02 דצמבר 2021 כ"ח כסלו תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.08.2021  באדיבות ה 

סרטן - מידע רפואי

(Cancer)
מעודכן לתאריך  22.08.2021  באדיבות ה 

מבוא לסרטן

סרטן הוא שם כולל לקבוצה של מצבים בהם חל שיבוש במנגנון הבקרה של חלוקת התאים באחת מרקמות הגוף. התאים בהם שובש המנגנון מתחילים להתחלק בקצב מהיר, באופן בלתי מבוקר, תוך הסבת נזק לפעילותו התקינה של הגוף.

לא כל גידול הנו ממאיר (סרטני)

מקבץ של תאים שהחלו להתחלק באופן בלתי מבוקר נקרא גידול. ישנם שני סוגי גידולים: גידול שפיר וגידול ממאיר.
שפיר: גידול שאיננו הורס את הרקמה בתוכה הוא מתפתח ואינו מתפשט לרקמות נוספות. במקרים מסוימים גידול שפיר עלול לגרום לנזק בשל הלחץ הפיזי שהוא יוצר על איברים בריאים, ולכן אין להזניח את הטיפול בו.
ממאיר: גידול שהוא סרטני באופיו, היינו, הורס את הרקמה בה הוא מתפתח ואף עלול לשלוח גרורות לאזורים נוספים בגוף. הרס הרקמות הבריאות יביא לשיבוש פעילותו התקינה של הגוף ועלול לגרום למוות. גידולים ממאירים נבדלים זה מזה במידת אלימותם, הבאה לידי ביטוי הן בקצב התפתחות הגידול והן בנטייתו לשלוח גרורות לאזורים נוספים בגוף ולזרוע שם הרס.

שכיחות מחלת הסרטן

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן חיים בישראל כ- 120,000 חולי סרטן. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מתגלים מדי שנה בישראל כ- 23,500 חולי סרטן חדשים, מהם כ- 450 ילדים.
מוכרים מאות סוגים של גידולים סרטניים. הסוגים הנפוצים ביותר במדינת ישראל הם:
 
סוגים נוספים מופיעים בשיעורים נמוכים, בין היתר בשל פעילות מניעתית.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות סרטן יכולים להיות גנטיים (תורשתיים) או סביבתיים. מידת הסיכון של מי שנמצא בקבוצת סיכון מסיבות גנטיות עולה כאשר הוא נחשף לגורמי סיכון סביבתיים. מבין גורמי הסיכון הסביבתיים ראוי להזכיר תזונה לקויה, עישון, שתייה מופרזת של אלכוהול, היעדר פעילות גופנית וחשיפת יתר לשמש.

טיפולים

סוגי סרטן רבים ניתנים לריפוי בעיקר אם המחלה התגלתה בשלבים מוקדמים. עם ההתקדמות הטכנולוגית והמחקר נפתחו אפשרויות ריפוי מתקדמות חדשות. טיפולים במחלת הסרטן כוללים ניתוח להסרת הגידול, הקרנות (רדיותרפיה), כימותרפיה, אימונותרפיה ועוד.