22 אוקטובר 2018 י"ג חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  01.09.2009  באדיבות ה 

אסתמה (קצרת) - מידע רפואי

Asthma
מעודכן לתאריך  01.09.2009  באדיבות ה 

מבוא לאסתמה

אסתמה (או בעברית קצרת או גנחת) היא מחלה דלקתית ארוכת טווח (כרונית) של דרכי הנשימה. המחלה מאופיינת בהתקפי היצרות של הסימפונות (צינורות הנשימה שבריאות). היצרות זו גורמת לקשיי נשימה, ל"צפצופים" בנשימה, לחרחורים, ללחץ בחזה ולשיעול עם או בלי ליחה.חומרת הסימפטומים משתנה מאדם לאדם.
אצל ילד אסתמתי הסימפטומים עשויים להעלם בגיל ההתבגרות, אולם המחלה עלולה לחזור בגיל הבגרות. אם הסימפטומים של המחלה בגיל הילדות היו בדרגה בינונית עד חמורה, הסבירות לחזרת המחלה בגיל הבגרות או להמשך שלה לאורך השנים גדלה. מחלת האסתמה עלולה להתחיל בכל גיל ולא רק בגיל הילדות.

כיצד נגרמת המחלה?

כאשר גופנו נחשף לחומרים שאליהם הוא רגיש, מתחוללים תהליכים דלקתיים בצינורות הנשימה, שהינם התקף האסתמה. עיקר ביטויים בהיצרות הסמפונות, בהתכווצות של השרירים העוטפים את הסמפונות ובייצור מוגבר של כיח או ליחה המקשים על הנשימה (הן על כניסת אוויר פנימה ועוד יותר מכך על יציאתו החוצה). אלו גורמים לשיעול ולצפצופים בנשימה ולעיתים לתחושת לחץ בחזה.
במקרים קיצוניים מאוד ונדירים (התקף אסתמה חריף) עלולים תהליכים אלה לגרום לבצקת בריאות, למחנק ולמוות. עבור חלק מהאנשים הלוקים באסתמה ארוכת טווח, הדלקת של דרכי הנשימה עלולה להוביל להיצרות נוספת וקבועה של הסימפונות.
חלק ניכר מהסובלים מאסתמה חולים באסתמה אלרגית הנגרמת כתוצאה מרגישות יתר של הגוף לחומרים חיצוניים (אלרגנים) שאליהם הוא נחשף. גורמים אלו משתנים מאדם לאדם ואנשים הלוקים באסתמה עלולים לסבול ממספר גורמים.
הגורמים השכיחים ביותר להתקף אסתמה הם קרדית אבק הבית, קשקשת והפרשות של בעלי חיים, אבקני צמחים, עשן סיגריות (כתוצאה מעישון אקטיבי או פסיבי), זיהום אוויר, אוויר קר, מחלות בדרכי הנשימה ודלקות בבית החזה.
דרגת החומרה של הסימפטומים שונה מאדם לאדם. החומרה נקבעת על ידי עוצמת ההתקפים ותדירותם. בין התקף אסתמה אחד למשנהו החולה חש כאדם בריא לכל דבר.
היצרות דרכי הנשימה המתרחשת בעת התקף אסתמה היא לרוב הפיכה. הטיפול בה הינו תרופתי אך במקרים קלים הבעיה תיפתר אף ללא הסתייעות בהם. במקרים חמורים וקיצוניים עלול התקף אסתמה להיות קטלני, כי הדלקת עלולה להוביל לחסימה מוחלטת של דרכי הנשימה. במקרים אלה נדרשת התערבות רפואית מיידית.

שכיחות המחלה

אסתמה היא אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם, ושכיחותה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, הולכת וגוברת. כמחצית מ-300 מיליון חולי האסתמה בעולם משתייכים לקבוצה צעירה זו.
בקרב ילדים המחלה נפוצה יותר אצל בנים. אצל תינוקות היא מכונה ברונכיט ספסטית.
בקרב אוכלוסיית הבוגרים, האסתמה רווחת יותר בקרב נשים. רק כ- 5% ממקרי האסתמה אצל בוגרים הינם קשים, בעוד שיותר ממחצית החולים הבוגרים סובלים רק מהתקפים קלים של אסתמה, שבהם הם לוקים בתדירות נמוכה.

