפי מעלה בעת זקפה, ומשמעות הדבר היא שבעת זקפה הפין לא יזדקר כלפי מעלה והוא יפנה כלפי מטה. הניתוח אינו משפיע על אורך הפין בשעת זקפה.
מחקר משנת 2006 הצביע על כך שהניתוח הביא להארכה ממוצעת של 1.3 סנטימטרים, ורק 35% מהמנותחים היו שבעי רצון.

ניתוח להגדלת עובי הפין

ניתוח להגדלת עובי הפין מתבצע בדרך כלל על ידי הזרקת שומן הנלקח מרקמות של המנותח או על ידי השתלת סיליקון. הזרקת שומן עלולה לגרום להצטלקות ולפגיעה בצורת הפין. מעבר לכך, במשך הזמן השומן עלול להיספג והמצב ישוב לקדמותו. פורסמו מעט מאד נתונים אודות הסיכונים וההשפעה לטווח ארוך של ניתוחים אלו.
אמצעים אחרים (נמכרים ללא מרשם רופא) כוללים משאבות וואקום, מתקני הארכה, גלולות, תוספי מזון וקרמים. ישנן אך מעט הוכחות לגבי יעילותן של שיטות אלו. והשימוש באלו אינו חף מסיכון בריאותי.

מה עם זווית הפין בעת זקפה?

ישנה שונות גדולה בזווית הפין בעת זקפה. חלק מהפינים מזדקרים בזווית חדה כלפי מעלה ואחרים יזדקרו בזווית ישרה או אף עם נטייה מסוימת למטה, חלק ייטו מעט שמאלה או ימינה – ואין כאן שאלה של תקין או לא.
יחד עם זאת, נטייה מוגזמת של הפין לצד כלשהו בעת זקפה אשר מקשה על קיום יחסי מין או מסבה כאב, מצריכה ייעוץ רפואי. הדבר עלול להיגרם כתוצאה ממחלת פיירוני שגורמת לעקמת הפין.
התופעה מתרחשת בעיקר אצל גברים מעל גיל 40 וסימפטומים נוספים שלה עלולים לכלול אזור מעובה או רובד חריג (הצטלקות) על גוף הפין, כאב בעת זקפה והפחתת אורך או עובי. הטיפול יכול להיות תרופתי (אין עדיין הוכחות ליעילותו) או בעזרת גלי קול שפולט מכשיר אולטרא סאונד בתדר מסוים. ניתוח יישקל רק במקרים חמורים, לאחר 12 חודשים מהיווצרות הבעיה, כי המצב עשוי להשתפר מעצמו או בעזרת טיפול אחר.

אוננות היא תופעה נורמלית

אוננות לא תגרום לעיוורון, אי שפיות, אקנה או צימוח שיער והיא גם לא תפגע ביכולת ייצור הזרע. נכון שלאחר שפיכה ייקח זמן (תלוי בגיל) עד שתוכל להתבצע שפיכה נוספת. מדובר בפעולה נורמאלית לחלוטין שמעבר להנאה המופקת ממנה היא מלמדת אתכם ממה אתם נהנים יותר, דבר שכדאי להנחיל לבני הזוג. בעזרת אוננות ניתן גם ללמוד כיצד לשלוט טוב יותר באורגזמה. אף אוננות הדדית בין בני זוג היא נורמאלית ועשויה לסייע להגברת ההנאה ההדדית והבנת הצרכים של בני הזוג.
באוננות אין כול סיכון בריאותי, כול עוד לא גורמים לגירוי עורי בשל ביצועה ללא חומרי סיכה, או שימוש בחומרי סיכה הגורמים לרגישות עורית (מבושמים). בהחלט מומלץ להשתמש בחומרי סיכה שיועדו למטרה זו (K-Y וחומרים דומים). מעבר לכך, אין אוננות יתר - הבעיות היחידות שעלולות להתלוות לאוננות תכופה בפרק זמן קצר הן גירוי עורי, רגישות של הפין, או נפיחות קלה שתחלוף בתוך יום או יומיים.