ארגון לייזר (ALT) - מידע רפואי

Argon Laser Trabeculoplasty (ALT) (קוד בדיקה: 9203)

עדכון אחרון 27.04.22

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

הקדמה

הליך זה יבוצע כאמצעי טיפולי בגלואוקמה של זווית פתוחה. בטיפול לייזר זה ייצור הרופא פתח דרכו יתאפשר מעבר נוזל בין מדורי העין ויושג איזון לחצים בין המדורים השונים בתוך העין.

גלאוקומה (בעברית, 'ברקית') היא מחלה הגורמת לפגיעה בעצב הראייה הנגרמת לרוב כתוצאה מעליית הלחץ התוך עיני.

גלגל העין מחולק לכמה מדורים. כל מדור מלא בנוזל ממקור שונה. תפקיד הנוזל הממלא את החלק הקדמי של גלגל העין הוא לספק חמצן וחומרי מזון לחלק האחורי של הקרנית ולחלק הקדמי של העדשה.

הנוזל מופרש ממבנה הנקרא גוף העטרה (cilliary body) אשר מקיף את הקשתית, עובר בתוך האישון ונכנס לתוך הלשכה הקדמית של העין. שם הוא נספג אל האזור שנמצא בזווית שבין קרנית העין לקשתית, אוזר המכונה זווית העין. כאשר יש חסימה במסלול נפגע הניקוז. הנוזל מצטבר בעין ועלול לגרום ללחץ מוגבר בגלגל העין ולגלאוקומה. לחץ זה פוגע בעצב הראייה, גורם לצמצום שדה הראייה ואף עלול לגרום לעיוורון.

גלאוקומה היא הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בארץ. שכיחות המחלה לאחר גיל 40 היא כ- 2%, ולאחר גיל 80 עולה השכיחות ל- 10%.

מבחינים בין גלאוקומה של זווית פתוחה הנגרמת עקב סתימה הדרגתית של מערכת ניקוז הנוזל בעין וגלאוקומה של זווית סגורה הנגרמת עקב סגירת זווית העין על ידי העדשה בשל מבנה צר של העין או בעקבות דלקת. לכל סוג של המחלה טיפול שונה.

טיפול זה יעיל בעיקר במקרה של גלאוקומה של זווית פתוחה. הטיפול בלייזר מפחית את הלחץ התוך עיני בכ- 20-25%, ומגיע לשיא יעילותו לאחר 4-6 שבועות ממועד הטיפול. עם זאת, יעילות הטיפול מוגבלת בזמן ואין דרך לקבוע מראש לכמה זמן ישפיע הטיפול.

הטיפול יעיל אצל כ- 80% מהמטופלים למשך כשנה ואצל כ- 50% מהמטופלים למשך 5 שנים. ניתן לשלב את הטיפול בלייזר יחד עם טיפול תרופתי על מנת להגדיל את היעילות. אצל כ- 25% מהמטופלים לא נרשמת תגובה כלל בעקבות טיפול זה.

המכשיר המשמש להליך זה נקרא לייזר ארגון מאחר שנעשה בו שימוש ביוני גז ארגון על מנת לייצר את קרן הלייזר. זוהי קרן לייזר ממוקדת הפולטת אור כחול-ירוק ואשר ניתנת לכיוון בדיוק רב. קרן הלייזר פוגעת במבנה זווית העין ומרחיבה את הפתחים דרכם מנוקז הנוזל. פעולה זו נקראת טרבקולופלסטי. מאחר שקרן הלייזר גורמת להצטלקות בזווית העין, לא ניתן לבצע יותר משני טיפולים בכל עין.

הליך זה מתאים למטופלים הסובלים מגלאוקומה הגורמת ללחץ תוך עיני מוגבר על אף קבלת טיפול תרופתי ולצמצום מחריף של שדה הראייה. כמו כן מהווה טיפול זה חלופה לניתוח פולשני.

עם זאת, הטיפול בלייזר לרוב אינו מהווה פיתרון מושלם לגלאוקומה והמחלה עלולה לחזור תוך מספר שנים.

תאור ההליך

ההליך יבוצע תחת הרדמה מקומית. רופא העיניים יזליף טיפות אלחוש לגלגל העין שתטופל.

תחילה יניח הרופא עדשת מגע על הקרנית כדי לאפשר לו לראות באופן ישיר את אזור הזווית שבין הקרנית לבין הקשתית. קרן הלייזר תכוון אל זווית העין.

טיפול מלא יכלול 50 יריות צריבה שממוקמות בפיזור של 180 מעלות סביב מבנה הטרבקלום, דרכו מנוקז הנוזל.

הטיפול אורך מספר דקות ואינו גורם לכאב.

במה כרוך?

הליך זה אינו כרוך באשפוז בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כ- 15-30 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

הליך זה יבוצע תחת אלחוש מקומי שיבוצע באמצעות הזלפת טיפות מאלחשות לגלגל העין. לפיכך יהיה המטופל ער ובהכרה מלאה משך ההליך כולו אך לא יחוש כל כאב.

לפני הניתוח

לפני הניתוח

לפני הטיפול יש לבצע בדיקות מקדימות כדי לוודא שהמטופל אכן מתאים לסוג טיפול זה.

המטופל יעבור בדיקה יסודית אצל רופא העיניים. ההחלטה האם המטופל מתאים לטיפול תושפע ממספר גורמים הכוללים את סוג הגלאוקומה, ערכי הלחץ התוך עיני, מבנה העין, חומרת הנזק לעצב הראייה ולשדה הראייה, גיל המטופל, מחלות נוספות בעין, מצב העדשה, נוכחות קטרקט, סוכרת ותפקוד אזור הניקוז של העין.

הליך זה אינו מצריך הכנה מיוחדת.

התאוששות והחלמה מההליך

כשעה לאחר הטיפול יבדוק הרופא את הלחץ התוך עיני. אם תחול עליה בלחץ היא תטופל בעזרת תרופות. במקרים מסוימים ינתן טיפול תרופתי להורדת הלחץ התוך עיני עוד לפני הטיפול בלייזר כדי למנוע את העלייה הזמנית בלחץ לאחר הטיפול.

כשעתיים לאחר ההליך ישוחרר המטופל לביתו. ניתן לחזור לפעילות מלאה ולעבודה סדירה למחרת היום.

ניתן לקרוא ולראות טלוויזיה מיד לאחר טיפול הלייזר.

סיכונים הכרוכים

הטיפול בלייזר ארגון הוא טיפול בטוח יחסית ואחוז הסיבוכים בעקבותיו נמוך. הסיכונים העיקריים כוללים עליה זמנית בלחץ התוך עיני סמוך למועד ההליך. עליית לחץ זו מתרחשת אצל כ- 30% מהמטופלים. סיבוך נוסף בעקבות הליך זה הוא התפתחות תגובה דלקתית בעין.

סיבוכים

אם מתפתחת דלקת בעין לאחר ההליך ניתן להשתמש בטיפות לטיפול מקומי נוגד דלקת במשך מספר ימים, בהתאם להנחיית רופא העיניים.

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא, למוקד החירום או לחדר המיון