16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

סוכרת סוג 1

Diabetes, type 1
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

ד"ר חוליו וינשטיין, מומחה לסוכרת, משיב על שאלות נפוצות

הרופא אבחן אצלי סוכרת מסוג 1. האם אני זקוק לטיפול בזריקות?

לחולים בסוכרת סוג 1 אין בגוף אינסולין ולכן הם זקוקים לזריקות אינסולין. הרופא שלך יקשר אותך עם אחות סוכרת שתלמד אותך כיצד להזריק ותעזור לך בעת הצורך.

איך אני יכול לדעת אם הטיפול שאני מקבל יעיל?

כדי לוודא שהטיפול שאתה מקבל אכן יעיל, וכדי למנוע סיבוכים של המחלה, יש לבדוק באופן סדיר ותדיר את רמות הסוכר בדם. על התדירות ימליץ הרופא המטפל (לעיתים מספר פעמים ביום). המדידה מתבצעת באמצעות מכשיר גלוקומטר ביתי (מד סוכר). כמו כן יש לבצע בדיקת המוגלובין מסוכרר אחת למספר חודשים. חולים בסוכרת סוג 1 (מטופלים באינסולין) צריכים להיבדק מידי 3 חודשים.

יעדי האיזון

ערכים לא רצוייםערכים גבולייםערכים רצויים
רמת סוכר בצום מעל 140 עד 140 100 ~
רמת סוכר אחרי ארוחה מעל 180 עד 180 144 - 80
המוגלובין מסוכרר מעל 7.5% 7.5% - 7% פחות מ 7%

אם רמות הסוכר שלך אינן תואמות את הערכים שבטבלה, פנה לרופא המטפל שלך.

אני סוכרתית שמטורפת על מתוקים. האם עליי לוותר על הנאת החיים המתוקה שלי?

לא בהכרח. כמובן שאת צריכה להמעיט בצריכת מוצרים בעלי קלוריות ריקות, כמו שוקולד וממתקים לסוגיהם. יחד עם זאת, במידה שהסוכרת שלך מאוזנת, את יכולה להרשות לעצמך לאכול מדי פעם מאכל מתוק. אין להפוך זאת להרגל קבוע. יש להקפיד על כך שהכמות תהיה קטנה ולהתאים את הטיפול לפני האוכל.

מה שאת אוכלת משפיע ישירות על רמת הגלוקוז, השומן והמלח בדמך. כדאי שתורידי את כמות הסוכר והמאכלים המתוקים שאת אוכלת, מאחר שאלו משפיעים ישירות על רמת הגלוקוז בדמך. בחירה בתזונה בריאה שעשירה בסיבים תזונתיים, פירות וירקות, דלה בסוכר, שומנים ומלח, מקטינה את הסיכון לפתח סיבוכים.

כדאי שתדעי שבארץ ובעולם קיימת תעשייה שלמה של מוצרים מופחתי סוכר שיכולים להתאים לחולי סוכרת. אף אכילת מוצרים אלו חייבת להיעשות במתינות. חפשי מוצרים בעלי תו של האגודה הישראלית לסוכרת.

אלו פחמימות ניתן לכלול בתזונה שלי?

מומלץ להקפיד על ארוחות סדירות שמבוססות על פחמימות מורכבות. מאכלים כמו לחם מקמח מלא, תפוחי אדמה ואורז מלא, יעזרו לך לשמור על רמות גלוקוז תקינות. דגנים מלאים הם הטובים ביותר.
מומלץ לפנות לייעוץ אצל תזונאי. שמירה על תוכנית מובנית, ניטור המצב, ושמירה על אורח חיים בריא יסייעו לך להמשיך בחיים פעילים.

האם עדיין מותר לי לשתות אלכוהול?

כן, ניתן לשתות אלכוהול, אבל באופן מתון ומבוקר. לעולם לא על קיבה ריקה. הצריכה המרבית המותרת עומדת על 21 מנות אלכוהול בשבוע לגברים, ו- 14 מנות בשבוע לנשים. יחד עם זאת, כיוון שהשפעת האלכוהול משתנה מפרט לפרט מומלץ מאד שלא להגיע לרמת הצריכה המרבית. אגב, ההמלצות משתנות לגבי נשים בהריון. בנושא זה ראוי להתייעץ עם הרופא המטפל.

האם אכילת הרבה חלבונים מפצה על איבוד החלבון בשתן?

לא, להיפך. תזונה דלת חלבונים בקרב חולי סוכרת שסובלים מנזק כלייתי עשויה דווקא לשפר את התפקוד הכלייתי.

אני חובב מסעדות. האם עליי לוותר על עונג זה?

לאו דווקא. יחד עם זאת עליך להיות מודע למרכיבי המזון במנות שתזמין, ולשמור בקפדנות על הדיאטה שהותאמה לך. בנוסף, יש להתאים את הטיפול שאתה נוטל לפני הארוחה.

