28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש הראשון

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש הראשון לחייו. בדף זה נציג בפניכם מידע על כל שלבי ההתפתחות של התינוק מהלידה ועד גיל חודש – החל מהתפתחות מוטורית וכלה בהתפתחות החושים, התקשורת, התזונה והשינה. בנוסף, נענה על שאלות נפוצות בנושא, נציע טיפים לטיפול בתינוק בחודש הראשון וכן נציג את זכויות חברי מכבי לאם ולתינוק.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש הראשון

לאחר תשעה חודשים בהם שהה התינוק במי השפיר החמימים, מעורסל ברחמה של אמו, גפיו יכולות להיות מכווצות מעט. אגרופיו של היילוד קמוצים ורגליו מקופלות (כלפי האגן או כלפי מעלה, בשכיבה על הבטן או על הגב, בהתאמה). במהלך ששת חודשי החיים הראשונים גפיו של התינוק ימתחו ויפתחו תוך שהוא מתרגל לחיים מחוץ לרחם.
אף שחלק מהתינוקות מסוגלים לסובב את ראשם מצד לצד בשעת שכיבה על הבטן הם עדיין אינם מסוגלים לשאת את משקל ראשם ולהרים אותו מעל משטח. לכן חשוב מאד לתמוך בראשו של התינוק בכל זמן.
כדאי לערסל את היילוד במנשאי בד שמאפשרים לו קרבה לגוף האם כדי שיחוש את חום גופה וישמע את פעימות ליבה. שימוש במנשא בד מאפשר להפחית את העומס מהכתפיים ועשוי למנוע כאבי גב וכתפיים. כמו כן, שימוש במנשא משחרר את הידיים לביצוע פעולות אחרות. רצוי לנסות מנשאים מסוגים שונים ולבחור במנשא הנוח ביותר עבור האם והתינוק.
בזמן שכיבה במיטה או בעגלה כדאי לעטוף את התינוק היטב בשמיכה רכה כדי לתת לו גם שם תחושת ערסול וחמימות, כפי שהורגל ברחם.

רפלקסים

מערכת העצבים של היילוד ממשיכה להתפתח לאחר הלידה. התינוק נולד עם מספר רפלקסים. אלו הן תגובות עצמוניות לגירוי. רפלקס החיפוש אחר הפטמה ורפלקס היניקה חיוניים להישרדותו מחוץ לרחם. אם תגרי את לחיו של התינוק באמצעות מגע עם אצבעך או עם הפטמה יסובב התינוק את ראשו בכיוונך ויפתח את פיו, כהכנה להנקה.
רפלקס מורו גורם לתינוק להקשית את גבו לאחור ולהושיט את גפיו בתגובה לבהלה או חרדה. רפלקס הצעידה גורם לכך שהתינוק כאילו הולך מספר צעדים כשרגליו פוגשות משטח וגופו ניצב. רפלקסים אלו יעלמו תוך מספר חודשים לאחר הלידה.

 השינה של התינוק בחודש הראשון אחרי הלידה

במשך השבועות הראשונים לחייו נדמה שהתינוק בעיקר ישן. בממוצע ישנים תינוקות רכים 15-16 שעות מדי יום. שעות השינה של התינוק אינן קבועות מאחר שגופו טרם הסתגל למחזורי יום ולילה. נסו לשמור על שעות פעילות קבועות עם תינוקכם. לקראת שנת הלילה רצוי להפחית את רמת הפעילות בסביבת התינוק וליצור אוירה רגועה. 
בשעת הלילה המנעו ממשחקים ומדיבורים מיותרים והקפידו על חשיכה ושקט כדי שהתינוק יפנים את משמעות שעות הלילה. עם הזמן ילמד התינוק כי היום מיועד  למשחק ואילו הלילה לשינה. 
מחזורי השינה של תינוקות רכים קצרים יותר מאלו של אדם מבוגר (60 דקות אצל תינוק בהשוואה ל- 90 דקות אצל מבוגר). שנתם של תינוקות רכים מורכבת בעיקר משנת חלום קלה יחסית (REM sleep) ופחות משינה עמוקה ולכן יתעוררו בקלות.  
  • על מנת להקטין את הסיכון למוות בעריסה הקפידו להשכיב את התינוק על גבו.
 

