ארתרוגרפיה (שיקוף רנטגן לאחר הזרקת חומר ניגוד למפרק)

Arthrography

עדכון אחרון 12.05.22

מבט כללי

רנטגן היא שיטת הדימות השכיחה ביותר להדגמת ממצאים בעצמות ורקמות הגוף. שיטה זו מבוססת על קרני X שמכונות גם קרני רנטגן. אלו הן קרניים עתירות אנרגיה שחודרות בקלות נוזלים ורקמות רכות בגוף האדם אך נחסמות על ידי רקמות צפופות ודחוסות כגון עצם.

חלק מצילומי הרנטגן מבוצעים עם חומר ניגוד שמאפשר הדגמה של מבנים חלולים או מלאים בנוזל דוגמת מערכת העיכול, כלי הדם או מערכת השתן. ללא חומר הניגוד מבנים אלו אינם ניתנים להדגמה באמצעות רנטגן. חומר הניגוד חוסם את מעבר הקרניים ולכן אזורים בהם נספג יופיעו בצבע לבן בצילום.

מבחינים בין צילום לשיקוף רנטגן. הצילום מספק תמונה של מצב קבוע ואילו שיקוף מאפשר הסרטה של תנועה לאורך זמן דוגמת תהליך הנשימה בריאות או זרימת הדם בכלי הדם.

כיום מבוצעים ומפוענחים צילומי הרנטגן באמצעים דיגיטליים והמידע מעובד באופן ממוחשב. עצמות יתקבלו בלבן, רקמות רכות וחללים מלאי נוזל יופיעו בגווני אפור ואילו אוויר יופיע ככתם שחור.

על מנת למנוע פגיעה מיותרת של קרני הרנטגן באברי גוף רגישים כגון אברי מערכת הרבייה או בלוטות הם יכוסו במהלך הצילום בסינור עופרת מיוחד שמונע את מעבר הקרניים.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

ארתרוגרפיה היא בדיקה של מפרק שמבוצעת תחת שיקוף רנטגן וכרוכה בהזרקת חומר ניגוד למפרק הנבדק.

 

בדיקה זו מסייעת באבחון שינויים מבניים ותפקודיים במפרקי הגוף וברצועות המפרק ומבוצעת על מנת לאתר את הגורמים לכאב ממושך או אי נוחות במפרקים הבאים:

  • כתף.
  • פרק היד.
  • אגן הירכיים.
  • מרפק.
  • ברך.
  • קרסול.

הנחיות ומידע

  • הבדיקה היא בהיטל רבעוני של 36 שקלים.
  • הבדיקה מתבצעת במכוני מכבי ובמכונים שבהסכם.
  • לביצוע הבדיקה נדרשת הפניית רופא.
  • יש להגיע למכון עם ההפניה.

מהלך הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.

בתחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק ויניח את לוחות הצילום באזור המיועד לבדיקה. תנוחת הצילום תקבע בהתאם לצורך. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.

טרם הזרקת חומר הניגוד למפרק תבוצע סדרת צילומים שתשמש לצורך השוואה עם הצילומים שיבוצעו לאחר הזרקת חומר הניגוד. צילום הרנטגן אינו מכאיב אך הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לאי נוחות. במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.

לפני הזרקת חומר הניגוד יחוטא המפרק ותינתן זריקת אלחוש מקומית. הזרקה זו עלולה לצרוב מעט. לאחר מכן ישאב הרופא את נוזל המפרק באמצעות מזרק (במידת הצורך ישלח הנוזל לבדיקות מעבדה באמצעותן ניתן לזהות נוכחות חיידקים או גורמים מזהמים אחרים).

בשלב הבא יוזרק חומר הניגוד למפרק ולעתים יוזרק גם מעט אויר. הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לתחושת כובד ונפיחות באזור המפרק. בסיום ההזרקה תוצא המחט על מנת למנוע זליגה של חומר הניגוד או של האויר החוצה והנבדק יתבקש להניע את המפרק על מנת לסייע בפיזור אחיד של החומר.

לאחר פיזור החומר תבוצע סדרת צילומים במהלכה עשוי הנבדק להתבקש לשנות את תנוחת המפרק.

בדיקת ארתרוגרפיה אורכת כשלושים דקות.

