21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד: זחילה

מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מתי וכיצד יתחיל תינוקכם לזחול?

זחילה היא אמצעי הניוד היעיל הראשון של תינוקכם. כדי לזחול זחילת שש ילמד תינוקכם תחילה להתייצב על כפות ידיו וברכיו כדי שיוכל לנוע קדימה ואחורה באמצעות דחיפת הרגליים. תוך כדי ימשיך התינוק לפתח את שריריו, כהכנה להזדקפות והליכה. 

באיזה גיל לומדים התינוקות לזחול?

מרבית התינוקות לומדים לזחול בגילאי 6-10 חודשים אם כי חלקם מוצאים פתרונות יצירתיים אחרים עוד קודם לכן, דוגמת זחילת גחון ('זחילת פצוע'), ניוד על הישבן בחצי ישיבה או גלגול ברחבי החדר (תוך התהפכויות חוזרות ונשנות). אחרים מדלגים לגמרי על שלב הזחילה ומיד נעמדים ומתחילים להתהלך על שתיים. דרך הניוד של תינוקכם חסרת חשיבות. העיקר שהוא נייד באופן שמאפשר לו חקר עצמאי של סביבתו.
מרבית התינוקות יתחילו לזחול על שש לאחר שילמדו לשבת בצורה יציבה

שלבים בהתפתחות הזחילה אצל תינוקות

מרבית התינוקות יתחילו לזחול על שש לאחר שילמדו לשבת בצורה יציבה, ללא תמיכה, בדרך כלל בסביבות גיל 7 חודשים. בגיל זה שרירי גבו של התינוק חזקים דיים כדי לשאת את משקל גופו כשהוא מתרומם על ברכיו וכפותיו. 
במהלך החודשים הקרובים ילמד התינוק לעבור בבטחה מישיבה לתנוחת זחילה על שש. בתחילה הוא ישאר נייח בתנוחה זו או שלעתים יתנדנד אחורה וקדימה. 
בסביבות גיל 9-10 חודשים יבין התינוק שאם ידחוף את גופו עם ברכיו הוא יוכל להתנועע כשהוא בתנוחת שש, ולמעשה יצא לדרכו בזחילה. ככל שיהפוך מיומן יותר כך יוכל לעבור בין זחילה לתנוחת ישיבה בקלות רבה יותר. לקראת גיל שנה זוחלים מרבית התינוקות ביעילות רבה ובמהירות. חלקם אף מסוגלים לעלות במדרגות תוך כדי זחילה. 

מה הלאה?

בשלב הבא יתחיל התינוק למשוך את גופו כלפי מעלה, תוך שהוא נשען על דופן מיטתו או על כיסא או שולחן, ויעמד. ברגע שיעמוד יציב ואף יוכל לעמוד לבדו ללא תמיכה יתחיל תינוקכם ללכת עד מהרה.

איך תעודדו את ילדכם לזחול?

הדרך הטובה ביותר לעודד את תינוקכם לזחול היא על ידי גירוי עם צעצוע או חפץ צבעוני שנמצא מעט רחוק יותר ממקום המצאו של התינוק, כדי שיצטרך להתקדם כדי להשיג אותו (בדומה לעידוד תפיסה ולפיתה).
ככל שמיומנות הזחילה של תינוקכם תלך ותשתפר תוכלו לבנות עבורו מעין מסלולי מכשולים כדי לפתח את יכולותיו להתקדם, לנווט ולהגיע רחוק יותר. תוכלו לבנות מסלולי מכשולים מכריות, בובות רכות ומשטחי צעצוע שיהיו בטוחים עבור התינוק.
קחו בחשבון שתינוק זוחל מגיע בקלות לכל מקום בבית. אם יש צורך לחסום מדרגות עשו זאת כעת על מנת למנוע נפילה מסוכנת. אפשרו לתינוק לזחול במעלה ובמורד מדרגות אולם אך ורק תחת השגחה צמודה.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
אם תינוקכם אינו מגלה כל ענין או רצון להתקדם, להתגלגל או לזחול, או אם בגיל שנה טרם למד להניע את ידיו ורגליו בתנועות זחילה, התייעצו עם רופא הילדים.