 התפתחות החושים בחודש הראשון של התינוק

ילודים הם קצרי ראייה וכושר ראייתם לאחר הלידה מטושטש. התינוק מסוגל להבחין בעצמים ופרצופים כשהם קרובים יחסית לפניו, במרחק 20-30 סנטימטרים בלבד. בשעת ההנקה מתבונן התינוק בפניה של אימו ולכן זהו אחד המראות הראשונים אותם ילמד התינוק לזהות.
במהלך החודש הראשון לחיים מתחילים יילודים ליצור קשר עין (בעיקר עם האם או עם המטפל העיקרי). מחקרים מצביעים על כך שיילודים מעדיפים את תווי הפנים האנושיים על פני כל תמונה של צורה או צבע. ככלל מעדיפים תינוקות תווי פנים אנושיים על פני אלו של בובות. כמו כן יעדיפו התינוקות חפצים בעלי ניגודיות גבוהה כגון שחור-לבן או אדום-שחור-לבן, שאותם קל להם יותר לזהות.
לעתים כשהתינוק מתבונן בחפצים קרובים הוא עלול לפזול. זהו מצב תקין בגיל זה. בגילאי שלושה או ארבעה חודשים פזילה מחייבת בדיקה של רופא עיניים מומחה לראיית תינוקות.
התינוק מסוגל לזהות קולות אך בעיקר את קולם של הוריו אותם שמע עוד ברחם. תינוקות מעדיפים בעיקר צלילים גבוהים. חשוב לשים לב שהתינוק אכן מגיב לקולות ולפנות לבדיקת שמיעה אם קיים חשש. כיום נהוגה בכל בתי היולדות במדינת ישראל בדיקת סינון שמיעה לילודים ולכן מצב השמיעה של מרבית התינוקות נבדק עוד טרם השחרור מבית החולים.
תינוקות מעדיפים טעם מתוק. אצל יילודים בלוטות הטעם אינן בשלות דיין כדי להבחין בטעמים כגון חמוץ או מר. לעומת זאת חוש הריח של התינוק מפותח מאד והוא מסוגל לזהות את ריח חלב אימו כבר בימים הראשונים לאחר לידתו.

 תזונת התינוק בחודש הראשון

חלק ממשקל גופו של התינוק במועד הלידה מורכב מנוזלים. בימים הראשונים לחייו יאבד התינוק יאבד כ- 10% ממשקל גופו ורק אז יתיצב ויתחיל להעלות במשקל. עד לגיל שבוע–שבועיים יחזור בדרך כלל התינוק למשקל לידתו. בחודש הראשון לחיים יעלה כשלושים גרם ביום. קצב עלית המשקל ינוטר על ידי אחות טיפת החלב באמצעות עקומות הגדילה על מנת לוודא שהתינוק גדל ומתפתח כראוי.
תינוקות יונקים עשויים לאכול באופן תכוף, נטול שעות מסודרות או מרווחים. תינוקות שניזונים מבקבוק עשויים לאכול 6-8 פעמים ביום. כל עוד אתם מחליפים 4-6 חיתולים רטובים מדי יום תינוקכם ככל הנראה מקבל כמות מזון שמספיקה עבורו.

 התפתחות השפה והתקשורת בחודש הראשון לחייו של התינוק

בכי הוא אמצעי התקשורת הבלעדי העומד לרשות התינוק בחודש הראשון לחיים. בממוצע יבכה התינוק כשלוש שעות מדי יום. מדובר בתופעה תקינה שתתמעט עם הזמן.
ככל שתכירו טוב יותר את תינוקכם תלמדו כי הוא בוכה באופנים שונים כדי לאותת לכם דברים שונים לרבות 'אני רעב', 'אני משועמם' או 'החיתול שלי מלא, נא להחליף!' במידה שתינוקכם בוכה ללא הפסקה במשך שעות רבות פנו לברור אצל רופא הילדים כדי לשלול בעיה רפואית שדורשת טיפול כגורם לבכי.
אף שהיילוד מתקשר אך ורק באמצעות רמות ועוצמות משתנות של בכי חשוב לתקשר עמו באמצעות מגע ודיבור. עד מהרה ילמד היילוד לזהות את קולה של אמו ואת מגעה ויגיב לנוכחותה. בתגובה לרעש פתאומי וחזק עלול היילוד הבוכה להשתתק לרגע ואף להרתע או להקשית את גבו (זהו רפלקס מורו).

 המומחה משיב: שאלות ותשובות על התפתחות התינוק בגיל חודש

מהו משקל לידה נמוך?

כל משקל לידה נמוך מ- 2.5 קילוגרם יחשב משקל לידה נמוך, ללא קשר לשבוע ההריון בו נולד היילוד. מתחת למשקל לידה של 1.5 קילוגרם מדובר במשקל לידה נמוך מאד. יש להבחין בין משקל לידה נמוך לבין משקל שנמוך מהמצופה בהתאם לגיל ההריון (Small for Gestational Age).