לאחר הבדיקה

תיתכן נפיחות ותחושת אי נוחות באזור המפרק לאחר הבדיקה. אם הוזרק גם אויר עלול המפרק להשמיע 'קולות חשודים' במהלך תנועה. ניתן להקל על הנפיחות באמצעות רטיות (קומפרסים) קרות או על ידי נטילת כדור לשיכוך כאב. מרבית התופעות תחלופנה תוך כ- 48 שעות. במידה שהתופעות נמשכות יש לפנות לבדיקת רופא.

בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי באזור ההזרקה. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.

מומלץ להמנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 12 שעות לאחר הבדיקה.

תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.

אזהרות והנחיות

הנחיות מדויקות ינתנו לנבדק לפני הבדיקה עצמה.

תזונה

אין מניעה להמשיך בתזונה רגילה לפני בדיקה זו. יום לפני הבדיקה יש להקפיד על שתייה מרובה. יש להיות בצום של 4 שעות לפני הבדיקה (ניתן לשתות מעט מים). חולי סוכרת ידרשו לצום של 3 שעות בלבד, ויוכלו לאכול משהו קטן ומתוק במידת הצורך.

תרופות

ניתן לצרוך תרופות מרשם כרגיל. יש להפסיק נטילת כדורים לדילול דם 72 שעות לפני הבדיקה, בהתייעצות עם הרופא המטפל. יש ליידע את הרופא אם ידועה כל רגישות לתרופות, לבריום או ליוד. יש ליידע את הרופא על כל מחלה או ניתוח שארעו לאחרונה, ובפרט אסטמה או מחלת כליות מאחר שתפקודי כליה לקויים עלולים לגרום לסיבוך נדיר בעקבות הזרקת חומר הנגוד.

אזהרות

יש להסיר תכשיטים מאזור הצוואר ובית החזה לפני תחילת הבדיקה מאחר שאלו עלולים לגרום לעיוותים ולפגוע בקבלת תמונה חדה וברורה.

נשים הרות ומניקות

אישה הרה או מניקה תיידע על כך את הטכנאי.

קרני הרנטגן עלולות להזיק לעובר במהלך ההריון ולכן מומלץ לדחות צילומים שאינם חיוניים לתקופה שלאחר הלידה או לבחור בשיטות דימות אחרות שאינן כרוכות בחשיפה לקרינה. במצבים של חוסר ברירה יכוסה אזור הבטן והרחם בסינר עופרת על מנת להגן על העובר.

אם בוצע צילום רנטגן מבלי שהאישה ידעה כי היא הרה מומלץ שתפנה ליעוץ גנטי על מנת לברר את מידת החשיפה של העובר.

דגשים לנבדק

  • יש להצטייד בהפניה מרופא.
  • יש להביא תעודה מזהה (תעודת זהות או רישיון נהיגה).
  • יש להצטייד באישור ממרכז יעוץ ודימות, התחייבות או טופס 17.
  • יש להביא צילומים קודמים של איזור הבדיקה (לא בהכרח MRI).
  • יש להיות בצום 4 שעות לפני הבדיקה. ניתן לשתות מעט מים. חולי סכרת - יש להיות 3 שעות בצום. ניתן לאכול משהו קטן ומתוק במידת הצורך.
  • יש להפסיק נטילת כדורים לדילול דם 72 שעות לפני הבדיקה, בהתייעצות עם הרופא המטפל.
  • רצוי להביא בדיקת דם עדכנית שבוצעה בטווח של עד שלושה חודשים ממועד הבדיקה של תפקודי כליה.

תוצאות

הממצאים יבדקו על ידי רדיולוג מומחה והתוצאה המפוענחת תימסר לנבדק תוך מספר ימים.

פענוח תוצאות הבדיקה ישלח ישירות לרופא המפנה ב- 'מכבי שרותי בריאות'.

משמעות התוצאות

בדיקה זו יעילה לאבחון קרעים ובעיות מבניות ברצועות מפרק הברך, בפרק כף היד, במרפק ובכתף. בהתאם לממצאי הבדיקה ולחומרת המצב יותאם טיפול תרופתי או ניתוחי.

בדיקה זו אינה מתאימה לצורך אבחון קרעים בסחוס ולכן עלול הנבדק להדרש לבדיקות דימות נוספות (כגון MRI) על מנת לקבל אבחנה סופית של מצב המפרק.

מועד קבלת תוצאות הבדיקה

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות בדיקות ב online