המצב בישראל

מחקר בנוגע לרמת השליטה וההיענות של החולים האסתמתיים בישראל, המופיע באתר האינטרנט של עמותת לנשום, מציג תמונה עגומה על מצבו של חולה האסתמה בישראל בהשוואה לחולי האסתמה בארה"ב ובאירופה. חלק ניכר מחולי האסתמה אינם מגיעים לרמת שליטה טובה במחלה כיוון שהם אינם מקפידים על נטילה קבועה של תרופות, אינם נמצאים במעקב סדיר אצל רופא ריאות ואינם עוסקים בפעילות גופנית.
הגורמים לאסתמה עדיין אינם ידועים במלואם. סבורים, שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים (תורשתיים) וסביבתיים. במקרים רבים האסתמה עוברת בתורשה, אולם את התקף האסתמה עצמו יגרמו רק גורמים סביבתיים.
קיימים סוגים נוספים של אסתמה העלולים להחמיר עקב פעילויות מסוימות:
  • • Work-aggravated asthma - אסתמה קיימת המוחמרת כתוצאה מחשיפה לאבק ולעשן בזמן העבודה.
  • אסתמה תעסוקתית הנגרמת כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוים בעבודה. למשל, אחות הנחשפת לאביזרים העשויים לטקס או חשיפה לקמח הקיים בתעשיית המזון).
  • פעילות גופנית העלולה להשפיע על ילדים, מבוגרים, ספורטאים מקצועיים או אנשים שפעילים גופנית בשעות הפנאי שלהם. למרות שפעילות גופנית נחשבת כגורם משפעל לפתח אסתמה, כאשר הסימפטומים של המחלה נמצאים תחת שליטה אותם חולים לא מתפתחים התקפי אסתמה.
 

תחזית

אין עדיין ריפוי מלא לאסתמה, אולם הטיפולים המוצעים מאפשרים קיום אורח חיים תקין. הטיפולים הינם משני סוגים: תרופתיים ומניעתיים-סביבתיים.
הטיפולים התרופתיים נועדו הן להקל על תסמיני המחלה והן למנוע התפתחות התקף.
הטיפולים המניעתיים-סביבתיים מושתתים על אורח חיים המותאם לכל מטופל לאחר אבחון רפואי. נמנים עימם טיפול עצמי הכולל נטילת התרופות לאסתמה, חיסונים, תזונה בריאה, פעילות גופנית והימנעות מגורמי סיכון.

מחקרים חדשים

ירידה באחוז האשפוזים של ילדים חולי אסתמה עקב חקיקת החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים

בחודש ספטמבר 2010 פורסם ב New England Journal of Medicine מאמר המצביע על ירידה ניכרת באחוז האשפוזים של ילדים חולי האסתמה בעקבות חקיקה האוסרת עישון במקומות ציבוריים. המחקר נערך בסקוטלנד החל משנת 2000 ונמשך כ 10 שנים ואילו החוק נחקק בשנת 2006.
מתוצאות המחקר עולה כי בתקופה שקדמה לחקיקה, נצפתה עלייה של 5% בשנה בשיעור האשפוזים של ילדים ובני נוער עד גיל 15 שנים שנגרמו עקב מחלת האסתמה ואילו לאחר החקיקה, חלה ירידה של כ 18% בשנה.
מחקרים קודמים הצביעו על כך שלחקיקת החוק היתה השפעה מיטיבה של הפחתת הסימפטומים של מערכת הנשימה של עובדים בברים שהיו חשופים לעשן סיגריות.

גיל מוקדם של וסת ראשונה מגביר סיכון לפתח אסתמה

מחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine בחודש אוגוסט 2010 מדווח כי בנות שגיל המחזור הראשון שלהן החל בגיל 10 או לפני כן היו בסיכון גבוה יותר (פי שתיים) לפתח אסתמה. הגיל הממוצע של הופעת הווסת במדינות המפותחות עומד על 13 שנים.
תוצאות המחקר שנערך בקרב נשים בגילאי 27 עד 57 הצביעו על כך שמדדי תפקוד הריאות היו פחות טובים בקרב נשים שגיל הוסת הראשונה שלהן היה 10 שנים או פחות מכך והן נטו לדווח לפחות על שלושה סימפטומים של אסתמה.
בין ההסברים המוצעים לתופעה זו ניתן לייחס את העובדה שהגיל המוקדם של הוסת הראשונה קשור לפוטנציאל הצמיחה של הבנות והן נוטות להיות נמוכות יותר. בקרב אנשים נמוכים, תפקודי הריאה נוטים להיות פחות טובים.
הסבר נוסף טוען שעודף המשקל המהווה גורם משפיע על הבשלות המינית המוקדמת עלול לעודד תהליכים דלקתיים הנקשרים למנגנון של מחלת האסתמה.