עד כמה חשוב לבצע פעילות גופנית?

פעילות גופנית סדירה חשובה לא פחות מתזונה מאוזנת. היא חלק מהטיפול. פעילות גופנית עוזרת לווסת את רמת הסוכר בדם ומונעת מחלות לב. מומלץ לבצע פעילות גופנית סדירה (אירובית) שגורמת למעט קוצר נשימה, אולם עדיין מאפשר יכולת דיבור, במשך לפחות 30 דקות ביום.

האם פעילות גופנית מורידה או מעלה את רמת הסוכר?

במרבית המקרים פעילות גופנית מורידה את רמת הסוכר בדם.

יחד עם זאת, אצל חולים מסוימים ובמצבים מסוימים, כאשר הפעילות הגופנית מאוד מאומצת, היא יכולה להתבטא כמצב של לחץ (דחק), אשר גורם לעליית רמת הסוכר בדם. גם אם נגרמת עלייה ברמת הסוכר בדם כתוצאה מפעילות גופנית, בהמשך תהיה ירידה.

הפעילות הגופנית חשובה ביותר עבור כל חולי הסוכרת ואין להימנע ממנה בגלל עלייה זמנית ברמת הסוכר. חולים סוכרתיים הסובלים מהיפוגליקמיה (ירידה ברמת הסוכר) בעקבות פעילות גופנית, צריכים להקפיד לאכול לפני הפעילות.

אני חוששת שרמת הסוכר בדם שלי תרד ולא אהיה מסוגלת לטפל בעצמי. מה ניתן לעשות?

מרבית החולים חשים בסימפטומים המקדימים היפוגליקמיה (ירידת רמת הסוכר), ויש להם מספיק זמן כדי לטפל בעצמם ולמנוע הידרדרות חמורה של רמת הסוכר בדם. רק במקרים בודדים מאבדים חולים סוכרתיים את היכולת לחוש את תסמיני ההיפוגליקמיה, ועלולים לאבד את ההכרה בבת אחת, ללא שום אזהרה מוקדמת. מצבים מסוכנים כאלה הם נדירים.

אם את נמנית עם חולים סוכרתיים אלה, עלייך לשאוף לרמת איזון גבוהה מהיעדים הרצויים (רמת המוגלובין מסוכרר כ- 8%). בכל מקרה, שאי עִמך כרטיס זיהוי שמכיל את פרטייך האישיים ומידע על היותך חולת סוכרת שזקוקה לטיפול דחוף במצב של חוסר הכרה. כמו כן, שאי עימך זריקת גלוקגון (זו ערכה). חיוני שקרובי משפחתך שמתגוררים איתך או בקרבתך ידעו כיצד להזריק לך גלוקגון בעת הצורך.

האם רמת הסוכר שלי יכולה לרדת בזמן שאני ישן?

כן. אצל חולים מסוימים רמת הסוכר בדם יורדת במשך הלילה, בעוד שאצל אחרים היא דווקא עולה במהלך השינה. חשוב שתדע לאיזה סוג אתה משתייך.

לשם כך מומלץ לבצע בדיקת סוכר לפני השינה, באמצע הלילה (בשעה 3 לפנות בוקר) ועם היקיצה. רצוי לבצע בדיקה זו פעמיים, בימים לא עוקבים. לאחר הבדיקה תוכל לדעת יותר על רמת הסוכר שלך.
אם גילית שהיא יורדת בלילה, מומלץ לאכול חטיף לפני השינה, או להפחית מהטיפול שאתה נוטל לפני השינה. בכל מקרה, חשוב שתתייעץ עם הרופא המטפל.

הרגליים שלי לא כואבות. האם עדיין עליי לבדוק אותן?

כן. חובה לבדוק את הרגליים באופן יומיומי, אף אם הן לא כואבות. יש לזכור שמניעה וזיהוי מוקדם של בעיה היא הטיפול המוצלח ביותר.

אני רוצה להיכנס להריון. האם הסוכרת שלי עלולה לפגוע בתינוק?

סוכרת עלולה לפגוע בסיכוי להרות, בתינוק, באם ובלידה עצמה. יחד עם זאת, חולות סוכרת נכנסות להריון ויולדות, בדרך כלל ללא תקלות. עלייך לקבל יעוץ רפואי מתאים לפני כניסתך להריון ובמהלכו.

האם עליי לספר לאנשים בעבודה על כך שאני חולה סוכרת?

לכאורה זהו עניין אישי שמשתנה מאדם לאדם. התגובות לגילוי הנן מטבע הדברים שונות. קיימת גם סיבה רפואית שבעטייה מומלץ לשתף מספר עמיתים בעבודה, והיא קבלת סיוע מתאים מהם בעת חירום. אפליה במקום העבודה על רקע סוכרת אינה חוקית. לאגודה הישראלית לסוכרת יש מחלקה משפטית שתוכל לסייע לך אם חס וחלילה תיתקל בבעיות במקום העבודה על רקע המחלה.