03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.10.2009  באדיבות ה 

לימפומת עור של תאי T (לימפומה שאינה הודג'קין) - מידע רפואי

Non-Hodgkin's Lymphoma ,Cutaneous T Cell Lymphoma
מעודכן לתאריך  22.10.2009  באדיבות ה 

מבוא ללימפומת עור של תאי T (לימפומה שאינה הודג'קין)

לימפומת עור של תאי CTCL) T) היא לימפומה שאינה הודג'קין (NHL). במרבית המקרים, מאובחנת מחלה זו בקרב אנשים בגילאי 40-60. היא משפיעה בעיקר על העור. מסיבה שאינה ידועה חלה גדילה בלתי מבוקרת של תאי דם לבנים מסוג T הנמצאים בעור.
ל- CTCL מספר שלבים אופייניים, אולם לא בכל המקרים עוברת התפתחות המחלה דרך כל השלבים. המחלה מתפתחת באיטיות, והמעבר בין השלבים יכול לארוך שנים. אצל חלק ניכר מהחולים אין המחלה מתפתחת מעבר לשלב הראשון, הוא שלב הטלאי.

שלב הטלאי

בשלב זה יופיעו כתמים אדומים שטוחים במקומות שונים על פני העור, ובדרך כלל באזורים שאינם חשופים לשמש, כגון החזה, השטחים הפנימיים של הגפיים העליונות, באזור הישבן ואברי המין. לעתים יכול שלב זה של המחלה להצטייר כמחלת עור, דוגמת אקזמה, או ספחת לא טיפוסית (פסוריאזיס).

שלב הרובד

בשלב הבא, המכונה שלב הרובד, נוצרים על העור כתמים אדומים מוגבהים, בעלי צורות שונות. תיתכן נשירת שיער מהאזורים הנגועים.
שלבי הטלאי והרובד נחשבים לשלבים המוקדמים של המחלה, ומאופיינים במהלך התפתחות איטי. בשלבים אלו הלימפומה תוגדר כ- Stage I (דרגה נמוכה).

השלב הגידולי

זהו שלב מתקדם. המחלה תתקדם לשלב זה רק אצל חלק קטן מהמטופלים. על העור יתפתחו גידולים בולטים ואדומים, אשר עלולים להפוך לכיבים דלקתיים ועמוקים, הנוטים לזיהום חיידקי.

אריטרודרמה ותסמונת Sezary

שלבים מתקדמים יותר של המחלה. העור הופך אדום, מעובה, נפוח וכואב. החולה עלול לסבול מגרד ותתכן התקלפות של העור.
תסמונת Sezary מוגדרת כאשר בבדיקות דם, מתגלה חריגה ברמת התאים הלבנים, וכן ריבוי של תאי הגידול בדם. בשלב זה מתרחשת גדילה בלתי מבוקרת של תאי T בדמו של החולה, והמחלה עלולה להתפשט לקשרי הלימפה, לכבד, לטחול ולראות.