17 נובמבר 2018 ט' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

כאב גב - מידע רפואי

Back pain
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

מבוא לכאב גב

כאב גב מהווה בעיה נפוצה. הוא נחשב לאחת הסיבות המובילות להיעדרות מהעבודה. ברוב המקרים נגרם כאב הגב כתוצאה מפגיעה בעצמות, בשרירים, במפרקים או בגידים שנובעת מהפעלה לא תקינה של הגב. למרות אי הנוחות הרבה, בדרך כלל אין כאב הגב קשור למחלה רצינית כלשהי.
הכאב עלול להתפתח אצל כל אחד ללא קשר לגיל, אך הוא שכיח יותר בקרב בני 35-55.

מבנה הגב

הגב מורכב ממספר גורמים שחוברים יחד למה שאנו מכנים 'גב':
  • עמוד השדרה אשר בנוי מ- 24 חוליות (עצמות קטנות) שתומכות במשקל החלק העליון של הגוף. הן יוצרות תעלה שמגנה על העצבים העוברים לאורך עמוד השדרה.
  • בין החוליות נמצאים דיסקים המהווים בולמי זעזועים שמרפדים את החוליות ומאפשרים כיפוף של עמוד השדרה.
  • רצועות (סוג של רקמת חיבור) שמחברות את החוליות והדיסקים.
  • גידים אשר מחברים את השרירים לחוליות.
  • חוט השדרה שמהווה חלק ממערכת העצבים המרכזית. הוא מעביר אותות עצביים מהמוח לשאר חלקי הגוף וקולט מידע שמועבר חזרה אל המוח.
  • שרירים ועצבים.
 
החלק התחתון של הגב נקרא אזור מותני (לומברי). הוא מורכב מחוליות המסומנות L1, L2, L3, L4, L5 . אזור זה תומך בכל המשקל של פלג הגוף העליון, בתוספת המשקל שאדם סוחב איתו. האזור נמצא תחת לחץ קבוע, במיוחד בזמן שמתכופפים, מסתובבים או מרימים דברים כבדים.
נוהגים לחלק את מקרי כאב הגב לשתי קטגוריות:
  • כאב אקוטי – כאב הגב מתפתח בצורה פתאומית ונמשך פחות מ-3 חודשים.
  • כאב כרוני – במצב זה כאב הגב מתפתח בצורה הדרגתית, לאורך זמן, נמשך יותר מ-12 שבועות וגורם בעיות בטווח הארוך.

אצל מרבית האנשים מופיע כאב הגב ככאב מתון שמלווה מדי פעם בהתפרצויות כאב חריפות יותר. במצב כזה קשה לקבוע אם כאב הגב הוא אקוטי או כרוני.

כאב גב תחתון

כאב גב תחתון שידוע גם בכינוי לומבגו, פוגע ב-7 מתוך 10 אנשים בשלב כלשהו בחייהם. הוא ממוקד באזור שבין הצלעות לבין החלק העליון של הרגליים.
כאב גב תחתון יכול להופיע בפתאומיות או להתפתח באופן הדרגתי. לפעמים הוא נובע באופן ישיר מנפילה או מפציעה. עקב מבנה החלק התחתון של הגב, אפילו נזק קטן לרכיב כלשהו באזור המותני עלול לגרום לכאב עז ולמידה רבה של אי נוחות.
הכאב בחלק התחתון של הגב קשור בדרך כלל לחוויית לחץ פיזי שגורמת נזק לרצועות, לשרירים, לגידים או לדיסקים. 90% מהאנשים חווים כאב גב שאינו קשור לבעיה בריאותית כלשהי, והסימפטומים של כאב הגב יחלפו מעצמם בתוך מספר ימים עד שבועות בודדים. כמחצית מהם עלולים להיחשף להתקף נוסף של כאב גב.
בחלק מהמקרים, שעה שעצב בגב (העצב הסכיאטי שהוא הארוך מכול יתר העצבים ועובר לאורך כול עמוד השדרה, מהגב ועד האגן) נתפס בין שתי חוליות של עמוד השדרה, או שהוא מגורה, עלול הכאב להתפשט לאזור הישבן והירכיים. תופעה זו ידועה בשם סכיאטיקה sciatica)). 80% מהסובלים מסכיאטיקה יחלימו בסופו של דבר, חלקם רק בעזרת ניתוח. משך ההתאוששות במקרים אלו ארוך הרבה יותר בהשוואה לסובלים מכאב גב ללא סיבוכים.
עקב כאב גב ניתן לנוח במיטה יומיים-שלושה, אך מרבית המחקרים מוכיחים שלשם עידוד ההחלמה עדיף להישאר פעילים ולהמשיך בחיים הרגילים. עם זאת, במקרים של כאב גב חמור חשוב לפנות לייעוץ רפואי ולעבור אבחון מקצועי שבעקבותיו יומלץ על טיפול מתאים.
הטיפול בכאב הגב תלוי בדרך כלל בגורם שהביא להתפתחותו. כאב שנגרם על ידי דלקת פרקים מסוימת יטופל באמצעות תרופות ייעודיות נוגדות דלקת. מחקר שהתפרסם בקיץ 2010 מוכיח שדיקור סיני (אקופונקטורה) מצליח להקל על כאב בגב התחתון המוגדר ככרוני.