ריקון הרחם לאחר הפסקת הריון טבעית

Missed Abortion (קוד בדיקה: 69.023)

עדכון אחרון 27.04.22

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

הקדמה

ריקון הרחם לאחר הפלה טבעית יבוצע כאשר יש צורך לרוקן את חלל הרחם משיירי הריון לאחר הפלה טבעית.

מצב בו הריון שגילו אינו עולה על 20 שבועות מפסיק להתפתח נקרא הפלה טבעית (או 'עצמונית'). מעריכים כי כמחצית מההריונות מסתיימים בהפלה טבעית, אם כי בדרך כלל עוד טרם חל איחור במועד קבלת המחזור החודשי.

על פי הספרות הרפואית 1 מכל 8 הריונות שאובחנו באמצעות בדיקת דם לקביעת נוכחותו של הורמון ההריון Beta-hCG ייפסק באופן טבעי, וכך גם 2-6% מההריונות בהם נצפה דופק עוברי. ההנחה היא כי הגורם להפלה הטבעית הוא עובר לא תקין מבחינה גנטית.

בחלק מהמקרים בהם מתרחשת הפלה טבעית ניתן להסתפק בטיפול שמרני הכולל מעקב מדוקדק אחר המטופלת או טיפול באמצעות תרופות שמטרתן לזרז את פליטת שיירי ההריון שנותרו ברחם. עם זאת, לעתים אין מנוס מלבצע הליך שמטרתו ריקון חלל הרחם משאריות ההריון, על מנת למנוע דימום משמעותי או זיהום.

טרם ביצוע ההליך יש לוודא באמצעות בדיקת אולטרה סאונד כי ההריון אכן הפסיק להתפתח. במידה שהבדיקה מעלה כי אין דופק עוברי יקבע כי התרחשה הפלה עצמונית.

כאשר מדובר בהפלה טבעית אין צורך בקבלת אישור מהוועדה להפסקת הריון טרם ביצוע ההליך.

תאור ההליך

הפסקת הריון באמצעות שאיבה תבוצע תחת הרדמה מלאה.

אם צוואר הרחם לא הורחב טרם ההליך באמצעים כגון למינריה ירחיב המנתח את צוואר הרחם של המטופלת באמצעות מרחיבים עשויים ממתכת על מנת לאפשר גישה נוחה לתוך הרחם.

לאחר מכן יחדיר המנתח מזרק מיוחד אל הנרתיק אליו מחוברת צינורית פלסטיק דקה שעוביה כ- 5 מילימטרים. המזרק יחובר למשאבה באמצעותה ירוקן הרחם ותוכן ההריון ישאב אל מחוץ לגוף. בדרך זו יפסק ההריון.

לאחר מכן יבצע המנתח גרידה של דפנות הרחם באמצעות כפית גרידה קהה (Blunt Curette) על מנת לוודא כי לא נותרו ברחם כל שרידים משק ההריון.

במה כרוך?

הליך זה כרוך בשהייה במשך שעתיים עד שלוש בבית החולים לאחר תום ההליך.

משך הפעולה הצפוי הוא כ- 30 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ריקון הרחם לאחר הפסקת הריון טבעית יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת ההליך תחובר המטופלת לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתה.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופלת ישנה שינה עמוקה, שריריה רפויים והיא אינה חשה כלל את מהלך ההליך. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבה הגופני של המטופלת במשך הפעולה כולה.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופלת. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) תחווה המטופלת ערפול הכרה ותשקע בשינה עמוקה. בסיום ההליך יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופלת תתעורר ותועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

הגינקולוג המטפל ידון עם המטופלת בעברה המיילדותי, סדירות ואופי המחזור החודשי, ניתוחי ואשפוזי עבר (אם היו), מחלות כרוניות או אלרגיה מהן היא סובלת ותרופות מרשם או תוספי מזון שהיא נוטלת.

בהתאם לגילה ולמצבה הרפואי תידרש המטופלת לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך. אלא אם קיימת התווייה רפואית לכך, בדרך כלל אין צורך לבצע אק"ג או צילום חזה.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

במקרים מסוימים (בעיקר אצל נשים שטרם ילדו) יורחב צוואר הרחם כיממה לפני ביצוע הפסקת ההריון על מנת למנוע חבלה לצוואר הרחם עקב הרחבה מכשירנית מהירה.

ההרחבה תבוצע באמצעות מרחיב סופג לחות (היגרוסקופי) שיוחדר אל צוואר הרחם. המרחיב נראה כקיסם קטן הסופח אליו נוזלים, תוך שהוא מרחיב באיטיות את צוואר הרחם. שני סוגי המרחיבים הנפוצים נקראים 'למינריה' (מרחיב העשוי מאצות ים) ו- 'דליפן' (העשוי מחומרים שאינם טבעיים).

ביום ההליך

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת ההליך.

טרם ההליך יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק. מומלץ להימנע מעישון.

לאחר ההליך

לאחר סיום ההליך תשהה המטופלת כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. בדרך כלל כעבור שעתיים עד שלוש מתום ההליך ניתן להשתחרר מבית החולים ולחזור הביתה.

התאוששות והחלמה מההליך

בימים הראשונים לאחר ריקון הרחם תיתכנה תופעות לוואי הכוללות חולשה, בחילה, דימום קל וכאב דמוי כאב מחזור. ניתן ליטול משככי כאב במידת הצורך. לעתים יהיה צורך בנטילת אנטיביוטיקה על מנת למנוע זיהום.

על המטופלת לשים לב היטב למצבה מאחר שהיא אינה נמצאת תחת השגחה רפואית. בכל מקרה של דימום נרתיקי משמעותי, הקאה בלתי פוסקת, כאב חמור, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס או כל שינוי משמעותי ופתאומי אחר בהרגשה הכללית (לרבות כאב ראש חזק) יש לפנות לרופא המטפל או למוקד החירום.

יום לאחר ההליך רצוי לנוח ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך מספר ימים נוספים. מומלץ להימנע מקיום יחסי מין במשך שבוע.

כעשרה ימים לאחר הפסקת ההריון תשוב המטופלת לבדיקת רופא הנשים שיוודא באמצעות אולטרה סאונד כי הרחם התרוקן מתוכנו. הווסת הבאה צפויה להגיע 4-6 שבועות לאחר הטיפול.

אין כל מגבלה או המלצה להימנע מכניסה להריון במשך תקופה מסוימת לאחר הפלה טבעית.

סיכונים וסיבוכים

ריקון הרחם הוא הליך פולשני ולכן עלולה להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות פגיעה באיברים סמוכים, דימום, זיהום ופגיעה בצוואר הרחם בעת הרחבתו. סיבוכים אלו מתרחשים ב- 5% מהמקרים. תיתכן אי ספיקה של צוואר הרחם בעקבות הרחבה מכשירנית שתגרום ללידה מוקדמת בהריונות הבאים.

לעתים נדירות מאוד (פחות מ- 1% מהמקרים) עלול להיגרם ניקוב של דופן הרחם. במקרה זה ידרש הליך ניתוחי נוסף לתפירת הקרע ברחם. הליך זה כרוך באשפוז במשך 48 שעות בבית החולים.

לעתים מתגלים שיירי הריון ברחם במהלך הביקורת המבוצעת לאחר ההליך. במקרה זה ידרש הליך נוסף שמטרתו ניקוי חלל הרחם.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המטפל, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או כאב חמור יש לפנות לרופא המטפל בהקדם.