הפטיטיס B - אנטיגן פני שטח (בדם)

Hepatitis B Surface Ag (קוד בדיקה: 6287)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון הידבקות בנגיף צהבת מסוג B.

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.

המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.

אנטיגן שטח פני הנגיף (HBs Ag) הוא חלקיק חלבוני (אנטיגן) המהווה חלק ממבנה נגיף הצהבת מסוג B ונמצא על פני השטח של הנגיף.

אנטיגן זה הוא הסמן המוקדם ביותר להידבקות בנגיף. ניתן לאתר נוכחות של HBs Ag בדם כעבור ארבעה עד עשרה שבועות מזמן החשיפה לנגיף.

כאשר הגוף נלחם בנגיף בהצלחה והמחלה חולפת, נעלם אנטיגן זה מהדם ונוגדנים המכוונים נגדו יופיעו במקומו (Hepatitis B Surface Ab). זוהי עדות להחלמה ולהתחסנות הגוף מפני הנגיף. אם הזיהום הופך לכרוני, HBs Ag נשאר חיובי.

צהבת מסוג B והריון

הידבקות של אישה הרה במחלה עלולה לגרום למחלת כבד של היילוד. בדיקה לאבחון הידבקות בנגיף הצהבת מסוג B לפני או בתחילת היריון נעשית בהמלצת הרופא, בהתאם להיסטוריה רפואית ולקיומם של גורמי סיכון.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות ומידע

    • הבדיקה היא בחינם.
    • הבדיקה נערכת במעבדות מכבי.
    • לא נדרשת הכנה מיוחדת.
    • מבוצע לנשים הרות ובחשד למחלה עכשווית.

תוצאות

המידע מתייחס להסבר כללי על אפשרויות התוצאות המתקבלות בבדיקה זו ואין לראות במידע זה כתוצאות הבדיקה של המטופל. יש לפנות אל הרופא המטפל ולדון עמו בתוצאות שהתקבלו.

ערכים תקינים

Hepatitis B Surface Ag Negative (שלילי)

ערכים שאינם תקינים

Hepatitis B Surface Ag Positive (חיובי)

הסבר לתוצאות

משמעותה של תוצאה שלילית (תקינה) היא כי אין עדות להדבקה בצהבת נגיפית מסוג B. תוצאה זו נובעת מכך שמעולם לא התרחשה הדבקה בנגיף או מכך שהנבדק מחלים מהזיהום בנגיף. על מנת להבחין בין שני המצבים הללו יש צורך בבדיקות נוספות כמו Hepatitis B Surface Ab ו - Hepatitis B core Ab.

תשובה חיובית (שאינה תקינה) מעידה על הדבקה בנגיף הצהבת מסוג B. הדבר מצביע על כך שהנבדק חולה בצהבת נגיפית מסוג B או על כך שהוא נשא של הנגיף.

מועד קבלת תוצאות הבדיקה

תוצאות הבדיקה יתקבלו תוך 4 ימי עבודה מיום ביצוע הבדיקה.

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות במכבי online