01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

שפה שסועה - מידע רפואי

Cleft lip
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

סיבוכים של חיך ושפה שסועים

השלכות נפשיות על ההורים

לידת תינוק עם שסע יכולה להיות בעלת השפעה נפשית משמעותית על הוריו, שמתבטאת בתחושות אשמה, כעס, הלם, חוסר אונים או אכזבה. חשוב להבין שבמרבית המקרים לא ניתן למנוע את הופעת השסע וההורים אינם אשמים בכך. חלק מההורים אף חוששים חשש שווא שלא יצליחו להיקשר לתינוק. 
הצוות המטפל הוא הכתובת לתמיכה ולמענה על כול תהייה או חשש ולעיתים ראוי להסתייע בפסיכולוג. גם חקירת ולימוד הנושא מסייעת להורים להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר וכך אף התייעצות עם הורים אחרים שהתמודדו עם מצבים דומים. 

השלכות נפשיות על הילד

שסע עלול לגרום להשפעות נפשיות על הילד, בעיקר בתקופה בה הוא (או היא) מתחיל לבוא במגע עם ילדים אחרים. ברגע שהילד בוגר דיו כדי שיקלוט הסבר על מצבו מומלץ להסביר לו (או לה) אגב שיחה רגילה. ניתן גם להסתייע בשירותי פסיכולוגית ילדים קלינית. 
מוטב לנקוט גישה מציאותית כאשר מסבירים לילד על משך הטיפול ועל התוצאות הצפויות. מרבית הילדים זקוקים לטיפול מתמשך, לעיתים עד להיותם בני 20. על אף שההסבר יכול להיות מתסכל, מתן תקווה כוזבת וציפיות לא מציאותיות עלולות לגרום לנזק גדול יותר. 
ניתן לחזק את עצמאותו של הילד על ידי שיתופו בתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לטיפול ולחייו באופן כללי. הורים המוטרדים מההתפתחות החברתית והנפשית של ילדם יכולים לפנות לעזרת פסיכולוגית ילדים קלינית.  

ריקבון השיניים

ילדים עם שסעים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח ריקבון של השיניים. הדבר נובע בין היתר מצפיפות של השיניים, דבר שמקשה על שמירת שיניים נקיות. 
כדי להפחית סיכון לריקבון כדאי להקפיד על:
  • ביצוע מעקב על ידי רופא שיניים אחת ל-6 חודשים.
  • עידוד הילד לצחצח את שיניו לאחר כל ארוחה גדולה. בגיל בית הספר ניתן לציידו במשחת שיניים ומברשת שיניים קטנה.
  • שימוש במי פה המכילים פלואוריד לפחות פעם ביום.
  • הגבלת כמות המזונות והמשקאות המתוקים שהילד צורך. אלו מגבירים את הסיכון לריקבון השיניים.
  • הגבלת כמות המזונות העמילניים שהילד צורך (בפרט בין הארוחות), לרבות צ'יפס, לחם לבן ועוגיות.