20 אוקטובר 2018 י"א חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

צרבת ורפלוקס, החזר קיבתי-ושטי

Gastro-esophageal reflux disease GERD

מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

מבוא

מחלת החזר קיבתי-ושטי, המכונה גם רפלוקס, היא בעיה שכיחה הנגרמת עקב דליפת מיצי העיכול החומציים מהקיבה חזרה אל הוושט. הוושט הוא צינור שרירי וארוך המחבר את חלל הפה אל הקיבה.
סימפטומים אופייניים לרפלוקס כוללים:
  • צרבת –  כאב צורב או תחושת חוסר נוחות בחזה המתפתחים לאחר ארוחה.
  • טעם חמוץ לא נעים בפה – מצב הנגרם עקב עליית מיצי הקיבה חזרה לתוך הפה.
  • כאב וקושי בבליעה – מצב המכונה דיספאגיה.
 
רבים חווים התקפי רפלוקס מדי פעם, אך אם הסימפטומים חוזרים, נמשכים לאורך זמן ואינם חולפים מאליהם יש להתייחס למצב כאל מחלה שדורשת טיפול.

טיפול

לרוב יומלץ על טיפול הדרגתי הכולל, בשלב ראשון, שינויים בתזונתו של המטופל והקפדה על אכילת ארוחות קטנות ומרובות. במידה ששינויים אלו אינם משפרים את המצב יומלץ על טיפול באמצעות תרופות נוגדות חומצה, שמסייעות לנטרל את השפעת מיצי הקיבה החומציים. במקרים חמורים, שאינם מגיבים לטיפול תרופתי, עלול להיות צורך בניתוח.

גורמים

ככל הנראה, רפלוקס נגרם על ידי שילוב של מספר גורמים. החשוב מבין כולם הוא ליקוי בתפקוד השריר של סוגר הוושט התחתון.
הסוגר מתפקד כמסתם שנפתח כדי לאפשר מעבר מזון לקיבה ונסגר כדי למנוע עליה של מיצי קיבה חזרה לוושט. במקרה של רפלוקס, סוגר הוושט התחתון אינו נסגר לגמרי ומאפשר למיצי העיכול לזלוג אל מחוץ לקיבה.
גורמי סיכון להתפתחות רפלוקס כוללים:
  • עודף משקל או השמנת יתר.
  • הריון.
  • תזונה עתירת שומן.
 

סיבוכים

סיבוך נפוץ של רפלוקס הוא גירוי של רירית הוושט והתפתחות דלקת ושט המכונה אסופגיטיס (esophagitis). במקרים חמורים עלולים להתפתח כיבים (פצעים שטחיים פתוחים) בוושט אשר גורמים לכאב ומקשים על הבליעה.
סיבוך נדיר אך חמור של רפלוקס הוא סרטן הוושט.

שכיחות המחלה

רפלוקס הוא מצב שכיח. על פי הערכות, אחד מתוך 5 אנשים יחווה לפחות התקף אחד של רפלוקס בשבוע ואילו אחד מכל 10 אנשים יסבול מהסימפטומים של רפלוקס על בסיס יומיומי.
המצב עלול להתפתח בכל גיל, אפילו אצל ילדים, אך רוב הסובלים הם לאחר גיל 40. גברים ונשים סובלים מרפלוקס במידה שווה, אך גברים נוטים לסבול יותר מסיבוכים.

תחזית החלמה

רוב האנשים מגיבים היטב לטיפול התרופתי. עם זאת, אצל כמחצית מהמטופלים יחזרו הסימפטומים לאחר שנה. כתוצאה מכך, חלקם יזדקקו לטיפול תרופתי מתמשך על מנת לשלוט בסימפטומים מהם הם סובלים.