06 אוגוסט 2020 ט"ז אב תש"פ
מעודכן לתאריך  01.10.2018 

חיסון נגד שפעת עונתית

Seasonal Flu Vaccine
מעודכן לתאריך  01.10.2018 

מהי שפעת עונתית?

החיסון נגד שפעת מגן מפני מספר סוגי נגיפים שגורמים למחלת השפעת העונתית (influenza), זיהום נגיפי מדבק שפוגע בדרכי הנשימה העליונות.
התחסנות מוקדמת, לפני עונת השפעת, מהווה אמצעי יעיל למניעת המחלה וסיבוכיה. החיסון מפחית את שכיחות התחלואה בשפעת ובדלקת ריאות בכ- 80% ומקטין את מספר מקרי התמותה עקב סיבוכי שפעת.
עם זאת, מידת ההגנה שהחיסון מעניק יכולה להשתנות בין אנשים. על פי פרסומי ארגון הבריאות עולמי, יעילות החיסון נגד שפעת בקרב מבוגרים (עד גיל 65) בריאים עומדת על 70%-90% ואילו אצל בני 65 ומעלה היעילות נמוכה יותר - החיסון מצליח למנוע רק 50%-60% ממקרי המחלה.
הסימפטומים העיקריים של השפעת מוכרים היטב כמעט לכל אחד וכוללים:
 • חום מעל 38 מעלות, שמתפרץ בפתאומיות.
 • נזלת או גודש באף.
 • כאבי שרירים וראש.
 • כאב גרון.
 • תחושת חולי כללית.
 
הסימפטומים מופיעים כיומיים לאחר ההדבקה ונמשכים בדרך כלל כשבוע ימים. על פי רוב יחמירו הסימפטומים ביומיים- שלושה הראשונים ולאחר מכן יוטבו בהדרגה.
נגיף השפעת מועבר מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר עם טיפות רסס שנפלטות כתוצאה מהתעטשות או משיעול של אדם חולה, משאיפת אוויר המכיל טיפות אלו או על ידי מגע עקיף עם חפצים שזוהמו בנגיף זמן קצר לפני כן.
חולי שפעת מסוגלים להדביק אחרים יום לפני הופעת הסימפטומים ובמשך 5-6 ימים לאחר מכן. ילדים ואנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת, כמו חולי סרטן, עלולים להיות מדבקים זמן רב יותר.
מחלת השפעת עלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת סמפונות או דלקת ריאות קשה ואף לסכן חיים, במיוחד בקב קשישים או אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון.
מדי שנה נפטרים בישראל כמה מאות אנשים כתוצאה מסיבוכי מחלת השפעת, רובם בני 65 ומעלה.

המחלה ותפוצתה

שפעת היא מחלה הנפוצה בכל העולם, בעיקר בחודשי החורף. קיימים שלושה סוגי נגיפים שיכולים לגרום למחלת השפעת:
 • נגיף מסוג A , שגורם לתחלואה קשה יותר בהשוואה לסוגים אחרים של נגיפי השפעת. סוג זה נוטה ליצור שינויים מבניים (מוטציות) חדשים כל הזמן, כך שמערכת חיסונית לא מצליחה לזהות אותו ולא תוכל לפתח עמידות נגדו.
  כמו כן, גם נגיף שפעת החזירים (H1N1) שייך לקבוצת נגיפים מסוג A.
 • נגיף מסוג B גורם למחלה קשה פחות ואחראי להתפרצויות בקנה מידה קטן יותר. סוג זה תוקף בעיקר ילדים קטנים.
 • נגיף מסוג C אשר גורם למחלה קלה בדומה להצטננות.
 
רוב השנים, השפעת נגרמת על ידי זן אחד או שניים של נגיפים מסוג A בשילוב עם נגיף מסוג B. מדי 10-15 שנים פורצות מגיפות עולמיות של השפעת, שנגיף מסוג A אחראי להן, וגורמות לתחלואה נרחבת וקשה ולמקרי מוות רבים.

החיסון ומטרתו

 • חייבים לקבל חיסון חדש כל שנה, כי נגיפי השפעת משתנים כל הזמן וכל חורף
  מופיעים זנים חדשים של נגיפי השפעת
  .
 
בפברואר מדי שנה, מעריך ארגון הבריאות העולמי אילו זני נגיפים עלולים לגרום לתחלואה בשפעת בחורף הבא בחצי כדור הארץ הצפוני. הערכה זו מהווה בסיס לייצור החיסונים (המכילים בדרך כלל 2 נגיפי שפעת מסוג A ונגיף אחד מסוג B) לקראת ספטמבר ו"עונת השפעת" באותה השנה.
בגלל ירידה הדרגתית בהשפעת החיסון ושינויים המבניים שעוברים נגיפי השפעת עם הזמן, מדי שנה יוצא חיסון חדש נגד המחלה. לכן, מומלץ שאותם אנשים שהסיכון שלהם לפתח סיבוכים רציניים כתוצאה משפעת גבוהים יותר, כמו חולים כרוניים, ילדים קטנים או קשישים, יתחסנו מחדש כל שנה. אפשר לקבל חיסון בכל מועד, אך העיתוי הטוב ביותר הוא בין אוקטובר עד סוף נובמבר.
תרכיב החיסון נגד שפעת עונתית משתנה מידי שנה בהתאם להמלצת ארגון הבריאות העולמי. כבכול ארבעת השנים האחרונות החיסון כולל גם את הנגיף שעלול לגרום לשפעת החזירים (H1N1/A) . חשוב להדגיש שהחיסון יעיל רק נגד הזנים שמהם הוא הורכב, כך שאם יתפשט זן אחר של הנגיף שלא הופיע בחיסון, גם אדם מחוסן עלול לחלות.
החיסונים נגד שפעת, שניתנים בישראל לכלל האוכלוסייה החל מגיל 6 חודשים, הם חיסונים פעילים, שמכילים נגיפים מומתים או מוחלשים. חיסון פעיל גורם למערכת החיסונית לייצר נוגדנים נגד הנגיפים. בדרך זו נמנעת התפתחות המחלה והסיבוכים הקשים, שעלולים להוביל לאשפוזים, לנכות ואף לתמותה, כמו דלקת ריאות למשל.

מידע אודות החיסון בישראל

בישראל החיסון הניתן בזריקה, שמכיל נגיפים מומתים.
יש להיוועץ ברופא המטפל או באחות איזה סוג חיסון עדיף במקרה הפרטי.