26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
לחצו על הנושאים השונים לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק בתחום זה:
מעודכן לתאריך  21.02.2021 

התפתחות הילד: ישיבה

מעודכן לתאריך  21.02.2021 

מהו גיל הישיבה אצל תינוקות?

ישיבה עצמאית מקנה לתינוק נקודת מבט חדשה על העולם. ברגע ששרירי גבו וצווארו חזקים דיים כדי לשאת את גוו בתנוחה זקופה לא יחלוף זמן רב עד שתינוקכם ילמד כיצד לשכל את רגליו ולעבור מתנוחת ישיבה לתנוחת זחילה, ולהפך.

מתי זה מתחיל?

תינוקכם ילמד לשבת באופן עצמאי סביב גיל 7 חודשים לאחר שישלוט היטב בתנועות ראשו וידע להתהפך בשני הכיוונים. בגיל 8 חודשים רובם המכריע של התינוקות (כ- 90%) מסוגלים לשבת ללא תמיכה במשך מספר דקות אולם לאחר מכן יפלו קדימה, בדרך כלל כי יאבדו ענין וריכוז.

שלבים בהתפתחות הישיבה העצמאית אצל תינוקות

עד שתינוקכם לא ילמד לשלוט היטב בתנועות ראשו לא תתאפשר ישיבה עצמאית. החל מגיל 4 חודשים לערך שרירי הצוואר והגב של התינוק מתחזקים באופן משמעותי כך שהוא יכול להרים את ראשו לגובה כשהוא שוכב על בטנו.
בהמשך יתרומם התינוק על אמותיו למעין 'שכיבת שמיכה'. על אף שבסביבות גיל 5 חודשים יוכל התינוק לשבת ללא תמיכה במשך זמן קצר לא מומלץ להושיב את התינוק עד שהוא לומד להתיישב בעצמו, כדי למנוע עומס מיותר על עמוד השדרה.
בשלב ראשון, כשתינוקכם יתחיל להתיישב בעצמו, הוא יטה קדימה ויתמוך את משקל גופו על ידיו. בהמשך ילמד לשבת ללא תמיכת הידיים ואף יוכל להסתובב סביב עצמו כדי להגדיל את טווח תנועתו וראייתו.

המעבר מישיבה לזחילה ולאכילה עצמאית

בשלב הבא, לאחר שישב בצורה יציבה, ילמד התינוק לעבור ביעילות לתנוחת זחילה על שש כדי שיוכל לצאת ולחקור את סביבתו. תינוקות בגילאים אלה סקרניים מאד ולכן חשוב לאפשר להם סביבה בטוחה כדי שיוכלו להתנועע בחופשיות.
לאחר שתינוקכם ישלוט היטב בראשו ויוכל לשבת (גם עם תמיכה) תוכלו להתחיל להציע לו מזון מוצק. השליטה בראש ובצוואר חיונית גם במעבר מהנקה או משתיית חלב למזונות מוצקים כדי לאפשר בליעה יעילה של המזון ללא חנק.

תפקיד ההורים

עודדו את תינוקכם לשכב ולשחק על בטנו כדי שירים את ראשו ויחזק את שרירי הגב והצוואר. לאחר שיוכל לשבת בעצמו גרו אותו עם צעצוע או חפץ צבעוני כדי לעודד אותו לעבור מתנוחת ישיבה לתנוחת זחילה.

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד.
אם בגיל חצי שנה תינוקכם אינו שולט היטב בתנועות ראשו ואינו מרים את ראשו כשהוא נתמך על זרועותיו, התייעצו עם רופא הילדים.