לדוגמה, מקובל שתינוק שנולד במועד ישקול לפחות 2.5 קילוגרם. במידה שתינוק נולד במועד אך משקלו 2.3 קילוגרם בלבד מדובר במשקל נמוך מהמצופה. להבדיל, פג שנולד בשבוע 30 להריון במשקל 1.5 קילוגרם, הגם שמדובר במשקל לידה נמוך, זהו המשקל המתאים לשבוע הריון זה. בחלק מהמקרים אי התאמה בין גיל ההריון למשקל הלידה עלולה להצביע על קשיים התפתחותיים בהמשך.

האם חשוב להשכיב תינוק קטן בעגלת 'שכיבה' מלאה או אפשר להסתפק בטיולון?

חשוב להקפיד על שכיבה מלאה (בזוית של 180 מעלות) על גבי מזרון שטוח ולכן יש להעדיף עגלה שמאפשרת שכיבה מלאה גם על הגב וגם על הבטן.

כיצד יש לטפל בחבל הטבור?

בסיום הלידה יחתך חבל הטבור במרחק מספר סנטימטרים מגוף היילוד. שארית זו מכונה גדם הטבור. באופן תקין יישור גדם הטבור כשהתינוק יגיע לגיל שבועיים בממוצע.

גדם הטבור עלול להזדהם ולכן יש להקפיד על טיפול מתאים באזור. הטיפול בגדם הטבור צריר לכלול ניקוי מהיר ושטחי של האזור כ- 3-4 פעמים ביום עם קיסם אוזניים טבול בכוהל. את הטיפול בכוהל יש לבצע במהירות כדי לא לגרום לכוויה על עורו העדין של היילוד.

לאחר נשירת גדם הטבור יוותר בבסיס הטבור משקע צהבהב. זהו מצב תקין. יש להמשיך בטיפול עם הכוהל במשך כשבועיים לאחר נשירת הטבור כדי למנוע התפתחות דלקת במקום. דלקת או זיהום של אזור הטבור עלולים לגרום לאודם סביב הטבור ולריח חריף ומחייבים פנייה לרופא הילדים לצורך בדיקה וטיפול.

במידה שגדם הטבור לא נשר לאחר כשבועיים וחצי ממועד הלידה יש לפנות לבדיקת רופא הילדים.

האם לתת לתינוקות רכים לבכות או להרים ולהרגיע אותם?

תינוקות רכים אינם יודעים או מסוגלים להרגיע את עצמם. לאחר שהותם הממושכת ברחם הם זקוקים למגע חם ומערסל ולכן חשוב לקחת את התינוק, לשאת אותו ולהרגיע אותו. בגילאים הרכים לא מדובר בפינוק של התינוק אלא בצורך אמיתי למגע חם וקרוב עם גופה של האם. מחקרים מלמדים שככל שנענים יותר לצרכיו של התינוק בתגובה לבכיו, מרימים אותו ומרגיעים אותו כך תורמים להתפתחות בטחונו העצמי.

האם יש צורך רפואי לדחות את ברית המילה עקב צהבת של היילוד?

מהבחינה ההלכתית יש להיוועץ במוהל או ברב.

מהבחינה הרפואית צהבת של היילוד (המכונה גם צהבת תינוקות או צהבת פיזיולוגית) אינה מסוכנת לבריאותו של היילוד כל עוד אין מדובר בערכים גבוהים של בילירובין בדם ובמצב שמחייב טיפול באור. לכן במצבים קלים אין סיבה רפואית לדחיית הברית.

עם זאת חשוב להבדיל בין צהבת של היילוד לבין צהבת פתולוגית. זוהי מחלה נדירה שדורשת בירור מקיף לפי קבלת החלטה באשר לביצוע ברית המילה. שיקולים רפואיים לדחיית ברית המילה כוללים:

  1. מצבי מחלה או זיהום אחר אצל היילוד.
  2. צהבת פתולוגית.
  3. צהבת שמחייבת טיפול באור.
  4. הפרעות בקרישת הדם.
  5. מומים מולדים בפין שדורשים ברור.
האם יתכן שהתינוקת שלי מקבלת 'מחזור וסת'?

בשלבים האחרונים של ההריון נחשפה התינוקת לרמות גבוהות של הורמון המין הנשי אסטרוגן. בעקבות תהליך הלידה וניתוק השליה חלה ירידה חדה ברמת האסטרוגן. ירידה זו מתבטאת לעתים כדימום מהנרתיק שדומה לווסת. במצב תקין דימום זה יפסק תוך שעות או ימים לאחר הלידה. במידה שהדימום אינו פוסק ואף גובר יש לפנות לברור אצל רופא הילדים.

ממה נגרם רעד בגפיים של תינוקות רכים?

