ניתוח לכריתת שק נוזלים סביב האשכים (הידרוצל)

Hydrocelectomy surgery (קוד בדיקה: 63.100)

עדכון אחרון 01.05.22

רופא מייעץ: ד"ר יעקב בן חיים

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אצל מטופלים הסובלים מהצטברות נוזלים סביב האשכים, מצב המכונה הידרוצל. הניתוח יבוצע אצל תינוקות מעל גיל שנה או גברים הסובלים מהידרוצל.

האשכים נוצרים בחלל הבטן התחתונה של העובר הזכר במהלך ההריון ומשם יורדים אל שק האשכים. במהלך נדידתם מושכים עימם האשכים את קרום דופן חלל הבטן. במרבית המקרים נסגר חיבור זה בין שק האשכים לחלל הבטן עד למועד הלידה. עם זאת, אצל כ- 15% מהתינוקות הזכרים חיבור זה אינו נסגר. אצל פגים ממין זכר מדובר באחוז גבוה עוד יותר.

במידה שהחיבור אינו נסגר עלולים נוזלים מחלל הבטן לזרום אל שק האשכים ולהצטבר בתוכו. מצב זה מכונה הידרוצל (או הידרוצלה). ניקוז הנוזל אינו מספיק מאחר שהנוזלים חוזרים לזרום אל השקיק המקיף את האשכים ולכן יש צורך לכרות את שק הנוזל במלואו.

על אף שכיחות התופעה הבעיה נפתרת מאליה אצל כ- 80-90% מהתינוקות במהלך שנת החיים הראשונה. במידה שהבעיה אינה חולפת, יש לבצע ניתוח זה.

אצל כ- 1% מהגברים המבוגרים, בעיקר לאחר גיל 40, עלול להתפתח הידרוצל בעקבות חבלה באשכים, ניתוח באזור או גידול. ההידרוצל עלול לגרום לאי נוחות ולנפיחות בשק האשכים ובמקרים מסוימים עלול גם להצביע על בעיות רפואיות נוספות.

הניתוח מצליח ב- 60-80% מהמקרים. הצלחתו מתבטאת בכך שלא מצטברים יותר נוזלים בשק האשכים של המטופל.

תאור ההליך

ניתוח זה יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית).

במהלך הניתוח יבצע המנתח חתך קטן בבטן התחתונה או בשק האשכים, יאתר את שקיק הנוזלים ויכרות אותו.

בסיום ההליך יתפור המנתח את החתך שבוצע. אצל ילדים לרוב יעשה שימוש בתפרים העשויים מחומר הנמס תוך מספר ימים. אזור הניתוח יכוסה במדבקה.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כ- 60 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

הניתוח יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (אפידורלית או ספינאלית). סוג ההרדמה יקבע בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ומצבו הרפואי של המטופל.

לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית), ישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני).

להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (תפקודי קרישה, תפקודי כבד ואלקטרוליטים כגון סידן, מגנזיום ופוספור), צילום חזה ואק"ג. בהתאם לצורך יופנה המטופל לביצוע סריקת אולטרה סאונד של האשכים.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. מספר שעות לאחר הניתוח יסייע צוות המחלקה למטופל לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

ההתאוששות מהליך זה מהירה יחסית. יתכנו לחץ, כאב ונפיחות באשכים במהלך תקופת ההחלמה.

המטופל יוזמן לביקורת אצל המנתח כשבועיים לאחר ההליך.

רצוי שהמטופל ינוח בביתו במשך כחודש עד חודש וחצי לאחר הניתוח.

מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, מהרמת משאות כבדים או מפעילות גופנית מאומצת במשך 6 שבועות לאחר הניתוח.

מומלץ להימנע מנהיגה אם חשים תשישות או סחרחורת, עד לחלוף תחושות אלו.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לתיקון היצרות של השופכה הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום וזיהום.

20-40% מהמטופלים עלולים להזדקק לניתוח חוזר עקב הישנות של ההידרוצל.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכוני ההרדמה כוללים ירידה בלחץ הדם וכאב ראש. סיבוכים נדירים יותר כוללים פגיעה עצבית, שיתוק, הפרעה במתן שתן, פרכוס והפרעות בקצב הלב.

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

דימום, סימנים שעלולים להצביע על זיהום או עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבים פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.