רעד בגפיים אצל תינוקות רכים נובע מתהליך ההבשלה של המוח. בלעז מכונה התופעה Jittery baby. הרעד חולף בדרך כלל כשהתינוק רגוע, או כשהוא יונק או מעורסל בידי הוריו. התופעה חולפת בדרך כלל תוך מספר שבועות ממועד הלידה ואינה צריכה לעורר דאגה.

כיצד לטפל בעור מתקלף אצל תינוק רך?

תופעה של קילופי עור שכיחה בעיקר בקרב תינוקות שנולדו לאחר שבוע 40 להריון, ככל הנראה עקב השהות הממושכת במי השפיר. אף שהתופעה אינה בעייתית, מפריעה לתינוק (הבעיה היא בעיקר אסתטית) וחולפת מאליה ניתן להוסיף למי האמבט מעט שמן מסוג בלנאום הרמל, או אמול.

התינוק שלי מחרחר תוך כדי בכי ולעתים גם תוך כדי ההנקה. מהי הסיבה לתופעה ומעה עלי לעשות?

חרחורים נגרמים תוך כדי מעבר אויר בדרכי הנשימה העליונות, היינו האף, הפה והלוע כשאלו מלאות נוזלים כגון נזלת. מערכת הנשימה של התינוק מורכבת ממעברים וצינוריות דקים במיוחד ואפילו כמות מזערית של נזלת עלולה לגרום לחסימה ולחרחורים.

על מנת להקל על התופעה רצוי להשתמש באדים קרים בחדר בו שוהה התינוק. במידת הצורך ניתן לטפטף מי מלח ישירות לנחירי התינוק. ניתן לטפטף את מי המלח סמוך למועד הארוחה על מנת להקל על התינוק את פעולת היניקה.

כשהתינוק שוכב על הבטן, רצוי על ברכיכם, טיפחו בעדינות על השכמות שלו במשך כחצי דקה עד דקה. פעולה זו מסייעת לשחרור נוזלים עודפים. לעתים לאחר הטפיחות תוכלו להבחין בנזלת או ליחה שמופרשות מאפו או מפיו של התינוק.

האם יש צורך לפנות למיון אם היילוד סובל מחום?

מערכת החיסון של התינוק מבשילה רק לקראת גיל 8-9 חודשים. עד אז הוא חשוף מאד לזיהומים ולכן כל חום מעל 38 מעלות צלזיוס בחודש הראשון לחיים מחייב פנייה דחופה לחדר מיון על מנת לשלול זיהום שהתפשט למערכת השתן, הדם או לקרומי וחלל המוח.

בהתאם להערכת הצוות הרפואי יערכו לתינוק בדיקות דם, שתן ונוזל שדרה. לעתים ינתן טיפול אנטיביוטי רחב כיסוי עד לקבלת כל התשובות כדי למנוע התפתחות סיבוכים. לאחר גיל חודש עליית חום הגוף דורשת התייעצות עם רופא הילדים.

קראו עוד על הטיפול בחום אצל תינוקות.

האם צריך לחמם את חדרו של התינוק?

תינוקות רכים אינם מסוגלים לווסת ביעילות את חום גופם עד גיל 6 שבועות לערך ולכן חשופים מאד לפגיעות קור בחורף. לפיכך רצוי לחמם את חדר התינוק לטמפרטורה של 21-23 מעלות צלזיוס ולשמור על טמפרטורה קבועה. מומלץ לא להעמיד את מיטת התינוק סמוך לקיר חיצוני של הבית שכן קירות אלו רגישים יותר לשינויי טמפרטורה בהשוואה לקירות פנימיים.

התינוק שלי נולד עם פלומת שיער על הגב, העורף ובצדי הפנים. האם הדבר תקין?

פלומת שיער על עור הגב והפנים שכיחה אצל תינוקות רכים. לעתים חלק ניכר מגופם מכוסה שיער, למעט כפות הידיים והרגליים. שיער זה עשוי להיות בהיר או שחור. שערם של מרבית התינוקות יישור עוד בעודם ברחם אך אצל אחרים עלול השיער להישאר במשך מספר שבועות לאחר הלידה. בחלוף הזמן השיער ינשור בדרך כלל ללא צורך בטיפול.

החלטתי להפסיק להניק ולעבור להאכלה מבקבוק. האם יש צורך לחטא את הבקבוק?

בקבוקים להאכלת תינוקות רכים יש לחטא על ידי הרתחה. ניתן להרתיח את הבקבוקים בסיר עם מים או להשתמש במכשיר עיקור למיקרוגל (מכונה 'סטריליזטור'). כשהתינוק יגדל ניתן יהיה להפסיק את חיטוי הבקבוקים ולהסתפק ברחיצה בסבון ובמים (או ברחיצה במדיח הכלים).

קראו עוד על הזנת התינוק מבקבוק.